Oči Tibetu – chovatelská stanice

Představuji Vám naši chovatelskou stanici *Tibetských dog (mastifů)* **“ OČI TIBETU „**. Existuje na východ od Prahy v malé vesnici **Světicích u Říčan v ulici U trati 248**. Je to téměř ideální prostředí pro život Tibetských dog. Jsme na určitě dlouhou dobu poslední dům ve vesnici, kolem samá pole a do lesa kousek. Jedinou stinnou…

Představuji Vám naši chovatelskou stanici *Tibetských dog (mastifů)* **“ OČI TIBETU „**. Existuje na východ od Prahy v malé vesnici **Světicích u Říčan v ulici U trati 248**. Je to téměř ideální prostředí pro život Tibetských dog. Jsme na určitě dlouhou dobu poslední dům ve vesnici, kolem samá pole a do lesa kousek. Jedinou stinnou stránkou je, že Tibetské dogy, jako všechna pastevecká plemena, oznamují potencionální narušitele na míle daleko. Ať je to člověk nebo zvíře, Tibetská doga to oznamuje vehementně hlubokým basem v kteroukoliv denní a hlavně noční hodinu. A když je noc, mráz a bezvětří, tak my i naši sousedé víme, v kolik hodin skončil ve vedlejší vesnici ples a dámy na vysokých podpatcích klapou k domovu po silnici do jiné vesnice.
Základem naší chovatelské stanice, založené a mezinárodně uznané v roce 2003, jsou dvě feny. Starší **ISIRA BOHEMIA SIRAGUE** (*Sirka*) se narodila v roce 2001 a mladší **ALINA SONGCÄN GAMPO** k nám přišla v roce 2003. Každá představuje jiný typ plemene a každá má jinou povahu. Sirka je od malička rozvážná, zkoumavá a svědomitá a vyrostla z ní usedlá dáma. Alina je pravý opak. Štíhlá, uběhaná a věčně zvědavá svéhlavička vyrostla v krásnou slečnu s plavným chodem a krásnou postavou. Převzala úlohu vedoucí feny a řídí činnost celé smečky, do které zahrnula všechna naše zvířátka (kocoury, králíky), která běhají celoročně volně po zahradě. O co jsou obě holky na svém teritoriu ostřejší, o to jsou na společných vycházkách hodnější. Jsou sice na vodítku, ale jen proto, že mají neutuchající potřebu prohlížet kolemjdoucím nákupní tašky a každé cizí dospělé zvíře mimo psa zahnat na útěk. Což v případě zajíce je i více než stometrový úprk přes silnici nebo železniční trať bez možnosti tomu zabránit. Naopak jakékoliv mládě vyvolává u holek silnou potřebu se o ně starat. Tak si jednou vypiplaly nalezené kotě a stejně se staraly i o malé králíky. Chudinky sirotci byli samým olizováním a přenášením utrápeni, ale dodnes se k holkám uchylují pod ochranu, hlavně v zimě, kdy se u nich zahřívají na zápraží. A že zima u nás bývá přepychová!
Světice jsou malá obec v kraji oplývajícím medem a strdím a hlavně hřiby. Proto také se k nám sjíždějí Kapleři z celé republiky a zaberou skoro celou stanici.
Mít tibetské dogy a nevědět o **Tibetu** by bylo špatné. Každého **10. března**, **v den solidarity s Tibetem**, vyvěšujeme **tibetskou vlajku** bez ohledu na počasí.

Právě jsme dokončili stavbu a vybavení porodny a odchovny a tak od roku 2005 chceme zahájit ve stanici „ OČI TIBETU „ chovatelskou činnost. Prosím, držte nám palce.