Apple představoval nové verze hodinek Watch a telefonů iPhone – AI nezmínil ani jednou

Každoroční představení novinek Apple v oblasti chytrých telefonů a hodinek je letos zajímavé soubojem softwarových gigantů na poli umělé inteligence. Jak se AI trendu chytil Apple?

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Značky:

Když se v květnu konaly po sobě 2 vývojářské konference – Google I/O a Apple WWDC – byl ten kontrast do očí bijící – zatímco od šéfa Google a dalších lidí v jejich úvodní dvouhodinové přednášce zazněl termín AI či Artificial intelligence více než 140×, tedy více než 1× za minutu, na vývojářské keynote od Apple nezazněly tyto termíny ani jednou.

Že nasměrování sil Google na vše, co souvisí s umělou inteligencí a zejména konverzačními a generativními boty přináší výsledky bylo znát o 3 měsíce později na další konferenci Google Next, o které jsem zde již psal, která byla o AI vlastně celá.

Před pár hodinami proběhla každoročně nejsledovanější událost Apple – zářiové představení nových iPhone a Apple Watch a funkcí, které přináší. Zajímalo mě, jestli se Apple nějak chytí trendu a „buzzword“ umělé inteligence. A nebudu vás dlouho napínat, ostatně už jsem to napsal již do titulku – za celé 2 hodiny nezazněl tento termín opět ani jednou. Poslechnout si to můžete i sami.

Apple keynote září 2023

Nicméně neznamená to samozřejmě, že by se umělé inteligenci Apple nevěnoval, vždyť první známější „chatbot“ – asistentka Siri je tu s námi již 12 let, byť to původně byla aplikace od výzkumného institutu ze Stanfordu a firmy Nuance, která dodala rozpoznání hlasu (a kterou předloni koupil Microsoft).

Stejně tak ve využití umělé inteligence ve vylepšování výstupů z mobilního fotoaparátu je Apple průkopníkem a byl také asi prvním (od roku 2017) výrobcem mobilů, jehož mobilní procesor je vybaven specializovanými jádry, které fungují jako neurální jednotka (NPU) a jsou vyhrazené pro zrychlení operací právě umělé inteligence a strojového učení. Mají jej teď už i v hodinkách.

Neural Engine v novém procesoru S9 hodinek Apple Watch Ultra 2
Neural Engine v novém (prvním 3nm!) procesoru A17 Pro v Apple iPhone 15 Pro

Apple se prostě z nějakého důvodu zjevně vyhýbá ve svých prezentacích termínu AI a umělá inteligence, když už zmíní přímo nějakou technologii, hovoří právě o svém NPU Neural Engine či o machine learning – strojovém učení.

Ještě raději ale hovoří ne o technologii, ale o užitku/přínosu pro uživatele. V tom je výrazný rozdíl mezi mnoha technologickými firmami a Apple, je to jejich marketingový „podpis“ už od doby Steva Jobse, který jako marketingový guru prosazoval právě ukazování řešení potřeb a problémů zákazníků, nesoustředit se na technikálie, které stejně většinu lidí ani nezajímají.

Ve skutečnosti tedy o umělé inteligenci nových produktů na dnešní Keynote zaznělo docela dost a jak moc, to jsem se pokusil zmapovat.

Pomocí webové služby Downsub jsem si stáhnul titulky videa, nahrál jsem je do Anthropic Claude a nechal si vypsat všechny zmínky o Machine learning, Neural Engine a funkcích , které je zjevně využívají (více o tom v mém včerejším článku Zefektivněte svou práci s PDF, Word a dalšími dokumenty s využitím AI a Anthropic Claude). Tohle je výsledek, kterého jsem (po kratším konverzačním pingpongu) dosáhl:

  • Deidre Caldbeck při diskuzi o Apple Watch Series 9 zmínila: „Nový 4jádrový neurální engine, který dokáže zpracovávat úkoly strojového učení až 2x rychleji.“
  • Také u Apple Watch Deidre Caldbeck uvedla: „Požadavky Siri jsou nyní zpracovávány přímo na zařízení pomocí pokročilejšího modelu strojového učení.“
  • Deidre také zmínila, že na zařízení zpracování na Apple Watch umožňuje novou funkci přístupu k datům o zdraví pomocí Siri. To implikuje využití AI/ML pro hlasové odpovědi Siri.
  • Deidre Caldbeck také řekla, že nový neurální engine v Apple Watch Series 9 „využívá algoritmus strojového učení pro detekci gesta Double Tap.“
  • Kaiann Drance při diskuzi o iPhonu 15 řekla: „16jádrový neurální engine se stará o věci jako výpočetní fotografie a přepisy hlasových zpráv na zařízení pomocí strojového učení.“
  • Misha Scepanovic zmínil využití strojového učení u fotoaparátu iPhonu 15 Pro: „Díky naší výpočetní fotografii máme nové super vysoké rozlišení pro hlavní fotoaparát.“
  • Sri Santhanam diskutoval o tom, že neurální engine čipu A17 Pro je rychlejší pro modely strojového učení.
  • Kaiann Drance uvedla, že izolace hlasu na iPhonu 15 využívá „pokročilejší model strojového učení, který automaticky upřednostňuje váš hlas“ pro filtrování okolního šumu.
  • Sri Santhanam zmínil, že čip A17 Pro využívá neurální engine pro strojové učení na zařízení „bez posílání osobních dat do cloudu.“
  • Misha Scepanovic řekl, že fotoaparát iPhonu 15 Pro díky výpočetní fotografii „kombinuje to nejlepší ze slabého osvětlení a detailů, jak můžete vidět na krásné barvě jejích očí, ostrosti okrajů šatů a uměleckém odrazu na stole.“ To naznačuje využití AI pro vylepšení kvality obrazu.
  • Misha také zmínil, že portréty v nočním režimu na iPhonu 15 Pro vypadají úchvatně „díky LiDAR skeneru.“ To implikuje využití AI technik jako segmentace pro oddělení popředí a pozadí.
  • Joz u iPhonu 15 Pro mluvil o „oddělení subjektu z pozadí fotografie“ jako příkladu využití neurálního enginu. Pravděpodobně tím myslel AI segmentační modely.
  • Kaiann Drance poznamenala, že neurální engine v iPhonu 15 pohání „přepisy hlasových zpráv,“ což naznačuje využití AI/ML pro automatické přepisy.
  • Sri Santhanam zmínil, že rychlejší neurální engine v čipu A17 Pro může zpracovávat pokročilé metriky cvičení, fáze spánku a detekci nehod na Apple Watch.
  • Sri také uvedl příklady využití neurálního enginu pro přesnější psaní s automatickými opravami a pro vytváření personalizovaného hlasu.

Je třeba si také uvědomit, že to byla „předváděčka“ nových iPhonů a hodinek, kde Apple, jako nejuznávanější marketingová značka na světě prostě soustředí veškerý focus novinářů a uživatelů na produkt a jeho funkce, nešlo o vývojářskou konferenci. Nicméně až za měsíc bude Google předvádět svůj nový Google Pixel 8 jsem přesvědčen, že termín AI tam zazní a to ne jen jednou.

Upřímně, mě ale v tomto směru Apple trochu zklamal, čekal jsem, že zkusí omezit obavy investorů a minimálně naopak zdůrazní, že oni dělali AI ještě než to bylo cool. Mám pocit, že buď jim vyšlo ve focus skupinách, že to má negativní dopad, a nebo prostě nechtěli zdůrazňovat onen chybějící „drajv“ a nějaké nové AI technologie a služby. Ale doufal jsem alespoň, že konečně umožní provozovat Siri i v dalších jazycích, včetně češtiny, tady podle mě budou značně ztrácet.

Jaký je váš názor na AI u Apple?

Myslíte si, že Apple ujíždí vlak, nebo že si dávají na čas a přijdou až klidně třeba za rok, až budou mít nějaké revoluční řešení?

Dejte mi vědět zas na sociálních sítích, sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️ a nezapomeňte se registrovat, ať vám neunikne žádná další novinka.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)