Microsoft představil své AI řešení – Copilot integrovaný do Windows i všech nejpoužívanějších aplikací

Nejen chatování, ale ovládání celého systému, úpravu fotek a videí, psaní e-mailů, generování obrázků a další funkce umožňuje nově představený Windows Copilot.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Poslední důležitou podzimní prezentací z velké trojky IT firem byla před pár hodinami ta od Microsoftu. Na tu se vždy těším – mnoho let používám úžasné Surface Pro notebooky, umím je sehnat mírně použité za půlku (kdyžtak pískněte), mám i spoustu jejich příslušenství a jsou perfektní.

Tento rok jsem ale nepochybně nejen já, ale i celý technologický svět, sledoval tuto keynote kvůli něčemu jinému – využití AI v jejich operačním systému a aplikacích. Microsoft je totiž největším investorem OpenAI, mají spolu velmi úzkou spolupráci a v posledním roce se o jejich produktech hodně mluvilo.

Microsoft Event

Už únorové představení Microsoft Edge s Bing chatem bylo skvělou ochutnávkou možností a po dlouhé době malinko změnilo trend uživatelů prohlížečů, kdy například podle neznámější statistiky Statcounter se podíl MS Edge uživatelů změnil od února z 4.28 % na 5.43 %, v samotných Spojených státech byl přitom nárůst ještě násobně výraznější a atakovali tam i 10 % hranici.

Zdá se to možná jako málo, ale když si vezmete, že na internetu je 5.3 miliardy uživatelů, znamená tento rozdíl 60 milionů uživatelů, kteří změnili během půl roku hlavní prohlížeč. A když si vezmete, že to zahrnuje i uživatele na mobilech, kteří mají předinstalované své Chrome a Safari, tak to je slušný výsledek. Osobně popravdě vůbec nechápu, proč lidé Chrome používají.

Mnohem větší WOW efekt mělo ovšem jejich březnové představení Microsoft 365 Copilot, jejich AI pro MS Office – mám pocit, že teprve tehdy si spousta lidí uvědomila, jak zásadní bude mít AI vliv na práci s počítačem. Bohužel, zatím dostalo příležitost to používaj jen několik set velkých firem na světě.

Co je Microsoft Copilot

Co tedy představil Microsoft na včerejším keynote? Opět Copilot, což je zastřešující název Microsoftu pro všechny jejich AI služby, začali s tím už skvělém doplňku pro programátory GitHub Copilot, poté tedy Microsoft 365 Copilot v Office. Nyní to doplnili Copilot in Windows a představili kompletní integraci jak do Windows 11, tak do nejpoužívanějších aplikací. Přehledně to ukazuje následující krátké video.

Mimochodem – zatímco tisková zpráva ani keynote od Apple neobsahuje slovo AI ani jednou a jen párkrát zmínili machine learning, tiskovka od Microsoftu obsahuje „AI“ 68× a slovo Copilot, kterým své AI pojmenovávají 30×.

Copilot in Windows

Copilot se začne zavádět uživatelům již příští úterý, 26. září, jako součást bezplatné aktualizace Windows 11. Ta přináší 150 nových funkcí, mnohé z nich založených právě na umělé inteligenci Copilot.

Přístup do Copilota bude snadný, jednak přes výchozí ikonku na hlavním panelu, nebo pomocí nové klávesové zkratky Win+C. Zároveň je integrován do mnoha Windows aplikací či jejich používání nějak usnadňuje.

Copilot ve Windows vám umožní nejen pokládat chatovací otázky, ale také přímo ovládat systém, tedy „lidsky“ mu říct, co chcete, nebudete už muset hledat v různých volbách a nastaveních. Zároveň také umožní integraci aplikací třetích stran a pomůže vám s jejich využitím, jak na videu ukazují s Adobe Express nebo Spotify.

Copy / Paste / Do s Windows Copilot

Viceprezidentka Windows týmu ukázala na keynote zajímavý příklad doplnění rutiny CTRL+C + CTRL+V o podporu něco s oním kopírovaným textem udělat pomoci pomocníka Copilot.

V jejím příkladu vzala nějaký popis lokací z mailu, a nechala si v nich v Copilotu udělat tabulku s docházkovou vzdáleností od nějakého místa. To se může zdát na první pohled nuda, vždyť tabulky umí ChatGPT dávno, ale na tohle nemohl odpovědět samotný jazykový model, muselo to interně spolupracovat s mapami a s matematickými schopnostmi.

Využití Copilot s Windows Ink Anywhere

Zaujala mě mimo jiné možnost psát perem na jakékoliv textové pole, s tím že když třeba napíšete vzorec do postranního panelu Windows Copilota, tak jej převedou na vzorec a pomocí ChatGPT resp. Bing Chat vyřeší.

Propojení s mobilem s využitím Window Copilot

Už pár let má Windows málo známou funkci/aplikaci Windows Phone, která vám umožňuje pracovat z počítače s vaším mobilem, prohlížet/psát zprávy, dokonce pouštět Android aplikace či hrát hry. Nyní budete moci přímo v Copilotu na počítači hledat či psát SMS zprávy.

Copilot v Malování

Aplikace Malování byla obohacena o umělou inteligenci pro kreslení a digitální tvorbu o odstraňování pozadí a vrstvy a také o náhled aplikace Cocreator, která do aplikace Malování přináší možnosti generativní umělé inteligence.

Copilot v aplikaci Fotografie

Nové AI funkce vám usnadní úpravy fotografií. Pomocí funkce Rozmazání pozadí můžete snadno a rychle nechat vyniknout objekt na fotografii. Aplikace Fotografie automaticky vyhledá pozadí na fotografii a jediným kliknutím okamžitě zvýrazní váš objekt a rozostří pozadí.

Vylepšeno je i vyhledávání fotek, u fotografií uložených na účtech OneDrive (domácích nebo osobních) nyní můžete rychle najít hledanou fotografii na základě obsahu fotografie. Fotografie nyní můžete vyhledávat také na základě místa, kde byly pořízeny.

Copilot v aplikaci Clipchamp

Nová, málo známá, ale hodně zajímavá aplikace pro snadnou úpravu videí Clipchamp má nově funkci automatického skládání, která vám automaticky pomáhá s návrhy scén, úpravami a tvořením příběhů na základě vašich obrázků a záznamů, takže můžete vytvářet a upravovat videa, která chcete sdílet s rodinou, přáteli a sociálními médii jako profesionál.

Copilot v aplikaci Outlook pro Windows

S novým Outlookem pro Windows (bezplatná verze plného Outlooku v Office 365) můžete v jedné aplikaci propojit a koordinovat různé účty (včetně Gmailu, Yahoo, iCloudu a dalších). Inteligentní nástroje vám pomohou psát jasné a výstižné e-maily a bezproblémově připojovat důležité dokumenty a fotografie z OneDrive.

Copilot ve vyhledavači Bing

Bing přidá podporu nového modelu DALL-E, bude poskytovat personalizovanější odpovědi na základě historie vyhledávání a chatování a nabídne zjednodušené nakupování díky AI.

Zjednodušené nakupování

Na keynote ukazovali, jak budete moci díky Bing Chat inteligentně nakupovat – na příkladu nákupu kopaček ukazovali, jak se Bing doptá, jestli jsou pro začátečníka či středně / velmi pokročilého, na jaký povrch a následně mi to doporučí produkty a obchody.

Zároveň to nabídne slevy, umožní to najít produkty podle fotky atd.

Tohle může velmi zásadně ovlivnit způsob nakupování a každý manažer eshopu by měl teď hodně zpozornět, a když tohle včas nepodchytí, může mu ujet vlak, podobné schopnosti totiž jistě v dohledné době přidá i Google.

Image Creator s DALL-E 3 zdarma

Bing přidá podporu nejnovějšího modelu DALL.E 3 od OpenAI. Psal jsem o něm včera a je boží.

Navíc zde bude zdarma! To může udělat slušnou čáru přes rozpočet firmám jako Midjourney.

Každý obrázek má v sobě také kryptografickou identifikaci, půjde tak rozpoznat, že jde o práci AI.

Microsoft 365 Copilot

Microsoft 365 Copilot bude pro všechny firemní zákazníky dostupný od 1. listopadu 2023 spolu s Microsoft 365 Chat, novým asistentem s umělou inteligencí, který zcela změní způsob práce.

Před pár dny jsem psal o konkurenci Google Duet AI je (zatím) prakticky k ničemu, nekupujte jej. Microsoft 365 Copilot je úplně jiná písnička, je vidět, co se Google snažil narychlo a naoko okopírovat. Microsoftu to ale skutečně funguje (měl jsem možnost to vidět a chystám se na recenzi).

Microsoft 365 Chat
Copilot in Outlook

Na keynote ukazovali několik praktických příkladů, třeba jak jednoduše udělali souhrn k nějakému tématu z mailů, dokumentů, ale i třeba schůzek, včetně těch, kde jste nebyli ale byly nahrané.

Následně jim Copilot udělal srovnání s konkurencí pomocí hledání relevantních dat na internetu, pomohl jim s naprogramováním akce, organizací lidí, vytvořením blogpostu, získání dat z LinkedIn, komunikací se spolupracovníky, koupí letenek atd.

Další součástí je Copilot Lab, který naučí váš tým vytvářet a používat správná zadání do různých aplikací, budete moci v rámci firmy sdílet své prompty a podobně.

Microsoft Designer je dalším produktem v kancelářském balíku MS Office 365, slouží k návrhu různých inzerátů, plakátů… a plně využívá možností AI, včetně nových vychytávek DALL-E 3, takže můžete například snadno rozšiřovat fotky, mazat z nich co nechcete, nahrazovat části za něco jiného atd.

Velmi doporučuji se na keynote podívat, tato část začíná ve 29. minutě. Microsoft 365 Copilot stojí 30 dolarů na uživatele a měsíc a jede-li vaše firma na Microsoft Office, určitě byste to měli zvážit zejména u klíčových zaměstnanců, kteří hodně pracují s dokumenty a emaily.

Co si myslíte o Microsoft Copilot?

Podle mého názoru Microsoft názorně ukázal, že je v oblastí AI stále velmi daleko před konkurencí, zjevně mnohem dříve pochopil potenciál, který v sobě AI skýtá a i díky právě úzké spolupráci s OpenAI nabízí aktuálně zdaleka nejlepší řešení.

Jsem ale zvědav na váš názor – nasdílejte můj článek (sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️) a napište mi na sociálních sítích, co si myslíte. A nezapomeňte se registrovat, ať vám žádná další novinka neunikne. Upravuji také svá školení pro jednotlivce i konzultace pro firmy, aby zahrnovaly tyto AI novinky jak od Microsoftu, tak Google.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)