OpenAI představila GPT Store a nový tarif ChatGPT Team

Dlouho očekávané novinky od OpenAI jsou zde. Vyberte si ze statisíců dostupných asistentů a pořiďte si tarif s dvakrát většími limity a vyšší bezpečností.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Nejdřív mi dovolte omluvu se za delší výpadek v publikování – příchod nového roku znamená u mnoha českých firem přípravu strategií pro celý rok, což je letos právě často AI, a tak nyní prakticky každý den školím, konzultuji a nebo připravuji školení firmám na míru. (Má individuální AI školení na leden jsou vyjma poslední soboty a dnešního online školení už plná, můžete se ale předběžně hlásit, další termíny budu vypisovat za týden, včetně jednoho v Brně).

Před pár hodinami tým OpenAI představil dvě dlouho očekávané novinky – katalog veřejných GPT asistentů (GPTs) – GPT Store a nový tarif ChatGPT Team. Pojďme se na ně podívat.

GPT Store – katalog GPT asistentů

První novinkou je GPT Store, který obsahuje všechny veřejné GPT asistenty. O těch už jsem zde několikrát psal, včetně článku, který vás naučí je vytvářet:

A samozřejmě jejich pokročilejší tvorbu učím i na svých školeních. Jestli jste už někdy nějaký GPT zkusili vytvořit pak víte, že při jeho uložení můžete zvolit, jestli bude dostupný jen pro vás, pro každého kdo má odkaz, všem v týmu (pro tarify Enterprise nebo nový Team) a nebo bude veřejný.

Právě poslední volba „Everyone“ zajistí, že tento váš GPT bude zveřejněn v katalogu GPT Store. Je vhodné ještě vybrat kategorii a měli byste také v nastavení v sekci Builder profile nastavit a spárovat váš web.

Samotný GPT Store je velmi jednoduchý, prostě si můžete vybírat z existujících zveřejněných GPT asistentů od kohokoliv, a to buď pomocí hledání, nebo procházením jednotlivých sekcí a kategorií, ale pak vidíte jen top 12 asistentů z každé kategorie.

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Název GPT store trochu mate, nejedná se o „obchod“, GPT zde nejsou na prodej, byť některé mohou vyžadovat nějakou placenou službu, ale takových je minimum.

Sekce a kategorie

K dispozici jsou následující sekce a kategorie a kromě té první máte na výběr pak 6 aktuálně nejpopulárnějších GPT z dané sekce/kategorie. O zařazení do kategorie rozhoduje autor, takže občas bude něco jinde, než byste čekali a jediná pomoc je hledání.

Bohužel není možné hledat ani filtrovat podle funkcionality, kterou GPT využívá (nejzajímavější pluginy využívají napojení na externí API nebo mají alespoň zajímavý kontext, ani jedno ale nezjistíte, dokud je nevyzkoušíte).

Featured – týdenní výběr 4 zajímavých

Trending – nejpopulárnější (napříč celým katalogem)

By ChatGPT – vytvořené přímo OpenAI

DALL-E – generování obrázků ale i třeba popisků, promptů k jejich vytvoření…

Writting – cokoliv co pomůže s psaním

Productivity – různé nástroje k čemukoliv

Research & Analysis – hledání, analýza a vizualizace dat a informací

Programming – vše okolo programování a kódování, včetně jejich vzdělávání

Education – vzdělávací asistenti, AI lektoři, pomocníci pro studenty i učitele

Lifestyle – všehochuť od kuchařek a cestovních agentů po astrology a trenéry fitness.

Hledání

GPT asistenty můžete ve store taky hledat, řadit se pak budou v prvé řadě podle toho, kdo je napsal – nejdřív přímo od OpenAI (i když je jen špatná shoda), pak vaše vlastní a nakonec ostatní seřazené podle počtu použití sestupně.

Protože se jinak v kategoriích ukazuje max. 12 nepoužívanějších aplikací a vytvořených jsou už jich v této chvíli minimálně statisíce, tak hledání bude často jediná šance jak být nalezen (a tedy bude to chtít „SEO“ pro název a popisek).

GPTs vs. Pluginy

Na školeních se mě občas ptáte, jak to bude s pluginy, když jsou teď nově GPTs. Ty však pluginy nenahrazují, jakkoliv mají prakticky totožnou definici a je tak velmi snadné vytvořit pokročilý GPT dotazující se externí API stejně jako Plugin. A také téměř všechny pluginy najdete teď mezi GPTs. Výhoda pluginů ale je, že můžete kombinovat až 3 najednou.

Shrnutí k GPT Store

Asistenti jsou jedna ze dvou nejlepších funkcí placeného ChatGPT, bez nich a Advanced data analysis by téměř nebyl důvod si ChatGPT Plus kupovat, protože MS Copilot má jinak téměř vše a je zdarma. Pro tvůrce těchto asistentů to ale není žádné terno, protože si jej nemohou účtovat.

Ale máte-li zajímavou službu, která má API (a to i placené), které by mohl asistent využívat, pak z nich může být zajímavý nástroj a marketingová příležitost. Jen škoda, že bude těžké se dostat mezi ty top, aby vás potenciální klienti našli.

Až bude více času (za 4 hodiny vstávám a jdu zas školit), zkusím pár asistentů projít a něco k nim napsat, zkuste mi ale spíš vy dát vědět, co zajímavého jste našli či dokonce sami vytvořili.

Nový tarif ChatGPT Team

Nový tarif Team byl veřejným tajemství, sám jej na školeních představuji již dva měsíce, spuštěný prodej měl být totiž už v listopadu, ale problém s kapacitami jejich serverů, kdy OpenAI musela dokonce zastavit prodej tarifu Plus, způsobila odložení této novinky.

Tarif Team je určený týmům od 2 do 149 lidí. OpenAI zároveň snížila počet registrací nutných pro tarif Enterprise z 1000 na 150, takže na to dosáhnou i některé ryze české firmy. Cena za nový tarif je 30 dolarů na uživatele měsíčně, když si koupíte rovnou roční licenci, bude vás stát 25 dolarů. Minimálně musíte mít 2 uživatele v teamu, tj. zaplatit minimálně 600 dolarů (25×2×12) na první rok. Pro srovnání – tarif Plus je za 20 dolarů měsíčně (žádná sleva při roční koupi).

Jinak jsou tarify Team a Enterprise vlastně totožné a přináší pár klíčových výhod:

  • všechna rozšířená funkcionalita tarifu Plus (GPT-4, hledání na internetu, advanced data analysis, generování obrázků, GPTs, rozpoznání obrázků, Pluginy)
  • cca. 2.5× větší počet generování oproti tarifu Plus – tj. až 100 dotazů do GPT-4 během 3 hodin.
  • netrénuje na vašich datech, což je klíčová vlastnost pro firmy, aby využití ChatGPT vůbec povolily, neboť reálně hrozí únik firemních dat.
  • owner/admin konzole umožňující spravovat uživatele a globální nastavení
  • možnost sdílet GPT asistenty v rámci týmu
  • (prý) rychlejší přístup k novým funkcím

Ve svém představení této novinky píší navíc o přístupu ke GPT-4 s kontextovým oknem 32K, což může být na první pohled paradoxní zhoršení oproti 128K kontextu dnešního GPT-4 Turbo, ale GPT4 s 32K kontextem by měl být přesnější model, zatímco Turbo byl „trénovaný“ na zvýšení rychlosti.

V průběhu dne určitě tuto novinku vyzkouším, tak pak tento článek aktualizuji.

Co vy na to?

Dejte mi vědět v komentářích na sociálních sítích, co říkáte na novinky. Určitě je také zařadím do mých školení, dnes večer začíná zas jedno onlinové, tak se neváhejte přihlásit. Zajímá mě také, jestli už máte nějaké své GPT, zejména jestli jste zvládli nějaké pokročilé napojené na své aplikace pomocí jejich API. Bude-li zájem, mohu na to téma udělat některý z příštích článků.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)