Poe a ChatHub – Používejte snadno všechny možné AI chatboty jako profík

Dnes vám představím dva bezplatné nástroje pro konverzace s jazykovými modely, které osobně používám a které mi umožňují řešit některé úlohy s AI chatboty lépe a rychleji.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Jste zkušený uživatel různých AI chatbotů a chcete z nich vymáčknout ještě více a ovládat je rychleji? Nebo je pro vás naopak chatování s AI jen občasný pomocník a zábava, a třeba se ztrácíte ve všech těch různých jazykových modelech, chatbotech, nevíte kdy a jak správně který použít, jak napsat správný prompt, nebo třeba ani nemáte k některým chatbotům přístup?

V obou případech oceníte Poe a ChatHub, dva nástroje, které vám dnes dnes popíšu a které i sám používám, protože umí i spoustu úžasných věcí.

Vsuvka: Už pár dní mi píšou čtenáři mého článku o Anthropic Claude, že jim můj postup pro získání přístupu k němu přes VPN nefunguje, protože začali vyžadovat potvrzení registrace přes SMS na americký mobil. I tento problém oba tyto bezplatné nástroje do značné míry řeší, protože umožňují používat Anthropic Claude i bez registrace.

Nepochybně by to šlo nějak obejít přes nějakého známého v US, kdo vám nadiktuje ten potvrzovací PIN, nebo přes nějakou službu, která by údaje přeposílala – jestli nějaký takový postup snadný a bezplatný postup znáte, dejte mi vědět.

Poe – „multibot“ a tisíce asistentů a pomocníků v jednom

Jděte na Poe.com a registrujte se, nemusíte nad tím rozmýšlet, prostě to udělejte, poděkujete mi později. Registrace je snadná, přihlásíte se buď pomocí emailu, telefonního čísla nebo Google či Apple účtu, pakliže vás to ještě nezná, tak vám to rovnou vytvoří účet.

Jediná nepříjemnost byla, že když se registrujete e-mailem, tak vám přijde na něj potvrzení, které má velmi krátkou platnost, takže jestli vašemu serveru trvá dlouho, než zpráva probublá, už vám to ten kód neuzná – reportoval jsem to vývojářům. Také to chce potvrzení na telefon, ale funguje i s českými čísly. U registrace Google/Apple účtem to tuším nevyžaduje.

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno…)

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Co je Poe a co všechno umí?

Poe je v prvé řadě multibot (tak tomu aspoň říkám já) – jednotné rozhraní nad několika různými chatboty resp. jazykovými modely. Umožňuje vám používat nejen ChatGPT 3.5 a 4 či Claude ale i jejich různé varianty jinak dostupné jen přes API, tak i jinak méně známé či hůře dostupné jazykové modely jako Google PaLM či Meta LLAMA.

Aktualizace 30.8: Google aktualizoval svůj PaLM – viz představení novinek Google Next 2023 – a Poe jej obratem aktualizovali, takže můžete používat nejnovější model i zde.

Zadruhé je to ale i katalog všemožných asistentů, čili botů s nějakou nadefinovanou „osobností“ a schopností odpovídat na různé otázky a řešit různé úkoly. A co víc, zároveň vám umožňuje takové asistenty snadno vytvořit a případně se o ně i podělit s veřejností.

Základní používání různých chatbotů a jazykových modelů

Na úvodní obrazovce po přihlášení můžete v políčku Start a new chat rovnou začít novou konverzaci s některým z chatbotů – výchozí je Assistant, což je interní bot přímo od Poe, který interně používá jazykový model GPT 3.5 – turbo a odpovídá obecně v libovolném jazyce na libovolné téma, podobně jako ChatGPT 3.5. Ostatní přidané boty uvidíte pod tlačítkem More.

Doporučím vám ale spíš přepnout si výchozího asistenta na jiného, který bude používat některý z jazykových modelů Claude, získáte tak možnost poslat více zpráv, viz poslední podkapitola. Dělá se to pomocí volby Default bot v Settings.

Mimochodem, všichni asistenti (pakliže při jejich vytváření neřeknete vy či jejich autor jinak) zvládají i odpovědi pomocí Markdown, tedy s jednoduchým stylováním, jako je zobrazení tabulky, tučné písmo, načtení obrázku… Nebojte se tak ptát na tabulkové informace a požadujte jejich zobrazení tabulkou, viz obrázek. Touhle radou se řiďte ale i když nepoužíváte Poe.

Specializovaní boti, které si zamilujete

Největší sila Poe je ovšem ve využívání a vytváření specializovaných botů, kterých je už dnes hotových tisíce a které vám dokáží kvalitně odpovídat v různých oblastech a nahradí tak většinu jednorázových AI chat nástrojů, se kterými je dnes zaplavelený internet. Na kompletní seznam se dostanete například kliknutím na odkaz Explore v levém menu

Zobrazí se vám přehled všech botů, které kdo kdy vytvořil a zveřejnil, rozdělených do kategorií, s vyhledáváním a hlavně i s počtem jejich uživatelů/followers, takže je relativně snadné najít bota, který řeší to, co zrovna vy potřebujete (a nebo jste možná ani doteď nevěděli, že to potřebujete).

Příklad – Midjourney bot

Nejpopulárnějším botem je Midjourney – ne, tenhle bot vám nebude vytvářet Midjourney obrázky, stále potřebujete Midjourney účet. Ale pomůže vám pro něj vytvářet skvělé detailní prompty. Prostě mu nadiktujete v pár slovech, klidně česky, co chcete, a on vám vytvoří příkaz, který pak už jen v Midjourney použijete. Příklad takového zadání, vygenerovaného promptu a výsledku na obrázku (je jsem změnil v zadání poměr stran na 3:2, mohl jsem v promptu říct, že chci fotku na šířku).

Vytvoření vlastního bota

Skvělé je, že můžete vytvořit i vlastního bota, ať už soukromého, tak veřejného (pozor, výchozí nastavení je veřejný). Při jeho definici můžete kromě obrázku, názvu a popisu definovat hlavně váš prompt – to jak má odpovídat, což jak jste mohli vidět v předchozí ukázce může vytvořit opravdu schopný nástroj, ale taky klidně naprosto neužitečný, když mu dáte zadání ve stylu:

Na každou zprávu uživatele odpověz takto: "Dobrý den. [důkladně oceň uživatele za zaslání zprávy]. Ale s ohledem na to, že [důkladně vysvětli, proč si zpráva nezaslouží odpověď]. Naslyšenou.

🙂 Schválně to vyzkoušejte https://poe.com/Neotravujte (mimochodem jak vidíte, svého bota můžete snadno nasdílet).

V definici bota můžete navíc zvolit, jaký jazykový model má použit, nadefinovat úvodní hlášku, kterou uživatele osloví a nastavit, jestli má navrhovat nějaké další doplňující otázky, jestli má zobrazovat Markdown obsah (viz výše) a také nastavit „teplotu“ odpovědi, což je terminus technicus jazykových modelů označující míru kreativity, se kterou má generovat obsah (hodnota od 0 do 1, čím víc, tím kreativnější ale taky tím víc „kecá“, tím méně mu lze „věřit“).

Není úplně jasné, jestli ta definice komunikace je u všech jazykových modelů „systémová“, tedy jestli se chová jako Custom Instructions v ChatGPT, ale zdá se že ano. Nemůžete nicméně použít ChatGPT Pluginy a nebo Code Interpreter, tedy neznamená to, že byste od teď vždy používali už jen Poe.

Poe můžete dokonce propojit i s nějakým vlastním chatbot API, tedy řešit si celou komunikaci sám a Poe používat jen jako jakýsi frontend, pozor na to, abyste takto ale nezpřístupnili nějaká svá privátní či firemní data veřejně.

Zdarma nebo za peníze?

Poe je zdarma – alespoň většina z jeho funkcionality. Jste nicméně omezí počtem dotazů, které můžete položit denně prostřednictvím jednotlivých jazykových modelů, viz obrázek. Dohromady jich tak můžete zdarma položit 71, z toho ale 60 v jednom z modelů Anthropic Claude.

Placená registrace za cca. 500 Kč měsíčně vám umožní neomezený počet zpráv v základních modelech a 600 resp. 1000 zpráv denně v pokročilých GPT-4 a Claude-2-1000K

Používejte i na mobilu

Poe má i výbornou mobilní verzi, jak pro Android tak pro iPhone, přičemž sdílíte stejný účet, takže když si zaplatíte premiové předplatné, bude vám fungovat i na mobilech.

ChatHub – snadná práce s více AI chatboty naráz

I druhý dnešní nástroj ChatHub je „multibot“ ale funguje naprosto jinak. Přesto nepochybuji, že i vy si jej zamilujete a nainstalujete.

ChatHub vám totiž umožní nejen používat různé chatboty resp. LLM, které nejspíš mnohdy ani neznáte a tak kromě ChatGPT, Bing, Bard, Claude, Llama 2 je zde i Alpaca, Vicuna, Pi, ChatGLM2, iFlytek Spark, OpenAssistant, ChatRWKV, Guanaco a WizardLM, tak ale také hlavně dávat jeden dotaz více modelům naráz a jejich odpovědi porovnávat a to po 2 resp. (u celkem levné placené verze) 3, 4, nebo 6 najednou.

Na rozdíl od Poe vyniká ChatHub svou přehledností, některé jeho úžasné funkce jsou ale trochu schované:

Sdílení konverzace – skvělá funkce, kvůli které se ChatHub vyplatí všem těm, co potřebují někdy někomu poslat nebo zveřejnit záznam komunikace s chatbotem – ChatGPT sice umí záznam sdílet online, ale ChatHub to dokáže pro všechny chatboty (jen pozor, záznam je kap veřejný prostřednictvím služby ShareGPT) a nebo umí celý záznam poskytnout v Markdown formátu.

Přepínání modelů a módů – V Nastavení/Settings můžete u ChatGPT/GPT a Claude přepnout nejen verzi jazykového modelu, ale i jestli se má používat webová verze nebo přes API, Azure, Poe či OpenRouter. U API přístupu můžete dokonce modifikovat i systémovou zprávu. U Bing zas můžete přepínat mezi Precizním, Vyrovnaným a Kreativním režimem. Škoda jen, že nelze mít třeba více ChatGPT a přepínat/porovnávat mezi nimi. Ale jsem s autorem v kontaktu, třeba to časem přidá.

Webový přístup (premiová funkce) – pro ChatGPT a Claude je možné obohatit dotaz o aktuální data zapnutím funkce Web Access. ChatHub pak pošle požadavek na vyhledavač a nalezená data pak využije pro generování odpovědi.

Porovnání analýzy obrázku (premiová funkce) – Bard a Bing umožňují analyzovat i obrázek, ostatně o jednom takovém skvělém příkladu jsem psal v článku AI řešení obrazových úloh z matematiky a fyziky.

Knihovna promptů – nenápadná ikonka otevřené knihy vlevo v políčku pro zadání promptu vám umožní ukládat si prompty, které častěji používáte, nebo si vybrat některý z desítek promptů, který sdílele komunita.

Jak ChatHub instalovat

ChatHub je tzv. rozšíření / add-on do prohlížeče – v tuto chvíli s Chromium jádrem, tedy můžete jej instalovat například do Microsoft Edge nebo Google Chrome. Máte-li jeden z těchto prohlížečů, kliknete na Přidat a za pár vteřin už vám v panelu prohlížeče přibude fialovo-modro-žlutá ikonka, která ChatHub spouští (pozor, může být schovaná pod ikonkou Rozšíření), případně můžete použít výchozí klávesovou zkratku Alt+J.

Aktivace premiové verze

Jestli stejně jako já vidíte v ChatHub přínos pro vaši práci a využijete některé z pokročilých funkcí, nebo se prostě budete chtít autorovi odvděčit, tak za jednorázových 29 $ si můžete pořídit premiovou licenci, která funguje na 5 počítačích a odemkne všechny funkce.

Když ne, tak bezplatnou verzi můžete používat zcela bez omezení.

Co na ChatHub a Poe říkáte?

ChatHub a Poe jsou jedny z desítek AI nástrojů, které jsem v rámci své práce AI konzultanta vyzkoušel a jedny z mála, které jsem shledal užitečnými a používám je. O dalších budu psát někdy příště, tak se nezapomeňte registrovat a sledujte mě na Twitteru, Facebooku či LinkedIn, ať vám žádná novinka neunikne.

Máte nějaké tipy na další AI nástroje, které bych měl vyzkoušet? Chcete mi za článek vynadat a nebo mi udělat naopak radost tím, že jej budete sdílet? Sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️, tak se nenechte přemlouvat.

A připomínám soutěž / challenge ve včerejším článku Jednoduchý trik jak se vyhnout chybám v odpovědích ChatGPT a dalších jazykových modelů – zatím nikdo nedal perfektní odpověď.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)