Tento týden jsem měl se začátkem školního roku méně času na psaní, ale neznamená to ani náhodou, že by se ve světě umělé inteligence nic nedělo.
TIME zveřejnil seznam 100 nejvlivnějších osobností v oblasti AI z celého světa. Počet Čechů nula, počet lidí z celé Evropské Unie tuším 2 (politička a digitální aktivistka).
Velkou pozornost tento týden na sebe vzalo oznámení Pro verze AI chatbota Anthropic Claude. Vzhledem k tomu, že stále funguje oficiálně pouze USA a ve Velkou Británii (byť to umíme obejít), tak mě to popravdě nechalo celkem klidným, jakkoliv mám jejich jazykový model moc rád. Za 20 dolarů měsíčně budete moci s Pro verzí posílat víc zpráv (ale nemám s tím problém ani u té bezplatné) a přednostní přístup k nějakým neznámým novým funkcím v budoucnu.
Mnohem více mě zaujalo představení nových jazykových modelů Falcon z Technologického a inovačního institutu Saudské Arábie (proč něco takového neřešíme také???). Model Falcon 180B má totiž jak už název napovídá 180 miliard parametrů, tedy přibližně tolik, co GPT-3, více než dvakrát tolik než nejlepší Meta LLAMA model a stejně jako LLAMA jej můžete stáhnout a používat na svých strojích bez nutnosti komukoliv platit a bez obav vyzrazení interních dat.
Kromě toho mají navíc ještě jazykový model Falcon 40B, který je ještě zajímavější a to hned z několika důvodů – jedním z 11 jazyků, na kterých je trénovaný je čeština(!!!), je open-source s Apache licencí, tj. lze jej používat i pro komerční účely (!!!) a běží prý i na relativně pomalých strojích.
Zkoušel jsem si s nimi hrát, čeština byla OK, horší to bylo se znalostí reálií, ale to není vyloženě na škodu, pakliže to budete trénovat na svých datech.
Videokonferenční platforma Zoom představila AI Companion – balík AI pomocníků – AI souhrny, generování podnětů, chat… Koukněte na video (i když Zoom nepoužíváte, protože nepochybně podobné funkce budou brzy i v jiných obdobných službách). Zajímavé je, že používají kombinaci vlastních modelů, Meta LLAMA, Anthropic a ChatGPT. A také to, že AI Companion bude aktivován všem platícím uživatelů bez dalších zvýšených nákladů, tak jak to vidíme u Microsoftu nebo Google.
Taky jste někdy zkoušeli v Midjourney a dalších AI obrázkových generátorech vytvořit obrázek s textem a zjistili jste, že je to nepoužitelné (byť dá se občas trochu pomoci s pomocí nové Inpaint funkce)? Aktuální novinka Ideogram AI si s tím umí poradit lépe a může se tak hodit pro tvorbu různých plakátů, bannerů, motivačních citátů atd. Je zadarmo, problém je, že nezvládá česká písmenka / slova a přimět ji, aby napsala co chcete vyžaduje obvykle hodně snahy a pokusů (přijde mi, že běžná a kratší anglická slova jsou menší problém).
Google bude vyžadovat po stranách a kandidátech, kteří budou chtít využívat reklamní systém Google Ads, aby veřejně přiznali jakékoliv využití umělé inteligence v reklamě (předpokládám, že se to bude týkat jen amerických voleb). Popravdě já bych po mnohých politicích chtěl, aby dali najevo využití jakékoliv inteligence.
Google také zpřístupňuje ve své Gboard klávesnici pro Android vylepšenou kontrolu / korekturu pravopisu a stylu, která by měla lépe chápat celý kontext a zvládat větší opravy, díky použití pokročilejšího jazykového modelu. Zatím beta, zpřístupňuje se postupně, nevím jaké jazyky bude podporovat atp., ale těším se, protože už mě popravdě nebaví neustále opravovat „ze“ na „že“ a naopak.
Tým na pensylvánské univerzitě Wharton zkoumal, jestli dokáží jazykové modely generovat lepší nápady než studenti. Závěr je, že „ChatGPT-4 dokáže generovat nápady mnohem rychleji a levněji než studenti a tyto nápady jsou v průměru kvalitnější a vykazují vyšší rozptyl kvality. Ještě důležitější je, že naprostou většinu nejlepších nápadů v souhrnném vzorku generuje ChatGPT, a nikoli studenti.“
Jak se ale pozná dobrý nápad? A co znamená lepší? Wharton si všímá rozdílu mezi konzistencí a kvalitou. Například pilot letadla, který desetkrát z deseti případů přistane s letadlem průměrně hladce, je lepší než ten, který je devětkrát z deseti případů brilantní a jednou havaruje. U nápadů je jeden fantastický nápad a 10 špatných lepší než 10 průměrných.
Zaujalo mě, jak jednoduché prompty použili (byť to pak zlepšovali využitím příkladů). Jsem celkem přesvědčen, že by šlo výsledek ještě výrazně zlepšit kvalitním prompt engineeringem a dalšími pokročilými postupy. Každopádně Inspirace pro různé naše think-tanky, investory, univerzitní pracoviště atd.
Budoucnost her, které budou vytvářet příběhy, konverzace, grafiku i situace za pochodu s pomocí umělé inteligence ukazuje australský vývojář na této funny animované hříčce s AI generovaným Rick & Morty.
Zaujalo mě na Githubu
Open source varianta Advanced Data Analysis resp. Code interpreter funkcionality placeného ChatGPT Plus vypadá podle popisu a videa hodně slušně. Běží u vás na počítači, používá buď LLAMA Code (zdarma) nebo GPT jazykový model (za API kredity), má přístup k internetu atd. Mrkněte na video, chystám se tento týden testovat.
Píšu si s autorem Git repositáře AI Buddy Guard – nástroje, která najde ve vašem (či cizím) kódu bezpečnostní chyby, opraví je a pošle pull request se změnou. Myslím, že by to mohlo dost lidem pomoci, více viz jeho článek na Medium.
Spousta AI novinek na obzoru
Apple
Největší společnost na světě (podle tržní kapitalizace) – Apple – bude mít v úterý od 7 večer našeho času svou každoroční předváděčku novinek, sledovat můžete na livestream výše. Zářiový termín je vždy vyhrazený především iPhone, takže klasika – rychlejší, lepší, lehčí, výkonnější a dražší iPhone 15. Konečně bude mít USB-C. očekává se třeba foťák s periskopickým optickým přiblížením na 5-6násobek, titanové tělo a první procesor dělaný 3nm technologií. Plus vylepšené hodinky iWatch s dalšími senzory.
Ale tady nejste na mobilním serveru, mě bude zajímat AI a tipnul bych, že zazní za večer minimálně dvacetkrát. Apple už 4 roky vyvíjí vlastní jazykový model Ajax trénovaný na 200 miliardách parametrů, tedy měl by být lepší než ChatGPT 3.5, ale na veřejnost z toho nic nepustili, od spuštění ChatGPT ale mnohonásobně navýšili investice právě do konverzačního modelu a rozběhli interně vlastní „Ajax GPT“, protože nechtěli, aby zaměstnanci používali ChatGPT.
Uvidíme, jak se to projeví na novinách – nepochybně představí výrazně mocnější Siri, která zvládne ovládat většinu funkcí telefonu, pracovat se soubory, dokumenty, vyhledáváním… Pomocí Shortcuts by mělo být možné definovat celé série úkonů, které má Siri provést, tedy něco jako IFTTT / Make…
Tahle AI asistentka je zde přes 13 let (a dva roky předtím ve firmičce, která ji vyvinula, než ji koupil Apple), přesto stále neumí m.j. česky (byť co vím trénování v češtině probíhá několik let). Vzhledem k tomu, že minoritní jazyky umí slušně modely i o několik řádů menších firem, je to dnes už ostudné a zde čekám konečně nápravu.
Nepochybně bude AI nadupaný také foťák a práce s fotkami – nedivil bych se, kdyby bylo možné fotky různě stylovat a upravovat pomocí nějakého textového vizuálního promptu ala Midjourney a spol. Ale čekám i nějaké nové schopnosti a nástroje pro práci s 3D, viz tahle ukázka možností funkce Object Capture v iOS 17.
Slack
Mezi firmy, které určitě nechtějí zaspat nástup umělé inteligence určitě patří Salesforce a jejich (už 3 roky) Slack. Pozítří, stejně jako Apple, mají svou keynote, určitě o ní dám vědět. Už teď dali vědět, že bude Slack nabízet AI sumarizace diskusí. Tipnul bych si, že tam přibydou i různí custom AI agenti a pomocníci.
Microsoft
Za necelé dva týdny bude i Surface konference od Microsoftu. Nové notebooky atd., nás ale bude zajímat především AI, která nepochybně zazní opět mnohokrát, Microsoft si nepochybně bude chtít vzít zpět svůj dosavadní dojem leadera, který minulý týden naboural Google. Na co se tedy můžeme těšit?
AI Copilot zabudovaný přímo ve Windows, schopný ovládat jeho funkce, pracovat s jeho soubory atd. Ukázka z jeho beta funkcí viz video. Jsem zvědav, jestli třeba přibude i něco jako Advanced data analysis.
Rozšíření možností AI Copilot v prohlížeči Bing – přibýt by měla podpora OpenAI pluginů a nepochybně se objeví i další nové vychytávky.
AI v dalších aplikacích – například už teď se dá nainstalovat v beta programu nová verze malovátka Paint, která umožňuje odstranit pozadí z obrázků. Nepochybně uvidíme i představení nových funkcí AI fičur v MS Office.
Už 14.-17. listopadu nás přitom další vývojářská konference Microsoft Ignite, zaměřená vyloženě jen na AI.
Open AI
Na 6. listopadu plánuje svou první vývojářskou konferenci OpenAI, můžeme se těšit na souboj s novým modelem Gemini od Google, o kterém jsem psal v minulých AI novinkách a který by právě koncem roku měl spatřit světlo světa a právě i s Microsoftem. Začátek zimy bude v AI hodně velké dusno.
Mimochodem – ChatGPT prý v posledních měsících mírně ztrácí uživatele i délku jejich návštěvy – a někteří hloupější novináři z toho začali usuzovat, že šlo o bublinu – samozřejmě za pokles bude nepochybně z části moci nástup prázdnin, teď se začátkem školy se školáci vrátí a mnozí učitelé absolvovali o prázdninách školení a nyní budou začínat s výukou s využitím ChatGPT, takže nepochybuji, že se čísla vrátí. Navíc analýza pouze z návštěvnosti webu ChatGPT neukáže „big picture“ – nezachytí uživatele aplikací využívajících OpenAI GPT API jako je například Poe či ChatHub. Tyhle aplikace před pár měsíci neexistovaly.
AI zprávy z Česka
Nově založená Česká asociace umělé inteligence se zaměří na networking AI firem a odborníků, obchodní příležitosti, ale i negativní dopady AI. Jsem samozřejmě jeden z prvních členů a vymýšlíme užší spolupráci.
Český AI startup E2B získal 56 milionů v pre-seed investici pro budování jejich cloudové platformy pro vývojáře, kde by mohli nechávat běžet své agenty, postupně včetně monitoringu a testování. „Ve vývojářských týmech vzniká nový typ pozice, která sedí mezi vývojáři budujícími modely strojového učení a ‚klasickými‘ developery, tedy inženýři umělé inteligence. Právě oni budou potřebovat nástroje přizpůsobené svým potřebám,“ věří Mlejnský. E2B v tom vidí velkou příležitost na trhu.
Hezký článek Pavla Kasíka na SeznamZprávy – Škola začíná a AI v ní bude, ať chceme, či ne. Ukažte dětem její pro i proti. Kde to mám podepsat? Souhlasí i Pedagogický institut, který vydal školám doporučení, jak s AI pracovat.
Včera se konala jako každý rok česká odnož ‚nekonference‘ (převážně webových) analytiků a příbuzných oborů Measure Camp Czechia, nakonec se sešlo 36 přednášek. Jestli se nemýlím, loni ani jedna neměla ve svém popisku AI, letos jich bylo 6. A můj tip je, že příští rok to bude třetina až polovina. Nejen proto, že se objeví spousta AI nástrojů, které budou analytikům pomáhat dělat jejich práci (ostatně už dnes je ohromnou pomocí Advanced data analysis – dříve Code interpreter), ale Google (a další) budou nejspíš primárně místo dnešního fulltextu a dnešních reklam používat nějaký jazykový model a bude třeba to jinak vyhodnocovat a podobně.
Jednu přednášku jsem si střihnul i já – ukazoval jsem na ní a vysvětloval, jak lze jednoduše s pomocí automatizačních nástrojů jako je Make a s pomocí jazykových modelů jako je GPT zautomatizovat nějakou opakující se práci. Jestli jste četli můj středeční článek Přestaňte pracovat! Naučte se, jak snadno automatizovat rutinní úkoly s pomocí AI, pak už víte jak na to. Mimochodem jsem do něj přidal ukázky vašich konverzací, až mě překvapilo, jak je to schopné.
A to je vše přátelé. Mám rozpracovaných několik dalších článků o praktickém využití AI, tak se nezapomeňte zaregistrovat a přidat si mě na své sociální sítě, ať vám žádný článek neunikne. A jako vždy, nezapomeňte sdílet, sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️.