První souhrnný článek, kde jsem shrnul klíčové AI novinky za celý srpen (a pár ještě starších, méně známých) se alespoň co do ohlasů a návštěvnosti líbil a tak zkusím navázat, tentokrát již jen s týdenní periodou, protože tento týden byl opravdu AI novinkami nabitý.
V prvé řadě mi ale dovolte poděkovat vám všem za přízeň, už vás sem chodí několik tisíc, přibyly mi stovky sledujících na sociálních sítích i registrací do mailingu, a někteří z vás i pomohli články dál šířit (což je pro mě klíčový ukazatel). Pár z vás si taky všimlo, že jsem přidal do hlavičky odkazy na školení pro jednotlivce a nabídku pomoci s AI pro firmy, dostal jsem i pár děkovných zpráv a pozvánek na pivo a vůbec mám tak nějak radost, že to asi nedělám blbě a zbytečně. Díky.
Nejčtenější články týdne
Mimochodem k tomu nejčtenějšímu článku i první novinka tohoto týdne – ChatGPT Code interpreter už se nově jmenuje ChatGPT Advanced data analysis a určitě se mu budu hodně věnovat i nadále, protože je to skvělá funkce s ohromnými možnostmi a zatím bez přímé konkurence.
Tohle přejmenování nebylo jen tak, bylo součástí pondělního velkého oznámení OpenAI, která představovala svůj ChatGPT Enterprise zaměřený na firmy. Už jsem se o tom věnoval v článku, tak jen krátký dovětek – jak jsem v něm předpokládal, ani za týden nereagovali na naši registraci, ani jinde jsem nezaznamenal nějakou další informaci, zjevně jde opravdu o řešení pro prostě mnohem větší firmy.
Spousta novinek Google
Největší novinky tohoto týdne ale zazněly od Google – ve středu začala jejich vývojářská konference Next 2023, napsal jsem zpravodajství ze zahajovacího večera, ale některé novinky zapadly, tak využiju tohoto souhrnu.
Google nastínil svou budoucí (prosinec ’23) vlajkovou loď v oblasti AI – model Gemini.
Datová sada použitá pro trénování tohoto modelu čítá přibližně 65 bilionů tokenů a je multimodální, přijímá text, video, zvuk a obrázky. Navíc dokáže vytvářet text i obrázky. Do tréninku byl zahrnut také obsah z YouTube a byly použity pokročilé tréninkové techniky podobné metodám typu AlphaGo
Gemini by tak měl být přímým konkurentem nejen GPT-4, ale i budoucího GPT-5, který má podle uniklé patentové žádosti pracovat i se zvukem, ovšem ne s obrázky. Google se generování obrázků v AI věnuje už delší dobu, viz jejich research sekce Imagen. A před pár měsíci ukázali i co umí tahle jejich technologie a co teď můžete dělat na jejich Vertex AI cloudu. Bude zajímavé vidět, jak to bude propojené v tom textovém modelu Gemini.
Mimochodem Gemini je cvičen na čipech TPU v5. Google na konferenci oznámil zpřístupnění verze s názvem TPU v5e, která je optimalizována právě pro genAI a rozsáhlé jazykové modely. 256 těchto čipů funguje vždy dohromady v tzv. „superpočítači“. Zákazníci pak mohou spojit několik takových modulů dohromady pro řešení složitějších výpočetních problémů.
Jestli vás zajímají technické detaily celé Google AI infrastruktury, vývoj, srovnání s NVIDIA atd. a jste dostatečně odborně na výši, pak doporučuji článek Google AI Infrastructure Supremacy: Systems Matter More Than Microarchitecture.
Ale konference Google nebyla jen o budoucnosti, všem zákazníkům Google Workspace byla zpřístupněna možnost aktivovat vybraným uživatelům (za 30 dolarů na uživatele a měsíc) DuetAI – umělou inteligenci pomáhající s jejich kancelářském balíku s různými činnostmi. Ukázka možností v krátkém videu, chystám se na schůzku s Google integrátorem a určitě vám k tomu ještě spoustu napíšu.
Další zprávy z AI světa
Ale nejenom Google byl tento týden aktivní. Skvělý nástroj pro používání různých AI jazykových modelů Poe (o kterém jsem nedávno psal), přišel s pár vylepšeními – je možné vést s jedním botem více konverzací ve vláknech, přidal nové boty využívající nové modely LLAMA 2 od Meta, můžete také nastavit botům „teplotu“ (tedy jak moc si mají vymýšlet) a nově je k dispozici i verze pro Mac.
Tesla investovala 300 milionů dolarů do nového AI clusteru s 10 tisíci čipy od NVIDIA a zároveň investuje miliardu dolarů do svého superpočítače Dojo, který by měl být jedním z nejrychlejších superpočítačů na světě, o pár řádů přesahující výkonem to co využívá konkurence.
Uber eats vyvíjí AI chatbota, který bude zákazníkům doporučovat jídlo podle jejich chuťových preferencí a rozpočtu a také usnadňovat a zrychlovat objednávky a řešit zákaznickou podporu. To je mimochodem krásný popis něčeho, na čem by dnes měla pracovat téměř každá střední a větší firma, jestli chce přežít tohle desetiletí, jak ukazují analýzy renomovaných společností.
Nová várka analýz o využívání AI
O analýze IBM o AI jsem psal minulou neděli, v pátek se se svou každoroční analýzou pochlubila McKinsey a jmenuje Stav umělé inteligence v roce 2023: Generativní umělá inteligence v roce 2023: přelomový rok. Určitě se jí budu věnovat do podrobna, zatím ukážu jeden graf – AI se nejvíc používá v Marketingu a Obchodě (ale i tam jen ve 14 %), nejčastěji při pomoci s nástřelem nějakého dokumentu a personalizovaným marketingem. Jak už jsem psal – ti, kteří nebudou používat AI nahradí ti, které jej používat budou. Máte asi poslední příležitost předběhnout konkurenci (a rád vám s tím pomůžu).
Podle další analýzy 92 % německých a amerických firem hodlá investovat do AI (v Číně odpovědělo pozitivně 100 % a v Indii 98 % z dotázaných 6000 větších společností)
A ještě další zprávu o AI představil i LinkedIn, mimo jiné se v ní píše, že od dubna každý měsíc stoupá o 25 % počet pracovních poptávek obsahující fráze jako „ChatGPT“ či „prompt engineering“. Já jich v celém Česku našel 7, ovšem všechno na seniorní vývojáře s systémové inženýry. I tomuto výzkumu se chystám tento týden věnovat.
AI v Česku
Mimochodem premiér Fiala zmínil AI jako jednu ze 3 oblastí, které mohou změnit Česko, a to jak jako potenciál tak hrozbu. Škoda, že se ho někdo nezeptal, co dělá česká vláda pro to, aby to nebyla hrozba, ale využili jsme toho potenciálu (teda kromě iniciativy ve stavbě továren na čipy). Zatím jsem zaznamenal jen seškrtání rozpočtu na vědu, výzkum a školství.
„Máme neobyčejně silné zázemí v oblasti výzkumu a vývoje umělé inteligence. Zároveň zůstáváme průmyslově orientovanou zemí, a včasné osvojení AI pro nás může být buď obrovskou konkurenční výhodou, nebo naopak zásadní hrozbou. Je tedy v našem bytostném zájmu, abychom v dalších letech zvládli propojit práci českých výzkumníků s tradičním českým průmyslem.“
Petr Fiala, konference Česko na křižovatce.
K AI se vyjádřila v rozhovoru pro ČTK i nová ústavní soudkyně doktorka Veronika Křesťanová, celý rozhovor se mi nepodařilo bohužel dohledat, je zde jen uvedeno, že se na AI dívá se směsicí nadějí a obav a že současnou situaci na poli umělé inteligence připodobnila k událostem zachyceným v aktuálním filmovém hitu Oppenheimer, kde tým vědců pracuje na vývoji nové zbraně, aniž může dohlédnout všechny potenciální důsledky.
Lékaři Nemocnice Šumperk úspěšně testují umělou inteligenci pro čtení rentgenových snímků, zdravotní AI systém od české společnosti Carebot jim pomáhá odhalit i okem nepostřehnutelné nádory. Velký palec nahoru.
V sobotu hned 2 zprávy o umělé inteligenci vydala Česká televize, podle první nastává díky AI soumrak influencerů, protože ti udělaní AI jsou stejně dobří. Já si to nemyslím, za tím AI influencerem sedí nějaký skutečný influencer, nebo spíš tým, který to celé dává dohromady, jen se tak vymění nějaký hezký blbý ksichtík. Mimochodem – takhle vypadají „influenceři“ při práci v Číně. Zlatá AI.
Podle té druhé zprávy české univerzity evidují značné počty testů napsaných umělou inteligencí a studenty varují, že je čeká spousta ústních zkoušek a disciplinární problémy.
Podle mého by mnohem lépe udělali, kdyby sebe i studenty naučili AI využívat, a jestli dávají studentům takové úkoly, které lépe vyřeší AI, tak je vůbec otázkou, proč by takové úkoly měl student dělat a umět, když je prostě v životě nebude potřebovat právě proto, že je už dnes lépe vyřeší AI.
Připomíná to situaci z roku 1988, kdy učitelé matematiky protestovali proti kalkulačkám.
Už jsem tu tuším psal, že jedním z klientů, kde pomáhám s konzultacemi, školeními a implementací AI, je vzdělávací společnost SCIO. Téměř každý ze stovek zaměstnanců, včetně všech učitelů SCIO škol je motivován a školen na efektivní využívání AI ke své práci, vznikají vlastní AI nástroje, které pomáhají pracovníkům, učitelům i žákům… no prostě „značka ideál“, jak říkají brňáci. A protože za pár hodin začíná nový školní rok, tak jeden tip z našich stájí – vzdělávací web o AI pro učitele „Učím s AI“, kam postupně budeme dávat články trvalejšího charakteru o umělé inteligenci zaměřené právě především na pedagogy, občas tu na ně určitě odkážu. I pro nepedagogy doporučím sekci návodů na AI nástroje, kde je například pro začátečníky opravdu velmi detailně vysvětlené používání obrazových i textových chatbotů a pro pokročilé návod, jak obejít pitomou novou podmínku u registrace do Anthropic Claude vyžadující potvrzení z amerického mobilu.
Ozvalo se mi několik lidí a firem, co v Česku dělají něco zajímavého a praktického s AI, tak se s nimi domlouvám, že bych o nich napsal. Budou mě zajímat právě ty praktické informace – jak k tomu co AI dělají dospěli, co všechno zkoušeli, kde se zasekli, co je překvapilo, jestli používají AI i ve vývoji, tvorbě dokumentace, textů na web/marketing, komunikaci se zainteresovanými osobami… Tak doufám, že to bude zajímavé téma i pro vás, a jestli taky něco takového děláte a chcete, aby se o tom vědělo, tak mě kontaktujte.
A to už je dnes všechno, opět připomínám, jak je důležité sdílet, pakliže vás článek zaujal, nejsem placený novinář, a tak jen dostatek čtenářů udrží můj zájem se několik hodin denně věnovat psaní článků pro vás. Sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️ a nezapomeňte se registrovat do mailingu a přidat si mě na sociálních sítích. A jestli máte dojem, že rozumím AI, Prompt Engineeringu, LLM či ChatGPT, tak mi můžete přidat k těmto dovednostem hlasy na LinkedIn a třeba i k nim něco hezkého napsat.