Před chvílí skončila Samsung Unpacked – prezentace klíčové novinky mobilní divize Samsung – řady nejnovějších telefonů Samsung Galaxy S24. Ale dnes to vlastně téměř vůbec nebylo o telefonu jako takovém, ale o mobilním AI. Před pár dny jsem se účastnil novinářské předpremiéry a mohl si tak s telefonem i všemi AI funkcemi pár hodin hrát, zkusím tak sepsat své pocity a zkušenosti.
Když se nad tím zamýšlím, je to popáté v historii, kdy se radikálně mění využití mobilu. Poprvé za éry Nokií s příchodem mobilního internetu. Podruhé v roce 2007, kdy Steve Jobs představoval první iPhone, první telefon jen s dotykovou obrazovkou, který nahrazoval i přehrávač hudby a ještě více usnadnil právě práci s internetem, maily atd. Potřetí o rok později opět iPhone, který přinesl éru snadno získatelných mobilních aplikací. Čtvrtá změna byla plíživější, kdy telefony získávaly stále lepší a lepší fotografické schopnosti, až se z kvality fotoaparátu stala vlastně klíčová vlastnost, která v posledních letech odlišovala jednotlivé cenové segmenty.
Tahle éra končí. Jasně, nové Samsung Galaxy S24 jsou zase ve všem lepší než předchozí generace a než jakýkoliv jiný Android telefon na trhu – lepší fotoaparát, displej, procesor, materiály, baterie a tak dále. Budete tak moci pořizovat lepší fotky, telefon vydrží déle, vše bude svižnější atd. Ale popravdě – sám mám 4 roky Samsung Galaxy Note 10 a nejspíš bych si ničeho z toho většinu času ani nevšiml a nejsem ani technologický server, abych se tomu věnoval.
To, o čem se bude mluvit nejvíc na prezentacích novinek všech výrobců od této chvíle a to, co budeme všichni skutečně využívat, je mobilní AI. A Samsung a jeho Galaxy AI v řadě S24 jsou první.
Co je Samsung Galaxy AI
Galaxy AI je nový souhrnný název všech technologií umělé inteligence používaných na Samsung zařízeních. Zdaleka ne všechny tyto technologie jsou přímo Samsungu, hodně z nich pochází z dílny Google, nebo jsou výsledkem společné práce těchto dvou firem či dílem mnoha dalších – přepnul jsem jeden z testovacích S24 do vývojářského módu, abych si mohl prohlédnout Open source licence v seznamu AI Core a seznam čítal stovky technologií.
AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)
Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?
Telefony Samsung Galaxy S24 tak disponují jednak modely Google Gemini Nano, které běží přímo na zařízeních (psal jsem o nich zde), tak vlastní modely z rodiny Samsung Gauss a technologii On-Device AI, které představil Samsung před dvěma měsíci na svém AI Forum 2023. Model se jmenuje po Carlu Friedrichu Gaussovi, což byl legendární matematik a „objevitel“ normálního rozdělení, která značně ovlivnilo právě m.j. i rozvoj AI.
Samsung Gauss Language je generativní jazykový model, který se zapojuje při psaní textů, Samsung Gauss Code se využívá pro psaní kódu (nevím, jestli je někde na telefonu přítomno) a Samsung Gauss Image je generativní obrazový model, který umožňuje snadnou tvorbu a úpravu fotografií a další grafiky.
Tyto modely tak běží přímo na zařízení a tedy nepotřebují ani připojení k internetu. Vedle toho se ale v pro některé funkce používají další modely, které se počítají v cloudu a bez připojení nefungují. V nastavení telefonu pak máte možnost vypnout využívání online služeb pro AI fičury – některé z nich pak ale přestanou fungovat nebo budou mít horší výsledky.
AI funkce Samsung Galaxy S24
Nové AI funkce v Galaxy S24 budou možné především díky speciální neurální jednotce, která je součástí jeho procesorů a která je rychlejší o 41 % oproti předchozí generaci, kdy ji uvedli u modelů Galaxy S23. Dobrá zpráva pro jejich vlastníky – nemusíte nutně letos měnit mobil – uvedené AI funkce by měly fungovat i vám a v nejbližší době byste se měli dočkat aktualizace!
Zakroužkuj a vyhledej (Circle to Search)
Umožňuje vyhledávat informace na internetu bez nutnosti spouštět jakoukoliv aplikaci, stačí podržet tlačítko domů, následně obraz jako „zamrzne“ a vy kruhovým pohybem, začmáráním, kliknutím či výběrem označit objekt pro vyhledání.
Tato funkce je dostupná kdekoliv, například při sledování videa na YouTube, v galerii fotek nebo na internetu. Pokud poskytnutá informace není dostatečná, můžete se dotázat vlastními slovy pro další vyhledávání. Když pozná nějaký výrobek, snaží se v prvé řadě na něj nabídnout placenou reklamu.
Circle to search pochází od Google, vyžaduje připojení k internetu, v podstatě jde rozšíření funkce Google Lens, na které budou mít ale telefony Galaxy S24 několik měsíců exkluzivitu (spolu s telefony Google Pixel).
Fotografie a AI
Kromě obvyklých „kouzel“ s AI, které provádí lepší mobilní telefony s fotografiemi už několik let a zvyšují s nimi rozlišení, ostrost snímku, barevnost, světelnost atd. mají nové Samsung Galaxy několik pokročilých funkcí pro zachycení a editaci snímků diky pomocí nového procesoru s technologií ProVisual Engine.
Telefon s AI pomůže s úpravou fotografií, jako je vyříznutí nechtěných prvků nebo úprava kompozice obrázku.
V prvé řadě je zde schopnost odstraňovat nežádoucí odrazy a odlesky z fotografií – prostě vyberete příslušnou volbu v AI menu editace fotografie a systém se pokusí na fotce najít a odstranit odrazy ve skle atp. (například když fotíte skrze okno a jste tam vidět). Zkusil jsem to a na některých fotografiích to zafungovalo skvěle, jinde méně, ale určitě je to něco, co by se mi párkrát v životě hodilo.
Další takovou užitečnou AI funkcí je dopočítání chybějících částí, které vzniknou při otočení snímku – zvolíte opět modré AI tlačítko s hvězdičkami a můžete narovnat snímek (manuálně) ovšem místo aby se následně obrázek oříznul a vy jste tak přišli o některé části na okrajích, AI si „vymyslí“ části v chybějících rozích. Zkoušel jsem to na záměrně špatně foceném Pražském hradu a výsledek byl až děsivě dobrý, vůbec bych si nevšiml kde končí skutečnost a začíná AI.
Další generativní funkcí využívající AI pro výběr objektů a doplnění obrázků ukazuje následující příklad, kdy můžete kliknutím vybrat osobu či jiný objekt na obrázku a buď jej smazat (například různé turisty co se vám furt pletou do cesty), nebo jako v tomto případě přesunout jinam, případně i zmenšit či zvětšit. I zde jsem měl smíšené zkušenosti, hodně záleželo na okolním pozadí, ale to je dost běžné i třeba u obdobné funkci ve Photoshopu, mít to rovnou na zařízení je opět jednoznačné plus.
Protože tyhle dvě funkce vytváří něco, co není skutečné, Samsung automaticky doplňuje do takto vytvářených fotografií viditelný vodoznak vlevo dole – bílé hvězdičky a zároveň tuto skutečnost napíše do metadat k obrázkům. Nepochybuji ale, že se objeví na Store aplikace, co obojí bude umět odstranit.
Poslední AI funkce pro práci s obrazem je Instant Slow-mo – „zpomalení“ videa při zachování plynulosti, pomocí AI interpolace snímků, kdy se z okolních snímků dopočítají mezisnímky a vy se pak můžete dívat na video jakoby zpomaleně. Tuto funkci budete moci zapnout u jakéhokoliv videa a snímky se dopočítávají okamžitě v průběhu přehrávání, soubor videa se přitom nijak nemění, celé to probíhá jen při zobrazení.
Simultánní překlad hovorů
Poznámka: tato funkce zatím nefunguje v češtině, ale pracuje se na tom a podpora by se měla objevit v následujících měsících
Asi nejvíc cool věc a důvod, proč si někteří tento rok koupí nové telefony – při telefonování se vám automaticky přepisuje a překládá hovor a jakmile druhá strana dokončí větu, začne vám váš telefon hlasem říkat vaším jazykem, co druhá strana říkala a následně vy můžete mluvit vaší řečí a poté co dokončíte myšlenku, telefon začne říkat hlasitě protistraně v jejím jazyce, co říkáte.
Samozřejmě na celé věci je z principu značně omezující to, že prostě musí každá ze stran dokončit myšlenku, tedy udělat pauzu a následně počkat, než se vše převypráví znovu druhé straně v jejím jazyce. Nelze si to tak představit jako Babel fish ve Stopařově průvodci galaxií nebo Univerzální překladač ve Star Treku či Červeném trpaslíkovi. A vzhledem k rozdílnosti některých jazyků, kdy třeba v němčině máte sloveso až na konci, se asi ani nikdy takové technologie nedočkáme (alespoň ne mezi gramaticky výrazně rozdílnými jazyky), protože ta by musela někdy předvídat, co chce dotyčný říct.
Ale i tak to bude velmi užitečné v případě, kdy prostě potřebujete po telefonu něco zařídit s někým, kdo nerozumí vám a vy jemu. Nicméně časem až budou touto technologií vybaveni všichni, tedy obě strany, bude myslím užitečnější využívat jen tu část, kdy se hovor rovnou průběžně přepisuje na displej, ale nevyslovuje. Pak nebude docházet téměř k jakémukoliv zpoždění.
Jako trochu nedotažená příležitost mi přišel fakt, že telefon nemluví „hlasem“ druhé osoby, ale používá generické hlasy, dnes by to jistě nebyl problém udělat. Otázkou je, jestli by to ale nebylo více matoucí.
Ukázku takového hovoru vidíte v mém následujícím videu, kde si novinář povídá s francouzským vinařem (sám jsem hovor nedělal, protože bych pro natáčení a ovládání potřeboval pár rukou navíc).
Překladač můžete ale také použít v případě, kdy chcete mluvit s někým „face to face“ – například na dovolené s obchodníkem na tržišti či v obchodě – stačí vám k tomu jeden telefon, který se rozdělí vertikálně na pomyslné poloviny, kdy vaše strana otočená k vám bude ukazovat co říká druhá strana, ovšem přeložená do vašeho jazyka, zatímco strana otočená k obchodníkovi bude naopak říkat to co říkáte vy, jeho jazykem.
Mega užitečná věc, na tohle ale už dlouho používám aplikaci Microsoft Translator (k dispozici pro Android, iPhone i Windows). Obě aplikace fungují offline, jen si musíte předem stáhnout slovníky pro oba jazyky.
Automatický formát, shrnutí, oprava či překlad textu
Text v poznámkách a Samsung Notes můžete nechat AI automaticky zformátovat, můžete jej shrnout, opravit pravopis, či nechat přeložit.
U formátování máte na výběr máte volbu s nadpisy a odrážkami, nebo formát zápisů z porad, u shrnutí možnost krátkého či dlouhého, oprava pravopisu pak opravuje nejen pravopis jednotlivých slov, ale občas i další chyby. Navíc můžete text přeložit, ale překlad, na rozdíl od ostatních zde zmíněných funkcí, zatím nepodporuje češtinu.
Vlastníci modelu Ultra, vybaveného perem, ocení také kvalitní konverzi ručně psaných poznámek do textu, ale to bylo už v předchozích verzích. Nová je ale myslím možnost narovnání psaného textu (ale tu jsem nezkoušel, tak nevím, jak se třeba bude chovat k české interpunkci)
Asistent pro psaní
Jestli máte nainstalovanou klávesnici Microsoft Swiftkey, tak už pár měsíců můžete nechat GPT psát text na základě zadání či měnit tón textu, podobná funkce je i zde pod názvy Magic Compose a Chat Assist.
Asistent přepisu
Tato funkce umožňuje vytvářet přepisy řeči, jako jsou rozhovory nebo porady, a podporuje více světových jazyků.
Nahrané hovory můžete následně je převést do textové formy případně i sumarizovat, což usnadňuje analýzu a archivaci obsahu.
AI v Android Auto
Když propojíte nový telefon na multimediální obrazovku vašeho auta pomocí funkce Android Auto, budete moci nyní díky AI lépe řešit některé situace, které doteď vyžadovaly sundání ruk z volantu – například když člověk, se kterým telefonujete, zmíní adresu, můžete si ji nechat zadat do navigace, aniž byste ji přepisovali, můžete si nechat shrnout skupinové zprávy či odpovědět jedním kliknutím pomocí AI generované odpovědi.
AI v Samsung Health
Součástí streamu z představení byla i zmínka o AI v Samsung Health, ale popravdě nepřišlo mi, že by tam bylo něco „AI“ a týkající se Galaxy S24, byť samozřejmě všechna zdravotní čidla a jejich vyhodnocení jsou nějakou formou AI. Mě osobně bude zajímat hlavně vyhodnocení mé spánkové apnoe, ale to bych musel mít zřejmě i Samsung hodinky či možná budoucí novinky Samsung Galaxy Ring, která se mihla v pár vteřinách v závěru.
Co na to říkáte?
Kromě AI mě nové Samsung Galaxy S24 zaujaly hranatým tělem, kdy je možné postavit je na bok či spodek, podobně jako u některých generací iPhone. Skvěle také působily titanové barvy (a materiál), zaujala mě i deklarovaná 30hodinová výdrž při puštěném videu, což je mnohem více než předchozí modely. Hodně vítaná je také 7letá garance „velkých“ aktualizací, tedy nových verzí Androidu.
A když už jsem zmínil ten Apple – ten jediný může začít Samsungu konkurovat, ale ne dříve než v září, až předvede své nové telefony, kde bych se hodně divil, kdyby nepřišli s podobnými AI funkcionalitami. Ovšem, bude velkou otázkou, jestli se dočkáme podpory češtiny.
Každopádně boj se teď přesune na AI bojiště, hardware se bude myslím stávat relativně nepodstatným, s výjimkou právě výkonnosti AI chipu. Zároveň bude asi těžké, aby tento trend rychle zachytily konkurenční čínské firmy, které nejspíš z důvodů embarga nebudou mít přístup k některým AI technologiím a jejich vlastní modely nejsou zatím připraveny na evropské jazyky.
Rok 2024 tak bude myslím v mobilním světě díky AI rokem Samsungu. Zejména pakliže se mu podaří společně s Google uvést v dohledné době podporu všech funkcí pro další jazyky, včetně češtiny, jak slibuje. Ale mohu se mýlit, pojďme mi říct váš názor k tomuto postu na Facebooku, Twitter či Linkedin.