Google Duet AI je (zatím) prakticky k ničemu, nekupujte jej

Otestoval jsem zevrubně všechny funkce Google Duet AI a zažil jsem ohromné zklamání – neumí prakticky nic a i to co umí je horší než mnohé bezplatné alternativy.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Neříká se mi to lehce a nestává se mi to často, ale naletěl jsem marketingovým báchorkám na Google, když jsem svůj dojem z keynote Google Next zhodnotil tak, že král je mrtev, ať žije král. Minimálně Google Duet AI v kancelářském balíku Google Workspace je aktuálně naprosto k ničemu a chtít za to 30 dolarů měsíčně považuji za nehoráznou drzost.

Mám ode dneška Google Duet AI aktivovaný na svém firemním účtu, takže jsem se samozřejmě hned vrhnul na to jej pro vás otestovat. Aktuálně je tato funkce dostupná (dá-li se tomu vůbec tak říkat) v Dokumentech (Docs), Tabulkách (Sheets), Prezentacích (Slides), konferencích Meet a emailu Gmail. Nebudu vás déle napínat a popíši vám, co všechno je tam aktuálně k dispozici.

A rovnou napíšu první a zcela zásadní problém, který už sám od sebe odradí asi většinu čtenářů – Duet AI neumí česky! Nejen že rozhraní a návod není v češtině, ale ani vám to nevygeneruje nic v češtině, ani vám to nic do češtiny nepřeloží. Dokonce musíte celý váš účet nejdříve přepnout do češtiny a odhlásit se/přihlásit se, abyste vůbec Duet AI spatřili (a nic vás na to neupozorní, takže jsem notných pár minut trávil hledáním, kde že to vůbec je).

Duet AI v Google Docs

Když máte přepnuté rozhraní do angličtiny a vytvoříte poprvé nový dokument (například přes zadání doc.new do vašeho prohlížeče), zobrazí se vám úvodní obrazovka, informující vás o dvou AI funkcích – „Help me Write“ a „Proofread“.

Help me Write – AI pomocník s tvorbou textu

Pomocí Help me Write můžete jednoduše textem zadat co chcete napsat a AI to napíše za vás. Že už jste to někdy slyšeli? No jasně, tohle umí GPT už několik let a sto milionů lidí to používá už skoro rok zdarma. Navíc zde jak už jsem zmínil – neumí česky. Přesněji – umí jen anglicky.

To bych možná ještě být čistě anglicky mluvícím zkousnul, co už ovšem vůbec nejsem ochoten zkousnout je „míra kreativity“ – jinými slovy – šíleně to halucinuje, tedy vymýšlí si to. Schválně jsem jej nechal napsat, jaké jsou možnosti využití DuetAI, seznam 13 různých úchvatných dostupných funkcí ve 4 různých nástrojích Google Workspace vypadal úchvatně, až na to, že 10 z nich neexistuje a 1 (kontrola pravopisu) sice ano, ale ne tím, že integrovali Grammarly, jak mi AI napovědělo.

Jinak tedy u navrženého textu můžete snadno na kliknutí změnit tón (formální / neformální), vytvořit sumarizaci, převést na odrážky, text rozšířit či zkrátit, a nebo jej vygenerovat znovu. Můžete také zadat vlastní instrukci (třeba převést text na básničku).

Zadávací pole „Help me write“ můžete zobrazit také kliknutím pravým tlačítkem do dokumentu, když kliknete na nějaký vybraný text, zobrazí se vám možnost „Refine the selected text“.

Ano, Google má zde body za integraci do Docs, ale popravdě – tohle zvládnete i s některým z mnoha různých bezplatných rozšíření. A nejhorší je, že tohle je ve finále asi ta nejužitečnější služba.

Proofread – AI vylepšená kontrola pravopisu a stylu

Druhá nová funkce vám může pomoci s opravou chyb a hlavně stylu v anglickém textu. Snadno se přehlédne, zapnete ji pomocí ikony „A✓“ v horní liště na pravé straně.

Na rozdíl od samotné kontroly pravopisu zde můžete i třeba změnit trpný rod na činný, rozdělit dlouhé věty atp. Nástroj je v tomto trochu podobný Grammarly, jen teda placený Grammarly má těch možností asi 10× tolik. Pro angličtinu (a němčinu) jde podobně využít i DeepL Write. S podobnými opravami jinak pomůže ChatGPT, Bard či Claude.

Ale OK, i tohle je alespoň pro anglicky komunikující užitečná funkce.

Duet AI v Google Sheets

Opět když otevřete poprvé Google Sheets s aktivovaným Duet AI na vašem Workspace účtu, vyskočí na vás uvítací obrazovka. Ta vás informuje tentokrát o jedné jediné funkci, které říkají Help me organize.

Funkce Help me organize udělá jednu jedinou věc – pomůže vám s vytvořením nějaké tabulky. Například zadáte, že chcete tabulku pro přehled marketingových kampaní, a on ji vytvoří, včetně třeba validačních rozbalovacích nabídek a pár příkladů.

Je to hezký, ale možná je to tím, že jsem pokročilý uživatel, ale nenapadá mě, kdy bych tuhle funkci využil, leda bych snad opravdu nevěděl, jak třeba takový přehled vypadá. Jinak napsat název těch pěti sloupců a naformátovat bude možná rychlejší než vymyslet a napsat to zadání.

Ano, tohle je opravdu jediná funkce Duet AI, která je v Google Sheets. Žádná analýza dat, žádný návrh grafů, žádné nové funkce které by zpřístupňovaly možnosti jazykových modelů pro například segmentaci či hledání sentimentu, dokonce ani AI pomocník k návrhu funkcí. Nic z toho, co už je dnes dávno dostupné přes různá rozšíření.

I tuhle jednu funkci bych mohl vlastně snadno vyřešit tím, že prostě řeknu ChatGPT, aby mi navrhnul v Markdown stejnou tabulku a pak ji do Tabulek zkopíroval. Přidaná hodnota nula a pro mě jako fanouška Sheets asi největší zklamání.

Duet AI v Google Slides

Podobně velká očekávání, jako od Sheets, jsem měl od Slides. Znám několik AI nástrojů, kterým zadáte, že chcete třeba „Obchodní prezentaci AI nástroje pro učitele“ nebo mu dáte nějaké PDF, a vytvoří vám klidně 10 slajdů, vymyslí k tomu perfektní styl, nadpisy, obrázky atd. A můžete pak pomocí AI to dál ladit, měnit, doplňovat atd.

Tak přesně tohle Duet AI v Google Slides neumí. Má jedinou funkci – Help me visualize. S ní můžete v postranním okně zadat nějaké zadání a ono vám podle něj (případně ještě vybraného stylu) vytvoří obrázek (View more vytvoří další dva). Když na něj kliknete, tak se ten obrázek dá doprostřed stránky, ani se nesnaží jej to umístit.

Obrázek je vždy výhradně čtvercový, šíleně nekvalitní, naprosto jakýkoliv AI image generátor, včetně mnoha bezplatných, vám dá lepší výsledek.

Duet AI v Google Meet

Nejvíc AI funkcí popsaných v nápovědě k Duet AI, konkrétně 3, má Google Meet. Konkrétně jde o Vytváření obrázku na pozadí, Zlepšení vašeho vzhledu a živé Vytváření automatických překladových titulků. Jen je to tak trochu podvod, protože druhá a třetí funkce v Google Meet už je nějakou dobu a zapnutý Duet AI nevyžaduje, ani s ním nefunguje jakkoliv lépe.

Jediná nová funkce je tak možnost vygenerovat si obrázek na pozadí pomocí textového zadání. Opět platí to co již jsem psal výše – obrázky jsou naprosto šílené, jakýkoliv nástroj na generování fotek vytvoří lepší, navíc Google neumí tak dobře klíčovat, jako třeba Zoom, opět fakticky naprosto nulová přidaná hodnota a spíš to vypadá jako něco, co nějaký jejich programátor udělal v průběhu víkendového hackathonu, než něco, čím by se měli chlubit.

Slyšel jsem ale, že možná ty 2 funkce přesunou právě pod Duet AI, takže pak to může být argument, ale bylo by to dost chucpe. Jo a titulky ani překlady „samozřejmě“ stejně neumí češtinu.

Duet AI v Google Mail

V mailu má Duet AI opět jednu jedinou funkci, říkají jí Help me write a stejně jako stejně pojmenovaná funkce v Google Docs vám ulehčí napsání e-mailu.

Dostanete se k ní pomocí ikonky tužky s hvězdičkou na dolní liště psaní zprávy, vyskočí na vás také pokaždé, když dáte psát novou zprávu či odpovědět. Ale opět – pouze anglicky a na anglické maily.

Můžete zas změnit styl textu, zkrátit jej, prodloužit. Tlačítko I´m feeling lucky by měli přejmenovat na „Snědl jsem halucinogenní houbičky“, protože doplní do odpovědi nějaké náhodné výmysly.

Jestli chcete místo toho lepší nástroj co umí psát česky a je zadarmo, používejte Microsoft Edge, zapněte si Bing panel a přepněte na Compose záložku.

A. To. Je. Všechno‽

Ne, nedělám si srandu. Tohle je opravdu všechno, co aktuálně Google Duet AI nabízí. Jako Čech komunikující převážně česky bych za něj nezaplatil ani korunu, za 30 dolarů měsíčně bych měl na všechno několik mnohem lepších nástrojů.

Ještě tragičtěji to pak vychází ve srovnání s Microsoft Copilot, který za stejné peníze přináší do svého kancelářského Office opravdu spoustu skutečně užitečných funkcí, až bude někdy čas, tak je zde také zrecenzuji.

Věřím, že Google Duet AI nabídne v nejbližších měsících spoustu užitečných funkcí. Zatím tomu tak ale není, takže s nákupem klidně počkejte, já vám řeknu, až to bude za něco stát :-).

Jedna nová užitečná AI funkce od Google

Existuje ale jedna užitečná AI funkce od Google pro Google Apps, jdu o ní psát právě teď další článek, je to naprostá (dnešní) novinka a je to funkce, za kterou bych byl ochoten platit a funguje i v češtině. Paradoxně ovšem je zadarmo a není součástí Duet AI.

Tak se nezapomeňte registrovat a sledujte mě na sociálních sítích, ať vám žádná novinka neunikne a když budete můj článek sdílet, budu vědět, že vás tohle téma zajímá a budu se mu dál věnovat. Sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)