Rubriky
Užitečnosti

Excel – automatické vyplnění hodnot ve všech řádcích

Tenhle tip jsem se dozvěděl teprve nedávno, což vzhledem k tomu, jak hodně Excel používám posledních 20 let a jak často jsem to potřeboval, je dost na pováženou.

Asi to znáte – máte v Excelu tabulku, která má tunu řádků. Vy potřebujete dát do nějakého sloupce hodnotu nebo vzorec a chcete je nakopírovat (či rozšířit) do všech řádků až do konce tabulky.

Nepochybně víte, že můžete vzít tu tečku/křížek vpravo dole myší a táhnout a táhnout, ale to je u hodně dlouhých tabulek fakt pruda.

Nebo to možná řešíte jako donedávna já, kdy jsem šel nejdříve do řádku, kde jsou hodnoty, tam jsem zmáčknul CTRL+šipka_dolů, přešel do sloupce, který jsem chtěl vyplnit, tam napsal cokoliv, pak kliknul na CTRL+šipka_nahoru, abych se dostal na tu horní buňku, kde mám vzorec, pak CTRL+SHIFT+šipka_dolů pro označení rozsahu od této buňky až po poslední buňku, načež jsem zmáčknul F2 pro aktivování vzorce v té horní buňce, a konečně CTRL+ENTER pro vyplnění dané hodnoty ve všech označených buňkách. Zní to strašně složitě, ale takhle jsem to dělal dvacet let a je to otázka méně než jedné vteřiny a nemusím sundat ruce z klávesnice.

Nebo jste si možná jako já udělali makro (doporučuji podívat se na vlastnost Range.CurrentRegion (tedy třeba ActiveCell.CurrentRegion.Rows.Count, což vám spočítá počet řádků v regionu buněk okolo aktuálně vybrané buňky).

No a nebo prostě a jednoduše uděláte dvojklik, na té tečce/křížku v pravém dolním rohu buňky, do které jste napsali vzorec, místo abyste za to táhli. Tímto vyplníte všechny následující buňky, až do konce aktuálního regionu. A pakliže máte vybráno více buněk a kliknete na tu tečku/křížek, tak Excel zkusí klasicky následující hodnoty dopočítat (tj. když budete mít v 1. řádku napsáno 1, ve druhém 2, označíte obě buňky a ve vedlejším sloupci budete mít třeba sto řádků s nějakými hodnotami, tak po dvojkliku na tečku/křížek se vyplní následujících 98 řádků hodnotami 3-100).

P.S.: kdybyste někdo věděl, jak toho dosáhnout nějakou klávesovou zkratkou, tak to uvítám.

2 reakce na „Excel – automatické vyplnění hodnot ve všech řádcích“

Dobrá připomínka, ano, F2 a CTRL+ENTER lze nahradit za CTRL+D, ovšem s tím drobným rozdílem, že ten první způsob vyplní jen ty hodnoty/vzorce, ten druhý to zkopíruje i s formátem. Je otázkou, co je kdy žádoucí, ten dvojklik na tu tečku má ovšem opravdu spíše ekvivalent v tom CTRL+D, protože i on kopíruje i formáty (a mimochodem funguje spolehlivě i v Google Sheets).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *