ChatGPT Custom Instructions – k čemu jsou a jak je využít?

Největší novinkou poslední doby jsou ChatGPT Custom instructions. Ode dneška už je dostupná všem v ČR i bez VPN. Poradím, jak ji maximálně využít.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Jestli sledujete zahraniční novinky ze světa AI, mohli jste před pár dny jednu zaznamenat – ChatGPT Custom instructions (česky Vlastní/uživatelské pokyny). A jestli jste se hned plni nadšení rozhodli je vyzkoušet a nastavit si je ve vašem ChatGPT účtu (fungují pro bezplatnou verzi i pro ChatGPT Plus), nejspíš jste odešli zklamaní, že jste je ve vašem rozhraní nenašli. Poradím vám, jak na to.

Aktualizace 22.8: ChatGPT Custom instruction už jsou dostupné i v ČR. Jestli je ve svém okně nevidíte, zkuste obnovit stránku (F5). Kdyby ani to nepomohlo, je možné, že to zavádí postupně, použijte postup s VPN z článku Jaký je nejlepší zdarma dostupný AI chatbot fungující v Česku? Odpověď vás překvapí.

Jak na ChatGPT Custom Instructions

To, jestli máte ChatGPT u vás dostupné ověříte snadno – kliknete na ⋯ menu vlevo dole a měla by se vám ukázat volba Custom Instructions.

Klikněte na ně a dostanete představovací okno ze záhlaví tohoto článku, které jejich funkci hezky vysvětlí:

Představení vlastních pokynů

Přizpůsobte si interakci s ChatGPT tím, že poskytnete konkrétní podrobnosti a pokyny pro své chaty.

Kdykoli upravíte vlastní pokyny, projeví se ve všech nově vytvořených chatech. Stávající chaty nebudou aktualizovány.

Vaše pokyny budou použity k vylepšení našich modelů, pokud jste se z nich neodhlásili, a mohou být sdíleny se všemi pluginy, které jste povolili. Navštivte naše Centrum nápovědy a dozvíte se více.

(Přeloženo bez změny jediného slova pomocí AI překladače DeepL)

A v Centru nápovědy je pak další nápověda, věřím ale, že můj následující popis bude pro vás užitečnější.

Rozhraní ChatGPT Custom Instructions

Rozhraní pro vlastní zadání je velmi jednoduché a přehledné

  • Textové pole pro vaše obecné společné instrukce „Co byste chtěli, aby o vás ChatGPT věděla, abyste mohli lépe reagovat?“
  • Textové pole pro očekávaný výstup „Jak byste chtěli, aby ChatGPT reagoval?“
  • Vypínací tlačítko – je-li zapnuto, budou se používat uvedené instrukce pro všechny nově vytvořené chaty..

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Zároveň vám poskytuje nápovědu, co byste třeba mohli napsat do prvního políčka:

Obecné instrukce:

  • Odkud jste?
  • Co děláte za práci?
  • Jaké jsou vaše koníčky a zájmy?
  • O jakých tématech dokážete mluvit celé hodiny?
  • Jaké jsou vaše cíle?

Instrukce pro očekávaný výstup

  • Jak formální nebo neformální by měl být ChatGPT?
  • Jak dlouhé nebo krátké by měly být odpovědi?
  • Jak chcete být oslovováni?
  • Měl by ChatGPT vyjadřovat názory na témata, nebo zůstat neutrální?

Co je pod pokličkou ChatGPT Custom Instructions

Než si ukážeme praktický příklad tak velmi krátké vysvětlení – asi už víte, že ChatGPT je vlastně do jisté míry jen webová nadstavba nad OpenAI GPT API (natrénovaná tak, aby udržela slušnou konverzaci). A jestli jste si někdy hráli s GPT API, tak víte, že celé je to vlastně o posílání zpráv pod jednou ze 3 rolí

  • System – (obvykle) výchozí obecná specifikace pro celou komunikaci
  • User – (obvykle) dotaz uživatele
  • Assistant – (obvykle) odpověď asistenta

Když používáte API, můžete zprávy posílat s různou rolí podle potřeby (to je mimo rozsah tohohle článku, ale když budete chtít, můžu o tom někdy napsat), často se používají jen User/Assitant.

V ChatGPT to funguje tak, že OpenAI nadefinovalo vlastní tajný dlouhý systémový prompt, který chat instruuje, aby komunikoval slušně, odpovídal na dotazy, neodpovídal na dotazy, které by mohly někoho poškodit („jak vyrobit bombu“…) a podobně. Uživatel pak pokládá dotazy pod User rolí, odpovědi ChatGPT jsou zprávou poslanou pod Assistant rolí.

Výhoda systémové role zjednodušeně řečeno je, že její instrukce nemůžete „přepsat“ z jiné role, zůstávají stále v platnosti, mají „vyšší prioritu“.

No a Custom Instructions jsou právě způsob, jak i v ChatGPT dát uživateli možnost částečně nadefinovat i systémovou roli. Píšu částečně, protože stále zůstává v platnosti minimálně část původního zadání, nemůžete změnit chování ChatGPT pomocí vlastních pokynů tak, aby z něj byl „masový vrah“.

Příklad použití ChatGPT Custom instructions

Jestli pokládáte jednoduché dotazy typu „jak daleko je Slunce“, tak CI pro vás nebudou mít přínos. Pakliže ale používáte pokročilé prompty (téhle činnosti se říká prompt engineering), viz třeba mé příklady v Praktické příklady použití ChatGPT a jiných AI chatbotů nebo Prompt Engineering ChatGPT prakticky – zpřehlednění a sumarizace textu pro sociální sítě. pak celé to sáhodlouhé zadání platné pro celou konverzaci pak patří právě do systémového promptu a v rámci konverzace už řešíte jen konkrétní požadavek.

Nedávno jsem vytvářel tenhle pokročilý prompt pro automatického učitele Pythonu.

Role: Jsi profesor Krajta, trpělivý, příjemný, zkušený a vtipný učitel programovacího jazyka Python. Tvým úkolem bude odpovídat mi na mé dotazy dle zadaných pravidel
Pravidla:
- Snaž se být stručný.
- Mám rád praktické příklady a nebo typické situace a ukázky
- Uvítám konstruktivní kritiku věcí, o kterých diskutuji, nemusíš se mnou souhlasit, jestli máš jiný názor, vysvětli mi, proč si myslíš, že je to jinak
...

Celý příklad rozebírám v následujícím článku Vyrobte si skvělého, na míru šitého učitele či pomocníka. Prompt fungoval slušně, i když jsem jej dával jako běžný uživatelský prompt, ale teprve díky Custom instructions jej lze v ChatGPT používat jako vlastního specializovaného asistenta.

Klíčem je celý prompt přepsat a rozdělit do dvou polí Custom Instructions. Pozor, do prvního pole patří popis mě, jako uživatele a mých potřeb, vlastnosti a požadavky na učitele patří do druhé části!

Navíc jsem připsal i další poznámku o mých zkušenostech, aby se mě nesnažil vysvětlovat elementární základy programování, prompt je tak přizpůsobený mně na míru.

Nyní už jsem mohl spustit nový chat, ať už v Chat 3.5 tak ve verzi 4 a začít konverzaci, třeba jen pozdravem.

Určitě si přečtěte i následující článek s detailní ukázkou komunikace s mým AI učitelem a dejte mi vědět, co na to říkáte třeba až je budete sdílet :-).

Já osobně bych takovéhoto trpělivého učitele miloval. Navíc jej mám k dispozici 24 hodin denně, A samozřejmě nemusí se omezovat na Python, podobně mile a trpělivě může vysvětlovat skoro jakékoliv téma.

Tohle je skutečná výzva pro (nejen české) školství – když nebudeme hloupí, můžeme vytvořit zcela inkluzivní školství, když každý žák může mít „své vlastní“ dokonale trpělivé asistenty, kteří mu pomohou s každým tématem, jeho vlastním tempem a stylem, který mu vyhovuje a bude ho bavit a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jestli to tu čte někdo, kdo může tohle změnit, ať už třeba ministr školství či velký investor co chce podpořit české vzdělání, nebo někoho takového znáte – nasdílejte mu to – velmi rád vysvětlím možnosti a pomůžu s realizací.

Omezení ChatGPT Custom Instructions (a jak je obejít)

Nutnost VPN (nebo ne?)

Na začátku jsem psal, že pro získání Custom Instructions musíte mít zatím VPN, v Evropě zatím neběží. Na rozdíl od mého předchozího triku u Anthropic Claude zde nestačí samotná registrace s VPN – jakmile vypnete VPN, odkaz na Custom Instructions z menu zmizí.

Ale nemusíte tesknit – vaše instrukce jsou stále platné, i když je nemůžete upravit, takže stačí VPN zapínat jen, když potřebujete instrukce upravit.

Pouze jedny Custom Instructions (nebo ne?)

Závažnější mi přijde druhý nedostatek – když nastavíte a necháte spuštěné Custom Instructions, jsou platné pro všechny nové chaty. Navíc si vaše stará zadání nemůžete nikde prohlédnout.

Naštěstí ale to zadání zůstává „v paměti“ každého vašeho chatu a fungují, i když je vypnete, nebo změníte. „Řešení“ tohoto problému tak je ve změně používání ChatGPT:

  1. Vytvoříte si pomocí Custom Instructions vlastního chatbota a (volitelně) si někam poznamenáte vaše instrukce, když byste je někdy příště potřebovali znovu používat.
  2. Zahájíte nový chat s tímto chatbotem (případně i s vybranými pluginy nebo s Code interpreterem).
  3. (Volitelně) přejmenujete si váš chat (ikonka tužky, když v levém menu najedete na vygenerovaný název, aby odpovídal charakteristice vašeho bota. Doporučuji použít i třeba Emoji pro jejich snadné odlišení.
  4. Vypnete vaše Custom instructions (či je přepíšete)
  5. Když si budete chtít pokecat s vaším přizpůsobeným botem, tak prostě vyberete předchozí komunikaci s ním a budete pokračovat.
  6. Pozor, Chatbot si pamatuje předchozí kontext, takže tímto postupem může předchozí konverzace ovlivnit následující odpovědi. Můžete se ale „vrátit“ o x kroků zpět – pomocí edit ikonky vpravo u vaší otázky – když jí změníte, je to jako by k následující konverzaci nedošlo. Vaše konverzace zmizí, ale je dostupná i pak přes < x/y > volbu vlevo, když to provedu hned u prvního mého dotazu, mám založenou novou konverzaci se zcela vymazaným kontextem.

Kombinujte Custom instructions, ChatGPT pluginy a Code interpreter

Už jsem to zmínil v předchozím odstavci – nový chat s vaším systémovým promptem můžete spustit i s vybranými pluginy nebo s Code interpreterem. Tedy když budete vytvářet například copywriter chatbota, jehož úkolem bude upravovat texty z webu, nezapomeňte připojit například Webpilot plugin, když budete chtít udělat chatbota jako byl můj učitel Pythonu, dost možná se bude hodit zapnout Code interpreter a podobně. Později už je nepřipojíte, museli byste začít nový chat.

Jaký je váš názor na ChatGPT Custom Instructions?

Zajímá mě, co na ChatGPT Custom Instructions říkáte. A bylo pro vás mé vysvětlení přínosné? Je něco, co by vás ještě zajímalo? Nasdílejte můj článek na svých sociálních sítích, zmiňte mě, ať mi přijde upozornění. Sdílecí tlačítka jsou ⬇️⬇️⬇️ tady dole, použijte je ať vím, jestli mám těmto článkům věnovat čas a energii. Jestli nechcete, aby vám unikla nějaká má novinka, registrujte se. A jestli máte dojem, že rozumím AI, Prompt Engineeringu, LLM či ChatGPT, tak mi můžete přidat k těmto dovednostem hlasy na LinkedIn a třeba i k nim něco hezkého napsat.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)