Za mě „nejvíc nejlepší“ vědeckotechnický novinář je Petr Koubský (plus v televizi Daniel Stach) a tak když napsal do Deníku N článek „Dvanáct úkolů pro umělou inteligenci. Hodí se pro vás víc GPT, Bard, nebo Bing? Nabízíme velké porovnání„, musel jsem si jej jako „člověk od fochu“ samozřejmě přečíst.
Novinář položil všem jazykovým modelům 12 stejných otázek, aby nabídl maximálně objektivní srovnání. K článku nemám v zásadě co vytknout, spíš nabízím pár doplnění.
AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno…)
Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?
A mimochodem, na stejných otázkách jsem provedl srovnání s Anthropic Claude. Je dostupný zdarma a jestli jej neznáte, určitě vyzkoušejte. Více v článku Je Anthropic Claude lepší než ChatGPT a Google Bard?
Nebojte se napsat delší zadání
Když koukám na to, jak LLM používají uživatelé, které školím, téměř vždy si jej stále tak trochu pletou s „Googlem“, jen místo „nějaká věc“ zadají „co je to nějaká věc“.
Někdy to stačí a ostatně sám také takto teď používám Bing několikrát denně. Zadání pro LLM ale může být mnohem pokročilejší – můžete si nechat třeba složitější otázku vysvětlit jako byste byli dítě, můžete specifikovat strukturu odpovědi, dodat správné i špatné příklady atd.
Petr Koubský nicméně vesměs použil netriviální dotazy, ale i tak by je šlo rozšířit, zejména tam kde lze čekat, že by chtěl takový dotaz pak používat častěji (např. v dotazu, kde hledá stylistické chyby a chce zlepšení jeho vlastního textu).
Názorná ukázka takového delšího zadání je v mém článku Prompt Engineering ChatGPT prakticky – zpřehlednění a sumarizace textu pro sociální sítě a v dalších dnech a týdnech budu psát další příklady, tak se nezapomeňte zaregistrovat či mě sledovat na sociálních sítích.
Používejte pluginy, například Wolfram pro matematické dotazy
ChatGPT 4 pluginy jsou dostupné jen pro platící uživatele, mohou ale dost výrazně vylepšit výsledek. U matematických dotazů tak může být v některých případech zajímavé využít plugin Wolfram. Na rozdíl od jazykových modelů, pro které je číslo jen s nějakou mírou pravděpodobné slovo/token, Wolfram je bezesporu nejlepší řešení na světě pro skutečné matematické výpočty a může tak u některých dotazů vrátit přesná data, grafy a podobně.
Donuťte AI se „zamyslet“, než vám něco napíše
Velmi důležitou schopností, kterou musí každý kdo chce dnes ovládat LLM AI, tedy jazykové modely typu ChatGPT či Bard, je „prompt engineering“, tedy „návrh dotazu“. Umět prostě položit dotaz tak, aby vám uměl odpovědět.
K tomu někdy věnuji samostatný článek, nebo spíš několik, ale teď v krátkosti – když se ptáte na nějakou složitější otázku, zkuste AI nejdřív donutit rozmyslet detaily a až teprve potom z nich udělat finální odpověď.
Srovnejte můj dotaz a odpověď Google Bard s tím, jak se ptal Petr Koubský a jakou on dostal odpověď. LLM pracují slovo od slova, těžko mohou vyvozovat závěry, když ještě nemají podklady. Šlo by to ještě výrazně lépe, třeba i v několika dotazech, vyžádat si třeba i nějaká externí data atp. O tom budu psát v následujících dnech.
Napadá vás, jak vylepšit i ostatní otázky z článku nebo chtěli byste znát a vyzkoušet i jiné pluginy a funkce – registrujte se, sdílejte na sockách a dejte mi vědět.