V posledních týdnech jsem věnoval desítky hodin času testování novinek od OpenAI, abych vám o nich mohl napsat články Vánoční novinky OpenAI (mimochodem před pár hodinami jsem jej aktualizoval a doplnil o poslední dvě novinky) a S OpenAI ChatGPT můžete nově ovládat svůj počítač.
Přesto je ale na mém Facebooku, Twitteru/X i LinkedIn sdílelo jen pár z vás, byť jinak jste to chválili. Dost mě to trápí, protože takhle by to byla ztráta času, za který by mi firmy zaplatily majlant, takže jsem se zeptal umělé inteligence, co s tím.
AI mi poradila, že prý celebritám na sockách funguje, když ukáží venku kozy, takže jsem si řekl, že to taky zkusím, napíšu o tom a podle toho, jak budete sdílet se pak zamyslím, kolik času budu psaní článků věnovat.
Pokus 1 – fotografie s Midjourney Character Reference
Nejdřív jsem si řekl, že zkusím s AI vygenerovat fotografii, ale samozřejmě chci, abych na nich byl s těmi kozami venku já, a ne někdo, kdo se mi příliš nepodobá. A chtěl jsem také použít něco, co všichni z vás znají a je to levné či bezplatné. Jako první jsem tak sáhnul po Midjourney, který má už několik měsíců funkci „Character reference“ a já už jsem vám o ní tady psal.
Ta umožňuje, aby na generovaných obrázcích byla stále stejná osoba a díky možnosti nahrát tam i fotografie a použít je pro tuto funkci, by to mohla být ideální volba. Bohužel, Character reference funguje nejlépe s postavami, které vygenerovalo samo Midjourney, s mými fotografiemi mě to připomíná jen vzdáleně.
Pokus 2 – fotografie s Midjourney Editorem
Midjourney přidal před pár týdny ovšem další novinku – Editor. Je dostupná těm uživatelům, kteří vygenerovali už přes 10 tisíc fotografií nebo mají roční předplatná.
Umožňuje vám mnohem větší volnost, podobně jako třeba AI Generative Fill v Photoshopu – vložíte obrázek (já použil svou AI fotografii, kterou mám na homepage tohoto webu, a kterou jsem vygeneroval s Remini (viz Remini – dalším nástroji, který je určen právě ke generování co nejvěrnějších fotografií), smažete z něj, co nechcete, tedy já odmazal vše kromě samotného obličeje, upravíte požadovanou výslednou velikost a pozici a zadáte prompt.
Vše se samozřejmě naučíte také mých AI školeních, první už je příští čtvrtek a pátek, takže jestli se nechcete nudit u televizních hovadin a chlebíčků, máte jedinečnou příležitost. A je to taky asi nejužitečnější dárek, který někomu můžete dát.
Pokus 3 – AI fotografie s Remini
Vzpomněl jsem si, že jsem tu loni psal o Remini – dalším nástroji, který je určen právě ke generování co nejvěrnějších fotografií, který si pomocí cca. 10 fotek vytrénujete tak, že vás dokáže trefit téměř dokonale. Tenhle nástroj měl v katalogu i fotografie s různými zvířaty, kozy ale mezi nimi nebyly.
Zeptal jsem se tedy opět AI, tentokrát v angličtině, co takhle pomůže, aby se stala nějaká fotka virální, tak prý když tam celebritě vykoukne kočička. A kočičky tam Remini měl, minimálně ty divoké. Ale bohužel – generování obrázků se zvířaty z Remini zmizelo, asi zasáhli ochránci AI zvířat a tak přidám fotku ze své galerie. Ale pakliže chcete jiné AI fotky, tak je stále Remini skvělá volba.
Pokus 4 – video s Pika.art
Ale přeci jen, mé hlavní publikum je z Česka a Slovenska a navíc AI fotografie už začínají být příliš mainstream. Teď budou trendem AI videa, zejména poté, co OpenAI uvedla svůj model a generátor AI videí Sora a dala jej k dispozici všem s tarify Plus a Pro (zatím bohužel ne v Evropě a ne tarifu Team). Ale hlavní problém je, že Sora neumí generovat videa na základě fotografií osob (s Plus tarifem dokonce žádných osob).
Můj problém se rozhodli vyřešit tvůrci jednoho z nejoblíbenějších generátorů AI videí – Pika (a navíc se mi jako příznivci Star Treku líbí jejich doména). Ti přišli nedávno jednak s novým modelem a navíc teď až do 22. prosince máte možnost jej testovat zdarma.
Ale upozornění – služba je teď kvůli tomu extrémně přetížená, tohle video mi to vygenerovalo za asi 24 hodin, takže jestli chcete třeba vygenerovat vtipná vánoční a novoroční video přání a příspěvky, máte jedinečnou možnost, ale musíte to nejspíš stihnout ještě dnes (a jestli to čtete později, budiž to pro vás poučení, že jste se měli registrovat, aby vám chodilo upozornění na nové články do mailu a že mě máte pořádně sledovat na sockách).
Další AI možnosti?
Samozřejmě je mnoho dalších nástrojů a možností, grafici určitě použijí ten už zmíněný Generative Fill ve Photoshopu, pro videa existuje třeba ještě Runway, obojí pak jde i přes custom řešení s třeba Stable Diffusion. Tohle bylo spíš jen takové quick and dirty řešení, protože nevím, jestli vás mé články zajímají, když je nesdílíte, ale třeba překvapíte a já tak budu mít důvod pro vás dopsat těch několik dalších, co mám rozepsané – prompt engineering techniky, reasoning modely atd.
Každopádně se vše můžete naučit na mých AI školeních, nejbližší teď mezi svátky, další druhý týden v lednu, koncem ledna pak bude online školení a když seženu prostory, tak pak i školení v Brně. Všechna školení můžete pořídit i jako dárek. A pro firmy samozřejmě AI školení na míru jejich potřebám a kdy si řeknou.
P.S.: A až budete na základně těchto rad dělat s AI vaše vánoční a novoroční přání, nezapomeňte přídat odkaz. :-). Krásné Vánoce.