Prompt Engineering ChatGPT prakticky – zpřehlednění a sumarizace textu pro sociální sítě

Kdybych měl vybrat jednu oblast, kde mají jazykové modely skvělé výsledky, byla by to sumarizace či přepsání textu pro nějaký specifický účel. Pro skvělý výsledek potřebujete ale správné zadání.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Také sledujete s napětím vývoj ruské okupace na Ukrajině a každý den doufáte v pokrok. Kdysi jsem takto sledoval desítky kanálů, delší dobu už sleduji jen profíky z Valka.Online. Jejich každodenní večerní analýzy jsou důvěryhodné, podrobné, někdy vtipné… ale vždy dost dlouhé až někdy nepřehledné.

Napadlo mě před pár dny vyzkoušet zpřehlednění a sumarizaci textu, což je funkce, která je jak stvořená pro jazykové modely a když nepočítám Meta LLAMA, která má problémy s češtinou, tak jej všechny zvládají skvěle.

Proč to zvládají? Protože mají veškerý text dopředu, nemusí si nic domýšlet. A já pro vám dnes předvedu, jak využít ChatGPT 4 v zpřehlednění dnešní (13. 8. 2023) analýzy z ukrajinské fronty.

Mimochodem – takovému návrhu pokročilých dotazů se říká „Prompt engineering„, pojďme tomu česky říkat třeba „vymazlení dotazů“. Lidé, co to umí si říkají „Prompt engineer„, mně to po pravdě přijde jako říkat „Google inženýr“ někomu, kdo umí hledat na internetu. Když si přečtete pár mých článků budete takovými „inženýry“ i vy 🙂

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno). Pro jednotlivce i firmy.

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Jako zdroj použiji facebookovou verzi analýzy (stejná je i na jejich Twitteru), která je oproti webové verzi ochuzená o obrázky pár obrázků s popisy. Cílem mého snažení je totiž zkusit udělat přehlednější text, který by mohli používat právě i na sociálních sítích (jsem s autory v kontaktu a tento článek tak dělám i jako podklad pro ně).

Struktura

Jestli jejich analýzy čtete tak víte, že mají vždy stejnou strukturu – na začátku je souhrn leteckých útoků na celé území Ukrajiny, případně další celoukrajinské zprávy, následují jednotlivé odstavce popisující vývoj na různých frontách, následují pak zprávy z případných průserů v rusku a zpravodajství z jiných zemí, které se ruské okupace na Ukrajině dotýká, a končí to obvykle vtipnou třešinkou, co zase rusáci podělali, nebo kde zas byli za kašpary.

Tohle dost práci ulehčuje, často při sumarizaci nemáte zdrojové texty takto hezky strukturované a musíte teprve nějakou strukturu vymyslet.

Zamyšlení nad cílovou podobou

Nechci proto obsah jejich textu ani jejich strukturu měnit, dávají do toho ohromné množství času a práce. Cílem je zpřehlednění, aby se to lépe četlo a aby mohl čtenář i v rychlosti získat obecný obrázek a pak se případně začíst do detailů. Zároveň jsme ovšem limitováni formátovacími možnostmi Facebooku a Twitteru, které jsou téměř nulové.

Možností jak to uchopit je více a určitě budu rád, když mi napíšete třeba na Twitteru či Facebooku váš nápad, já zkusím 3 „finty“:

  1. „Manažerský souhrn“ čili TL;DR verze. Shrnutí každého odstavce do maximálně krátkých vět. Nechci ale text ještě více natahovat a nutit lidi hledat a přeskakovat, tyto souhrny budou nadpisy každého odstavce.
  2. Emoji – Facebook i Twitter umožňují použít emotikony – existují třeba UTF symboly pro ukrajinskou vlajku, ruskou vlajku, které sice mnoho fontů (třeba zde) nedokáže zobrazit jako vlajku, ale právě Facebook i Twitter s tím nemají problém. Můžeme také použít emoji například pro explozi, smrt, požár, podporu a podobně. Nesmí se to ale zas moc přehánět.
  3. Málo známým trikem v marketingu na sociálních sítích je použít falešné „tučné“ písmo – Twitter ani Facebook nepodporují v běžných příspěvcích formátování, lze ale použít znaky, které připomínají tučné písmo či třeba psaní písmo. Má to občas nepatrné problémy s českými znaky, šlo by to ale možná použít pro zvýraznění nadpisů. Otázkou je, jestli si s tím dokáží vůbec jazykové modely poradit, protože s těmito znaky se určitě nesetkávají.

Zadání, neboli Prompt engineering

Samozřejmě by šlo napsat jen k textu například „zestručni“ či „zpřehledni“, ale to by nepřineslo efekt, jakého chci dosáhnout. Proto volím pokročilou verzi promptu s detailní specifikací.

Poznámka: musel jsem odstranit z textu zde všechny UTF symboly, můj WordPress mi s nimi odmítá uložit příspěvek, můžete se ale podívat na skutečný prompt v ChatGPT 4, tak jak jsem jej zadal.

  1. Úvodní prompt: „Jsi copywriter válečného zpravodajství. Tvým úkolem je zpřehlednit dlouhý text, který ti zadám, popisující aktuální situaci vojenského konfliktu na Ukrajině, kterou zákeřně napadlo rusko. Text zpracuješ podle následujících pravidel“
  2. Pravidla
    • Každý odstavec shrneš do maximálně 3 krátkých vět a použiješ je jako nadpis nad příslušným odstavcem
    • Každý nadpis bude začínat 1-3 slovy, které nějak definují celý odstavec, např. „Severovýchodní fronta“ či „Třešinka“. Písmena této úvodní části nadpisu převeď na obdobné Unicode znaky, které vypadají jako tučné písmeno, například „Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy“ by byl „Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy„. Následovat bude dvojtečka a mezera a pak zbytek nadpisu.
    • Na konci každého nadpisu bude pomocí UTF symbolů znázorněno, jak moc se daném odstavci daří ukrajinské či ruské straně konfliktu. V případě výrazných úspěchu Ukrajiny použiješ 1-3 vlaječky, v případě úspěchu Ruska použiješ podobně vlajky (čím více a čím významnější úspěchy, tím více vlaječek)
    • Následovat bude obsah jednotlivého odstavce tak jak je, opiš jej celý beze změn, jen výjimečně můžeš doplnit například UTF znaky explozi, smrt, požár, získanou podporu a podobně, tam kde by to do daného textu zapadlo.
  3. Zakončení a ověření, že pochopil zadání: „Nyní napiš jen OK, pakliže chápeš zadání. Následně bych ti pak zadal text a ty jej bez dalších otázek podle tohoto zadání zpracuješ. OK?“

Myslím, že zadání je asi pochopitelné (alespoň ChatGPT 4 s tím problém neměl a odpověděl poslušně „OK“), máte-li otázky, napište mi pod příspěvkem na Twitteru, Facebooku či LinkedInu.

Zní to možná složitě, ale ve skutečnosti je příprava takového středně pokročilého promptu pro zkušeného člověka otázkou spíše desítek minut a lze používat opakovaně, takže s tím nebudou muset trávit zbytečný čas.

Výsledek

Vedle toho jsem připravil ještě jeden prompt pro extrémně zkrácenou verzi pro případ, že by chtěli na sockách mít jen TL;DR verzi a odkazovat na web, výsledek pak vypadá takto.

Co se týče výsledku popisovaného promptu můžete porovnat originální příspěvek a upravenou zprávu (můžete přejíždět posuvníkem po obrázku nahoru a dolů, či si prohlédnout samostatně originál a výsledek). Co na to říkáte, co se vám čte lépe?

Šlo by to samozřejmě dál vylepšovat, je tam pár chybek, beru to jako rychlý úvodní výkop pro případnou další diskusi s autory. Uvítám, když můj příspěvek nasdílíte a nebo můžete zkusit navrhnout lepší prompt a taky sdílet. Challenge?

Porovnejte originální zprávu a tu upravenou pomocí ChatGPT 4.0

A to je dnes všechno, jestli vás článek zaujal, sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️ a nezapomeňte se registrovat do mailingu a přidat si mě na sociálních sítích. A jestli máte dojem, že rozumím AI, Prompt Engineeringu, LLM či ChatGPT, tak mi můžete přidat k těmto dovednostem hlasy na LinkedIn a třeba i k nim něco hezkého napsat.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)