Znáte tu scénu z HIMYM, kde Barnie vysvětluje, jak je na každé fotografii dokonalý? Tak já jsem jeho přesný opak. Téměř žádná z fotek kde jsem, se nedá k ničemu použít a jako profilovku jsem 15 let používal jeden snímek co mi vytvořili v iDnes když se mnou dělali rozhovor.
Když jsem tenhle web vytvářel, řekl jsem si, že by bylo fajn u sekce, kde se na homepage představuji, mít nějakou hezkou aktuální profilovku a že vyzkouším aplikace, které k tomu účelu existují. A když už tu píšu o AI, rozhodl jsem vyzkoušet právě AI generátory profilovek. Strávil jsem s tím několik dní, chtěl jsem původně napsat nějaké jejich srovnání, ale všechny do jedné měly naprosto nepoužitelné výsledky.
Až pak jsem objevil Remini a zamiloval jsem se. Jednoduše použitelná aplikace pro Android a iPhone, která se „naučí“ podobu z vašich fotek a se kterou následně můžete vytvořit stovky a stovky „fauxtografií“, kde se budete mnohdy podobat tak, že to ani vaše děti nepoznají. A navíc první týden zdarma – i když nejspíš jako já budete chtít vývojářům za tuhle aplikaci poděkovat a nějakou tu stovku zaplatit, protože vám nejspíš ušetří tisíce za profesionální fotografy..
Jak se Remini používá
- Stáhněte a nainstalujte si Remini pro Android nebo pro Apple iPhone/iOS
- Po spuštění se vás to zeptá na platbu – máte ale možnost zvolit u obou variant 7 denní trial verzi bez omezení počtu fotek. Kromě generování portrétů umí aplikace i provádět AI „zkrášlení“ fotek. Dražší verze umožňuje tyto úpravy dělat i na webu a navíc i „zkrášlovat“ videa, popravdě jsem to ale ještě zatím nepoužil.
- Nyní po vás bude chtít aplikace zadat pohlaví (Female / Male / Other) a vybrat 8 vašich fotografií – reálně jich tam můžete nahrát až 12, čím více tím lépe, snažte se aby byly třeba i s různými účesy, nasvícením, oblečením, natočením, portréty i celou postavu (i když mám pocit, že model se učí jen obličeje a postavu ignoruje). Doporučuji vybrat si ty vaše fotky někde předtím, dát si je třeba do nějaké složky, ať je pak snadno najdete – jestli si Remini zamilujete tak jako já a všichni, kterým jsem ji ukazoval, tak si s ní budete hrát a zkoušet i jiné fotky, jiné lidi, či nějaké ztřeštěné kombinace.
- Vyberte model (o tom dále) – nebojte se, budete moci kdykoliv vybrat pak jiný a znovu vygenerovat další „vaše“ fotky.
- Aplikace nyní odešle vaše fotografie na server a následně se bude asi 7 minut „učit“ vaši podobu a upravovat svůj model tak, aby se co nejvíce přiblížil vám. Nebojte se, příště to už bude rychlejší.
- A voilà – aplikace vám vygeneruje až 6 fotek ve stylu a prostředí modelové fotografie ale s vaší podobou. Postupně je budete procházet – můžete ji smazat (swipe doleva nebo ikona koše), nebo uložit (swipe doprava nebo ikona ukládání). Pakliže vyberete více než 1, na konci vám aplikace nabídne vytvoření videa se slideshow vybraných fotek.
Gal Gadot, jak se ani sama nezná
Jako příklad výsledků použiji někoho, koho znáte natolik, abyste mohli posoudit shodu fauxtografie se skutečnou osobou – vybral jsem mou oblíbenou wonderwoman Gal Gadot a pro trénink aplikace jsem použil její náhodné fotky z Google Image Search.
Vygenerované video schválených fotek po generování z jednoho modelu vypadá pak takto.
Poznámka: všechny výsledné fotky mají vodoznak, a to i u placené verze, autoři tak chtějí omezit nepřiznané šíření fejků. Ale není těžké se tohoto vodoznaku zbavit díky AI, na konci ukážu jeden ze způsobů.
Výběr modelu
Hlavní síla celé aplikace a důvod, proč si s ní budete hrát určitě spíš dny než minuty, je veliká databáze vzorových modelů. Jednou za čas se navíc fotografie obměňují, i to je důvod, proč si aplikaci aspoň na další týden či dva koupit.
Modely jsou rozdělené do několika sekcí (jejich nabídka se liší podle pohlaví, nejjednodušší je vybrat Other, pak uvidíte všechny)
- Top picks – nejoblíbenější modely
- Holiday destinations – modely, kde je v pozadí nějaká známá destinace a vy tak můžete fejkovat návštěvu desítek míst na světě
- Curriculum – profilovky, co se budou hodit k vašemu životopisu
- Hairstyles – můžete zkoušet jak vám budou sedět různé účesy
- Wedding – a nebo svatební šaty či oblek
- Kids – „vaše“ fotky jako dítě – tohle ale podle mých testů vůbec nefunguje, případně „vaše“ fotky, kde držíte nějaké náhodné dítě, což mi přijde zas creepy
- Cute animals – pochovejte si sovu, křečka, tygra, lva, psa, kočku…
- Neon lights – fotky nasvícené neonkama
- Dresses – (ženské) šaty
- 90s camera – předveďte se, jak byste byli cool v devadesátkách
- Cinematic – filmová stylizace
- Fantasy – vy jako pirát, ledová královna, rytíř, královna…
- Pink – udělejte ze sebe Barbie nebo Kena
- Jobs – můžete být (americký) voják, policista (-ka), kuchař (-ka), hasič (-ka), doktor (-ka)….
- Summer vibes – prostě letní pohodička někde na pláži atp.
- Winter moods – a nebo naopak zimní v horách
- Multiverse – taková divná všehochuť
- Stylish – různé styly oblečení
- Aesthetic – estetické profilovky s jednobarevným pozadím
- Casual – „normální“ fotky – zde je několik korpulentních modelů, které mám pocit generují přesnější výsledek, pakliže i váš natrénovaný model je plnoštíhlý
- Nature – fotky v přírodě
Tipy a zkušenosti
- Nevěřte svým očím – když budete vybírat které fotky si nechat, mějte u sebe někoho blízkého, kdo vás dobře zná a nebojí se k vám být až krutě upřímný – partnera, dítě, maminku… Můžete z toho udělat jednak skvělou zábavu na večer, kdy si budete vzájemně kritizovat fotky, ale hlavně – vy sami se neznáte, znáte primárně svůj zrcadlově otočený odraz, oni vám dají lepší feedback. Nechte si jen ty fotky, kde vy i oni se shodnete, že se vám fauxtografie podobá.
- Nebojte se zahazovat a generovat nové – nejste omezeni počtem fotek, klidně zahoďte všechny a dejte znovu generovat klidně i se stejným modelem, každá vygenerovaná fotka je jiná.
- Udělejte fauxtografie i někomu dalšímu – přetrénujte model, viz dále, a použijte fotky někoho jiného, u koho máte dost fotek, například vašeho partnera. Můžete mu to poslat jako vtip či dárek, nebo se například inspirovat jaké mu/jí koupíte oblek/šaty, nebo poslat fauxtografii z nějaké metropole jako inspiraci na dovolenou.
- Odstraňte vodoznak když budete chtít fauxtografii použít třeba u toho životopisu – návod viz dále.
- Přidejte okolí, změňte barvu oblečení či opravte chyby – občas výsledná fauxtografie obsahuje chyby, typicky u chybně propletených prstů, jinak je ale perfektní a vy byste si ji chtěli nechat. Nebo potřebujete široký záběr, či byste rádi změnili barvu šatů… to vše lze udělat pomocí dalších AI nástrojů (včetně samozřejmě Photoshopu), budu se jim věnovat v některém z dalších článků, tak se nezapomeňte registrovat a sledovat mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne.
- Nebojte se přepnout pohlaví na Other a vybrat ženu v růžovém obleku i když jste muž, nebo drsného vojáka, když jste žena – vzorové modely zjevně slouží jen jako vizuální ukázka nějakého slovního popisu pod nimi, tj. v prvním případě bude ve výsledku prostě vy-muž jako „Ken“ v růžovém oblečení; a ve druhém vy-žena jako vojanda. Ale když vyberete například ženu v růžové sukni, nejspíš budete ve výsledku i vy-muž zobrazeni jako žena v sukni a nebudete se podobat.
- Ze stejného důvodu se nebojte vybírat ani například afroameričana, i když jste běloch. Nicméně v některých případech se model projeví a například když jsem vybral model se zrzavým „modelem“, měl jsem na výsledné fotce i „já“ vlasy do zrzava. V některých případech to ale nevadí, třeba když chcete jen vidět jak byste vypadali v podobném obleku…
- Zkusil jsem na Gal použít mužský model bez trička a bohužel mi to vrátilo jen toho zdrojového chlapa 😉
- Generování zabere vždy asi 3 minuty, děje se na serveru, nikoliv v mobilu a tak klidně mezitím aplikaci zavřete a dělejte něco jiného.
- Když máte dost času, klidně vygenerujte své fauxtografie ze všech modelů, i když se vám model nijak nelíbí – výsledek občas překvapí.
- A samozřejmě pakliže budete tuhle aplikaci doporučovat, pošlete či nasdílejte na sockách odkaz na tenhle článek, ať ví jak na to.
Ochrana soukromí
Když testujete takovéto aplikace, vždy si předem přečtěte informace, které aplikace poskytuje o ochranně soukromí, zjistěte si nějaké informace o firmě / aplikaci k posouzení, nakolik je důvěryhodná a podobně. Poslední co asi chcete je aby se vaše fotky pak někde bez vaší autorizace potulovaly po internetu.
Remini, alespoň na základě mého hodnocení, přistupuje k této otázce velmi zodpovědně. Autorem je italská společnost, která podléhá GDPR a mají vše dostatečně dobře dokumentované v aplikaci i na webu. Pakliže to extra neodsouhlasíte, tak vaše modely nebudou ani používány pro další trénování, veškerá data je možné smazat atd. Aplikace už také nějaký ten měsíc běží a má miliony uživatelů z celého světa a nenašel jsem žádnou kritiku v tomto směru.
Přetrénování vašeho AI modelu
Když kliknete na ikonku ozubeného kolečka vpravo nahoře, můžete zahodit svůj současný natrénovaný model a začít znovu, tedy opět dát 12 fotografií atd. Můžete tak zlepšit výsledek a nebo vyzkoušet fotografie někoho jiného. Mimochodem – zkuste nakombinovat fotografie více lidí, například vás a vašeho partnera, nebo nějaké filmové hvězdy a zjistit, jak budou vypadat vaše děti 🙂
Odstranění vodoznaku
Jak už jsem psal, všechny vygenerované „fotografie“ mají vodoznak Remini, což se samozřejmě nehodí až budete dávat takovou fotku na Tinder 😉 nebo do životopisu. Někdy je možné onu část jen odříznout, často by ji to ale zničilo. Ale od toho jste na mém AI webu, abych vám poradil nějaký AI nástroj.
A je jich samozřejmě spousta, osobně používám WatermarkRemover.io. Nenechává žádné artifakty a přirozeně dopočítává obraz, je primitivní na používání i bez registrace a nabízí několik skvělých doplňkových funkcí.
Postup – kliknete na + Upload image, vložíte obrázek s logem a odešlete. Aplikace nejdřív zkusí odstranit logo sama, což se jí nejspíš nepovede, vy pak musíte dole nastavit Remove Text na On a po chvíli máte hotovou výslednou fotku bez vodoznaku, kterou stáhnete pomocí tlačítka Download Image. A pak můžete pokračovat s další fotografií. Nebo se zaregistrujte a pak můžete nahrát několik desítek fotek a upravit je najednou zdarma.
Mimochodem – stejný nástroj vám odstraní i třeba nesmyslná loga a nápisy z triček. Udělá to nejspíš automaticky když budete odstraňovat Logo Remini, případně můžete ještě zaškrtnout Remove logo.
Jaký je váš názor?
Remini má na Apple Store 147 tisíc hodnocení s průměrným bodovým ohodnocením 4,7 z 5, na Google Play má 100 milionů stáhnutí a 3 miliony recenzí v průměru se 4 hvězdičkami. První týden je zdarma, týdenní aktualizace je za 10 dolarů a jak už jsem psal, stojí to za to, byť asi po pár stovkách profilovek už asi nebudete cítit potřebu vyrábět nějaké další.
Samozřejmě jsou to stále jen falešné „fotky“, zážitky ze skutečné dovolené vám to nedá a vaši nejbližší možná poznají rozdíl, ale pro nějakou ilustrační fotku na web či k životopisu, kde musíte vypadat skvěle a stoprocentní věrnost není potřeba, je to rozhodně rychlejší a levnější než shánět kvalitní oblek a šikovného fotografa.
Zajímal by mě názor právě i těchto fotografů – mýlím se, když si myslím, že takové aplikace mohou snadno ohrozit jejich zdroj příjmů? A co si o tom myslíte vy ostatní, koupili jste si někdy profi focení? Je pro vás tohle akceptovatelná náhrada?
Dejte mi vědět, sdílejte tento článek mezi své přátele a známé, sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️, když téma zaujme dost čtenářů, tak slibuji, že ještě v září navážu dalším článkem. A jestli jste tu prvně – nezapomeňte kouknout i na další články o AI na mém webu.