Midjourney Vary (Region) / Inpainting – dotáhněte obrázek k dokonalosti

AKTUALIZOVÁNO: Nová funkce Midjourney nazvaná Vary (Region) vám umožňuje vyměnit jen část fotografie (tzv. Inpainting). Kromě návodu vám ukážu spoustu ukázek, jak to prakticky využít.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Aktualizace: článek byl několikrát aktualizován, doplnil jsem nové příklady použití a pár dalších zajímavostí

Obrazový AI nástroj Midjourney asi nemusím nikomu z vás představovat, každý z nás se za poslední rok od jeho představení minimálně setkal s jeho výtvory, ostatně dnes jsou prakticky na každém webu. A mnoho z nás jej i zkusilo třeba v době, kdy byl ještě zadarmo a mnozí si jej platíme a používáme i teď.

Většinu z těch 13 měsíců od veřejného zpřístupnění šlo Midjourney používat pouze pro generování obrázků z textového zadání (případně si pomoci i obrázkem), před měsícem ale přidali i skvělou funkci Zoom out, která vám umožní k již vygenerovanému obrázku „dovymyslet si“ i okolí.

Zoom out je užitečný, ale stále zůstával jeden zásadní problém – často se vám vygenerovaný obrázek líbí, ale máte tam problém s jeho částí, kterou byste chtěli upravit. Tomuhle se říká inpainting a právě tohle „vmalování“ včera Midjourney představil pod označením Vary (Region).

Mimochodem – pro ty, kdo mě sledují na Twitteru, to nebylo žádné překvapení, psal jsem o tom minulý týden. Teď je čas si představit, jak se tato funkce používá a k čemu je užitečná.

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Jak na Midjourney inpainting resp. Vary (Region)?

Pro použití si dovolím citovat/přeložit vývojáře Midjorney, který funkci Vary (Region) představil:

Jak ji mohu použít?

  • Vary (region) se zobrazí se pod zvětšenými obrázky a po kliknutí na něj se objeví „editor“, který vám umožní „znovu vygenerovat“ určitou oblast obrázku.
  • Pokud zadáte /settings (Nastavení) a kliknete na ‚remix mode‘, zobrazí se v editoru také textové pole, které vám umožní změnit / upravit prompt prompt pro danou oblast.

Tipy a triky

  • Tato funkce funguje nejlépe na velkých oblastech obrázku (20 % až 50 % obrázku).
  • Nejedná se o zázračné řešení a často může být lepší místo toho provést funkci Vary (Subtle) (moje poznámka: ta znovu vygeneruje celý obrázek, jen mírně odlišně)
  • Změna promptu bude nejlépe fungovat, pokud se jedná o změnu, která více odpovídá danému obrázku (přidání klobouku na postavu), než o něco, co je extrémně nemístné (delfín v lese).
  • V nejlepším případě můžete funkci „remixování promptů“ použít jako univerzální systém pro inpainting, nicméně upozorňujeme, že to někdy může být docela frustrující, protože systém může bojovat s vaším záměrem (omlouváme se!).

Jak Vary (Region) vypadá a funguje prakticky

V prvé řadě doporučují zadat příkaz /settings a povolit Remix mode – díky němu pak budete moci sami říct, jak si úpravu představujete

Když chcete upravit pomocí nějaký vygenerovaný obrázek (bohužel, nemůžete použít svůj vlastní), musíte nejdřív z vygenerované čtveřice jeden z obrázků zvětšit, pomocí funkce Upscale (tlačítka U1 až U4).

Následně se vám zobrazí jen tento jeden obrázek a pod ním právě i tlačítko Vary (Region)

Po kliknutí na toto tlačítko se vám objeví „editor“, kde můžete buď pomocí nástrojů – obdélníku ⬚ nebo lasa – vybrat region, které chcete upravit. Případně i více regionů a kombinovat nástroje – pravým tlačítkem můžete již nakreslený region zas smazat.

Řekněme, že chci změnit na tomto obrázku 40letého českého muže na sedmdesátníka, ale ponechat vše ostatní, jako ilustraci že u studia a hraní si s umělou inteligencí zestárnul :-). Vyberu tedy oblast, kde je postava onoho muže a změním zadání ze 40 na 70 a kliknu na šipku.

Obvykle ale při inpaintingu bude zadávat spíš jen to, co chcete změnit, tj. kdybych chtěl například pouze změnit jeho účes, označím jen část kde by se měly nacházet vlasy a napíšu třeba „short hair“, „bald head“… Nemusím tedy opakovat celý prompt a psát „… old man with bald head studying …“

Následně mi Midjourney vygeneroval upravený obrázek. Pozor na to, okno editoru nezmizí, takže si můžete myslet, že to nefunguje a bude klikat znovu. Raději si otevřete druhé okno s Midjourney a vaším kanálem a koukejte, co vám to vygenerovalo a novou podobu generujte jen, když nebudete spokojení, ať zbytečně nepálíte kredity.

Můžete také tímto postupem využít stejný výběr regionu pro více změn, třeba zde mít postupně staršího a staršího muže nebo třeba vyměnit muže za ženu a podobně. Já takhle třeba vygeneroval 2 tyto čtveřice a zas bych si mohl vhodný obrázek zvětšit a nějak s ním pracovat atd.

Jak si můžete všimnout, kýžený efekt mi tady kazí fakt, že dotyčný pán na původní „fotce“ má brýle a nějaké pásy z batohu či co to je, a na vygenerované fotce to není, lepíš by bylo upravit zadání, dopsat tam, že má brýle a třeba vybrat jen jeho hlavu a ruce, ale pointu a postup jste asi pochopili.

Pokročilé tipy

Použití s již vygenerovanou fotkou

Jestli máte starší „upscale“ zvětšeninu a nemáte u ní Vary (region) tlačítko, můžete najít onu zvětšeninu v Midjourney, zkopírovat její job ID a pak pomocí /show ji opět zobrazit včetně všechn možností úprav.

Pokročilá kombinace s vlastní fotografií

Inpaitning sice nemůžete použít přímo na vlastní fotografii, můžete ale vlastní fotografii použít jako zdroj pro intpainting.

Dokonale to popisuje tenhle tweet, včetně skvělého vysvětlení v ALT u jednotlivých obrázků, takže přenechám kredit:

Při troše snahy tak můžete dostat do obrázku i nějaký váš výrobek (byť to pak bude potřebovat nejspíš doladění)

Změna víc objektů najednou

Už jsem psal – můžete označit více než jeden region a provést náhradu, změny pak budou konzistentnější než když byste to dělali nadvakrát.

Více změn na jednom obrázku

Nebo naopak můžete postupně upravit obrázek několika změnami. Tohle už je teda ale docela extrém :-). Ale může se třeba hodit, že se zachovalo rozvržení.

Kombinace se Zoom Out funkcí

Může se hodit nejdřív obrázek rozšířit pomocí Zoom Out a následně pomocí inpainting pro doplnění nějaké části, a to i v případě, že byste pak zas z toho potřebovali původní výřez – můžete tak do obrazu dostat jen část nějakého objektu, když jej tam nepotřebujete celý.

https://twitter.com/theastrollnaut/status/1693714257777402152

Jak ještě inpainting použít

Midjourney inpainting teď na sociálních sítích dost trenduje, dovolím si vybrat pár příkladů různých postupů, které mohou být užitečné

Výměna oblečení, účesů…

Podle mě asi jedna z nejčastějších operací bude výměna šatníku (či jen doplňků), nalíčení, účesů a podobně. Můžete klidně měnit celý outfit a ponechat postavu a okolí. Viz třeba tento příklad (doporučuji celé vlákno)

A tady hezky na videoukázce

Výměna postav a zachování pozadí

Skvělé když potřebujete pro nějaký účel zachovat celkový „feel“. Představte si třeba sérii reklam, kde byste měli vaše texty okolo takových postaviček.

Nebo kdybyste potřebovali v rámci jednoho prostředí „otestovat“ různé postavy.

Výměna pozadí

Nebo naopak můžete chtít zachovat osobu ale vyměnit pozadí či jeho část.

Použití v architektuře

Můžete na dané místo zkoušet vložit různé typy/styly/barvy… budov (či naopak jednu budovu zkoušet v různých prostředích).

Využití známých osobností

Osobnosti, které Midjourney „zná“ a umí generovat, protože jejich fotek viděl milion se mohou obávat ještě snadnějšího „zneužití“ jejich podoby.

Výměna, přidání či odebrání nějakého předmětu na fotce

Zde například auta, ale mohli byste tak třeba i změnit pozici ruky (či ji zkusit opravit, když ji MJ vygeneroval s příliš mnoha prsty), nebo třeba vyměnit ruku za robotickou protézu, přidat či odstranit tetování…

A samozřejmě pro produktové „fotky“, nebo když jste například grafik, navrhnul jste logo, řekněme, pro parfumáře a chcete ho ukázat na nějakém „produktu“.

Oprava fotky

Řekněme, že vám Midjourney vygeneroval svářeče bez svářečských brýlí…

Nebo oprava notoricky známých problém s prsty u některých Midjourney fotek, zde třeba na prvních fotkách původně chyběl prst a bylo špatné tetování, na druhé nebyl prst správně na spoušti a obojí vyřešia uživatelka díky inpaint funkci.

Oprava nepoužitelných nápisů a log

Další velký problém Midjourney byly nepoužitelné nápisy a loga, kdy se místo nich ukázal obvykle nějaký nesmysl, teď to jde s trochou snahy opravit, viz vlákno tohoto tweetu.

Změna výrazu

Přidat úsměv nebo jej změnit na údiv už není zásadní problém, nezapomeňte ale, že se nemění například jen ústa, ale i koutky očí či pozice brady, takže nevybírejte jen rty.

A tady máte několik typů úprav na krátkém videu

Znovuvytvoření nějaké složitější scény

Řekněme, že chcete vytvořit nějakou scénu, která bude připomínat nějakou jinou, ale bude třeba v jiném stylu, s jinými postavami atd. Trefit se do kýženého výsledku tak, že budete dávat znovu a znovu nějaký prompt a budete doufat, že jej konečně Midjourney pochopí je skoro nemožné. Ale můžete na to jít postupně.

Srovnání s Photoshop Generative Fill

Zkušenější grafici znají určitě novou AI funkci Generative Fill, kterou Photoshop před pár měsíci právě reagoval na nástup Midjourney. Na rozdíl od něj měl ale právě možnost i obdoby funkce Zoom a této nové inpaint výplni, obě teď Midjourney má. Tatiana je obě srovnala, pusťte si video.

Zajímavost závěrem – nový a lepší model!

Ukazuje se, že tato funkce používá nový neveřejný model Midjourney, který přináší lepší výsledky pro celou scénu – můžete jej vyzkoušet tak, že dáte označíte celý tvar. Potvrzují to v diskusích i vývojáři.

A tak dále

A tak by se asi dalo pokračovat. Dejte vědět, co na Midjourney Vary (region) resp. Inpainting říkáte, a jestli se vám můj článek líbil, určitě nasdílejte tento příspěvek a dejte mi mention.

Sdílecí tlačítka jsou ⬇️⬇️⬇️ tady dole a nezapomeňte se i registrovat, aby vám už žádná novinka neunikla, případně mě začněte sledovat na vašich oblíbených sociálních sítích (odkazy v záhlaví webu).

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)