V předchozích článcích jsem se párkrát zmínil o ChatGPT pluginech – například v Doplnění k článku „Dvanáct úkolů pro umělou inteligenci“ jsem ukázal jeden ze známějších pluginů Wolfram pro zobrazení hyperboly.
Veřejných pluginů, o kterých dnes píšu, je ovšem dnes už přes 800 a každým dnem přibývají. Neveřejných je pak nepochybně mnohem víc, protože každý si může udělat vlastní, zabere to pár desítek minut a vlastně ani nemusí být programátorem, protože se může zeptat ChatGPT, dát mu dokumentaci k ChatGPT pluginům a říct co byste chtěli, aby ten plugin dělal a on to napíše za vás.
Mimochodem – chtěli byste ukázku, jak takový plugin udělat? Sdílejte tenhle post na vašich sociálních sítích, dejte mi tam mention a napište, co by to měl dělat (optimálně něco jednoduchého s existujícím API a užitečného pro co nejvíc lidí). Možná vás pak vyberu a vyrobím jej.
AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno…)
Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?
Zpět ale k těm veřejným pluginům. Už jsem psal, že jich je přes 800 a bohužel OpenAI nemá nějakou pořádnou veřejnou stránku, kde by je přehledně ukazovala. Ale chopili se toho jiní, kteří sosají data z interních ChatGPT requestů, za všechny bych zmínil třeba WhatPlugin.ai.
Jak zapnout ChatGPT pluginy?
Postup je stejný, jako u funkce Code Interpreter a jestli jste četli můj článek OpenAI ChatGPT-4 Code Interpreter – (nejen) analýzy dat snadno a rychle (což rozhodně a neskromně doporučuju) a vyzkoušeli postup, který jsem tam psal, tak máte první body za sebou.
1. pořídíte si ChatGPT Plus
Pluginy fungují bohužel jen v placeném ChatGPT webovém a mobilním rozhraní (neplést si s placeným OpenAI GPT API). Stojí to 20 dolarů měsíčně, a kromě pluginů získáte i možnost používat pokročilejší jazykový model GPT-4 (rada pro šetřílky – můžete se dělit s více lidmi a sdílet jeden účet, jen pak vidíte prompty těch ostatních). Postup:
- V novém nepoužitém chatovacím okně najedete nahoru na výběr modelu GPT-4
- Zvolíte Upgrade to Plus a zaplatíte
2. Zapnete podporu pluginů
- Kliknete na tři tečky u vašeho jména vlevo dole a zvolíte Settings & Beta
- V záložce Beta Features zapnete Plugins (a rovnou vám doporučuji i Code Interpreter – boží funkce, o které jsem už psal a ještě určitě mnohokrát budu)
3. Zapnete pluginy a vyberete si, jaký chcete
- Pod GPT-4 volbou vyberete PluginsBeta
- Pod tím se vám objeví volba No plugins enabled, na kterou když najedete, budete moci buď vybrat jeden z instalovaných či nejčastějších pluginů.
- Když chcete instalovat některý další, zvolíte Plugin Store, kde můžete vybrat jaký chcete (dost pitomě, doporučuji předtím spíš použít třeba ten WhatPlugin.ai
4. Plugin nainstalujete a používáte
U vybraného pluginu zvolíte Install, čímž se přidá mezi instalované/nejčastější pluginy a rovnou se i zapne (poznáte to podle zaškrtnutého checkboxu). Můžete takto zapnout i více pluginů najednou, ChatGPT je pak může kombinovat.
Jak používat pluginy? Kde najdu dokumentaci?
Možná jste si všimli, že pluginy popisuje jen velmi krátký popisek a často tak nebudete mít vůbec tušení, jak vůbec takový plugin použít. Ve store je sice pod popiskem pluginu odkaz na Developer Info, ale to vede na právní dokument popisující práva užívání daného pluginu, který musí každý vývojář zveřejnit, když chce svůj plugin dát do veřejného Store.
Když je vývojář inteligentní a slušný, tak se dá z této URL odmazat stránka onoho právního dokumentu a dostanete se na nějakou homepage pluginu, kde vývojář něco popsal, ale to je hodně výjimečné. To už se vám spíš podaří název pluginu vygooglit (pakliže vývojář vůbec někde o pluginu něco zveřejnil).
Můj osobní hack (aspoň jsem o něm nikde nečetl) – můžete použít samotný ChatGPT a prostě se zeptáte „How can I use [název pluginu] plugin?“ Je to něco, co vygeneroval sám ChatGPT a vychází to z funkcí a popisků, které mu autor pluginu poskytl v kódu, není to skutečný návod, ale lepší než nic
Takto pak nějak může vypadat třeba popis takového pluginu, zde AskTheCode.
Konkrétní praktický příklad použití – plugin Wikipedia
Řekněme, že jste učitel, který bude chtít vykládat žákům o Lumírovcích. Takže napíšete do ChatGPT
Napiš přípravu na hodinu na téma Lumírovci“.
Zkusím to bez jakéhokoliv pluginu či dodatečné informace a schválně se podívejte na tenhle výsledek a najděte problém.
A to je ještě ta lepší varianta, ChatGPT někdy vyloženě halucinuje, tedy vymýšlí si odpověď. Můžeme to zkusit opravit a například napsat
ne, myslel jsem českou skupinu literátů Lumírovci
a tentokrát to vypadá na první pohled lépe…
… ale ve skutečnosti jo nejen značně povrchní, ale hlavně je tam několik faktických chyb (například Arne Novák se narodil až po období Lumírovců a nemá s nimi nic společného, nepatřil mezi ně ani F.X.Šalda).
Pozor, někdy i když máte zapnutý plugin, nemusí ChatGPT poznat, že jej má použít, nebo se mu to nepodaří a tak halucinuje za svých znalostí, je dobré mu napsat, aby použil příslušný plugin – tak bude kombinovat své znalosti s těmi z pluginu. Případně lze napsat i něco jako „pouze s využitím dat z tohoto pluginu“, což by mělo vlastní halucinování omezit na minimum.
Nyní jsem tedy spustil nový chat, zapnul plugin Wikipedia a napsal:
Načti z Wikipedia data k tématu Lumírovci a data o jejich významných představitelích. Udělej přípravu na vyučovací hodinu na toto téma.
A jak se můžete přesvědčit, výsledek vypadá o dost lépe (celý výstup viz zde). Navíc když srovnáte tento výstup se samotným wikiheslem o Lumírovcích, tak si můžete všimnout, že plugin opravdu načetl nejen toto téma, ale i hesla o představitelích a shrnul to do jedné odpovědi. Tohle už by vám zabralo slušný čas připravit bez AI, co?
Rada závěrem
To by pro obecné představení pluginů dnes stačilo, projděte si je, vyzkoušejte, co by se vám hodilo. A sdílejte tento článek na svých sociálních sítích, třeba pomocí tlačítek pod článkem a dejte mi mention, ať vím, jestli se vám líbí formát a mám v takovýchto návodech pokračovat.
Ještě jednou doporučuji zeptat se u každého pluginu ChatGPT na jeho použití – například tento Wikipedia plugin mi někdy nenajde text, který chci. Když jsem se jej ale zeptal, jak jej používat, všiml jsem si, že používá interně parametr pro jazyk, ve kterém chci vyhledávat a často vyhledává ve výchozí angličtině, i když se ptám třeba česky. Můžete si to ale vynutit a napsat „najdi mi na Wikipedii [xy] v češtině“.
A tady ⬇️⬇️⬇️ jsou ta sdílecí tlačítka a registrace do mailového newsletteru, aby vám nic neuniklo 🙂