AI (nejen) pro začátečníky #2 – pokročilé funkce (nejen) ChatGPT

Druhý díl nového seriálu. Dnes se naučíme využívat na maximum všechny pokročilé funkce placených verzí OpenAI ChatGPT – Plus, Team a Enterprise.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Jsou to už dva měsíce, kdy jsem napsal první díl svého seriálu o AI pro začátečníky, který jsem věnoval základům ChatGPT. Toto druhé pokračování, mám rozepsané velmi dlouho, ale aktualizace u ChatGPT, Microsoft Copilot a Google Gemini mě několikrát donutili článek od základů přepsat.

Nakonec jsem se rozhodl tento druhý díl věnovat přímému pokračování, tedy opět ChatGPT, ale tentokrát pokročilým funkcím, zejména těm, které jsou placených tarifech. Využiji toho, že jsem na toto téma měl včera večer přednášku v rámci Digiday #19 (jestli máte volné 4 hodiny, doporučuji celé, nejen mých 30 minut).

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Srovnání LLM konverzačních chatbotů

Než se ale vrhneme na pokročilé funkce ChatGPT, chci ukázat aktuální srovnání konverzačních chatbotů z pohledu jejich funkcionality. Tmavě zeleně jsem v tabulce označil nejlepšího chatbota v dané oblasti, světle pak druhého v pořadí, načervenale naopak posledního.

Jednotlivé vlastnosti budu rozebírat v dalších odstavcích, klíčová informace už ale vyplývá na první pohled (tedy pakliže rozpoznáváte barvy). Placené ChatGPT je aktuálně téměř ve všech oblastech nejlepší.

Srovnání LLM konverzačních chatbotů využitelných v ČR (20. únor 24)

Co ale stojí za pozornost je druhé místo, které bych aktuálně dal bezplatnému MS Copilot. Ten je za mě jasnou volbou, když hledáte nějaké řešení zadarmo (alespoň z hlavních hráčů s vlastními modely, jinak by o to místo soupeřil i např. Perplexity). Proto radím – bezplatné ChatGPT nikdy nepoužívejte, bezplatný Copilot je prakticky vždy lepší (to samé platí i pro placený ChatGPT přepnutý do režimu GPT 3.5).

Nejlepší na trhu je ovšem placená verze ChatGPT. Zatím. Je nefér srovnávat placené a bezplatné verze chatbotů – Microsoft uvedl před pár dny Copilot Pro (v ČR bude dostupné do prázdnin), který by měl brzy získat totožné funkce jako má placený ChatGPT, navíc však získáte možnost využívat Copilot v aplikacích MS Office, Tedy s největší pravděpodobností získá v půlce roku královskou korunu Copilot Pro.

Ale i konkurence se může do té doby pochlapit, pojďme se v rychlosti podívat na jednotlivé vlastnosti chatbotů, ať poznáte, proč myslím, že v nich má ChatGPT zatím navrch.

Poznámka: v následujících kapitolách ukazuji výhody placeného ChatGPT – tedy tarifů ChatGPT Plus, Team a Enterprise. Tarify Team a Enterprise se liší především tím, že se netrénují na uživatelských datech, navíc mají volnější limity to co počtu promptů, které můžete zadat (v tarifu Plus je to 40 dotazů během 3 hodin). Více informací v článku OpenAI představila GPT Store a nový tarif ChatGPT Team.

Jazykový model GPT-4

Placené verze ChatGPT vám umožňují používat aktuálně nejlepší jazykový model na trhu – GPT-4. Ten byl trénován dva roky na řádově větším objemu dat a má řádově větší počet parametrů, které je schopný rozpoznávat, což jsou dvě klíčové metriky jazykových modelů. Představen byl v březnu 2023 a je do značné míry zodpovědný za dnešní „AI horečku“.

Jestli máte rádi vědecké detaily, doporučuji ke čtení GPT-4 Technical Report (PDF 100 stran), klíčové je, že GPT-4 překonal všechny konkurenty a své předchůdce ve všech kvalitativních metrikách. Navíc jde fakticky o první multimodální model, protože zvládá řešit i vizuální úlohy. Je tak schopný, že jej teď snad každá konkurence používá k trénování jejich modelů.

Srovnání GPT 3.5 a 4 ve schopnosti řešit různé pokročilé testy a zkoušky (vesměs něco jako české obdoby maturity v různých předmětech).

Můžete také shlédnout video z vývojářského představení jeho schopností.

Představení schopností GPT-4 pro vývojáře

Nejbližší konkurent je teď zřejmě model Gemini Ultra přítomný v chatbotu Gemini Advanced nebo nový Gemini Pro 1.5 (zatím není k dispozici). Konkrétní srovnání modelů proti sobě připravuji, zatím mi ale přijde, že v mnoha promptech má stále jazykový model GPT-4 navrch. Ale jak si v zápětí ukážeme, samotná kvalita jazykového modelu nemusí být tím nejdůležitějším parametrem.

Za mě ultimátním testem jsou pokročilé prompty, kdy v zadání specifikujete třeba několik kroků, které je třeba po sobě splnit, zároveň nějaké podmínky, které musí dodržet, čeho se má vyvarovat atd. Tady myslím nemá GPT-4 konkurenta. U jednoduchých promptů vám ale už dnes může více vyhovovat třeba Gemini, díky své rychlosti.

Práce s informacemi – trénovací data, kontext a internet

V naprosté většině případů lidé od chatbota potřebují, aby jim psal fakticky správné odpovědi (výjimkou jsou jen čistě kreativní požadavky typu „napiš mi pohádku“). I v případě, že chcete po něm například napsat Facebookový příspěvek, nejspíš jej chcete k nějakému konkrétnímu tématu.

Samotný jazykový model pak u jednodušších promptů tohoto typu nehraje až takovou roli – jazykové modely jsou natrénované do nějakého data, takže např. model GPT-4 v ChatGPT Plus neví aktuálně nic o tom, co se stalo po dubnu 2023 (u tarifů Team a Enterprise je aktualizován až do prosince 2023). Ten stejný model v MS Copilot má však jen data do září 2021. Oproti tomu Gemini je zřejmě nějak průběžně dotrénováván a ví některé zásadnější informace i z letoška.

Přesto pro práci s faktickými informacemi (a tedy pro téměř všechny své dotazy) je stále nejlepší placený ChatGPT (či Copilot), neboť si umí chybějící aktuální data najít na internetu, případně mu je můžete poskytnout jinak – např. dát mu k dispozici PDF dokument (v případě placených ChatGPT i více dokumentů, datové soubory nebo jej napojit na externí data asistentů, viz dále).

Tohle je něco, co zatím Gemini neumí – včera na své Digiday přednášce Martin Krček u představení Google Gemini říkal, jak se ho můžete například zeptat na to, co se bude dít tento víkend v brněnské zoo a on vám krásně odpoví. To jo, jenže to budou všechno nesmysly, halucinace.

Google Gemini (ani Gemini Advanced) nemá přístup k datům na internetu. Má jen přístup k části Google indexu a ke zprávám na Google News. Je tak schopný dobře reagovat na nějakou aktuální novinku o které se píše na zpravodajských serverech, ale není vám schopen říct, co je na nějakém webu či zjistit si informace k nějakému tématu, které nemá v indexu.

Proto jestli si máte z dnešního článku odnést jednu jedinou informaci, pak je to tato:

Schopnost připojení na internet a pracovat s kontextem je u chatbotů obvykle důležitější než schopnosti samotného jazykového modelu. A v tom placené ChatGPT (zatím) exceluje.

Ale jak už jsem psal, brzy jej v tomto nejspíš dožene Microsoft Copilot. Ale skvělé jsou i služby, které používají horší jazykové modely, ale umí jim dodat kontext z internetu – například si srovnejte výsledek na stejný dotaz s Perplexity, službou zaměřenou právě na práci s fakty, která používá GPT-3.5 (resp. dnes už mix modelů). Dalo by se to tedy říct i jinak:

Pro práci s fakty (tedy prakticky vždy) používejte výhradně chatboty, které mají přístup k faktům (a ujistěte se, že tato fakta skutečně využijí).

Není to ale něco, co by Google neuměl – jen to zatím nechce dávat k dispozici, protože by lidé přestali používat Google, nemá vyřešenu monetizaci hledání (AKA „jak a kam nacpat reklamy“) a jeho právníci si lámou hlavu nad tím, jak pracovat s texty z jiných webů, ke kterým nemá práva. Když si ale zapnete VPN a budete se tvářit, že jste v Americe, můžete si vyzkoušet jejich beta SGE (Search Generative Experience) – generativní AI v rámci vyhledávání.

Ukázka – jak pracovat s fakty (kontextem)

Včerejší Digiday byla přednáška určená především učitelům, přihlášených jich bylo přibližně 1600, připravil jsem si proto ukázku práce s kontextem právě z učitelského prostředí.

1. Načíst kontext

Řekněme, že bych chtěl udělat hodinu dějepisu na téma středověké vládnoucí rody v ČR – Slavníkovci a Přemyslovci. Nechci se spoléhat na svou paměť, zároveň je možné, že v dané oblasti jsou nějaké nové informace, potřebuji prostě pracovat s fakty (nebo tedy alespoň s tím, co je k danému tématu známo).

Kdybych měl k dispozici nějaké knihy či učebnice o těchto rodech, mohl bych je placeného ChatGPT nahrát ve webové verzi pomocí ikonky sponky vlevo od hledacího políčka (například ve formátu PDF, TXT, DOCS…). Stejně bych nahrával i třeba obrázky, které lze někdy také využít jako kontext odpovědi.

V případě mobilní verze ChatGPT (a přihlášení do placeného účtu) máte k dispozici 3 separátní ikonky – fotoaparát, načtení hotové fotky a soubory.

Mimochodem – u bezplatné služby Microsoft Copilot tato funkce zdánlivě chybí, máte-li ale k dispozici podklady ve formátu PDF, můžete si jej otevřít v prohlížeči Microsoft Edge a využít jeho funkci Copilot (charakteristická modrá ikonka vpravo nahoře), která vám otevře postranní panel, se kterým můžete s tímto jedním dokumentem pracovat.

V našem příkladu ale žádné soubory nemáme, využijeme právě zmíněné schopnosti placeného ChatGPT pracovat s aktuálními daty na internetu. Otevřeme si tedy novou konverzaci a napíšeme zadání:

Zjisti si alespoň z 5 různých zdrojů informace, kdo to byli Slavníkovci a napiš mi z toho krátký souhrn.

Nebo tak nějak. Výhoda jazykových modelů je, že nezáleží na přesné formulaci, vaše zadání (prompt) musí být jen dostatečně pochopitelné a jednoznačné.

Všimněte si, že mu říkám, ať si načte informace z několika různých zdrojů. Bez toho by mohl mít tendenci odpovědět čistě na základě schopností jazykového modelu, nebo jen třeba z jedné stránky.

Mohl bych mu i nadiktovat, z jakých konkrétních webů či stránek si má informace načíst, v tomto režimu ale placený ChatGPT vždy nejdřív použije vyhledavač Bing – vytvoří si pro něj na základě zadání vhodný vyhledavací dotaz a následně otevírá některé ze stránek, které Bing vrátí.

Dal jsem takhle načíst informace o Slavníkovcích a Přemyslovcích, můžete si ale všimnout, že každá odpověď obsahuje odkazy (uvedené modrými uvozovkymi [„]) na jednotlivé zdroje. Výstup je kompilát několika různých stránek a vy si tak můžete ověřit, že informace sedí se skutečností, resp. s tím, jak jsou uvedeny na zdrojových stránkách.

Tohle je něco, co vám samotný jazykový model nikdy nemůže poskytnout, protože on neví, odkud má jakou informaci, každý střípek „znalosti“ jazykového modelu je výsledkem výpočtu pravděpodobnosti.

2. Využít kontext

Samotný výstup není ale v tomto případě důležitý, podstatné je, že nyní máte načtený v dané konverzaci kontext – obsah všech těch stránek, které si ChatGPT otevřel. A můžete s ním dále pracovat. Zadejme další příkaz:

Porovnej mi stručně obě dynastie z různých pohledů, nechám na tobě z jakých. U každé informace uveď zdroj z jakého čerpáš.

Tohle je dokonalá ukázka schopností konverzačního jazykového modelu.

  1. Z přechozí konverzace pochopil, koho myslím těmi dynastiemi.
  2. Musel pochopit, co myslím těmi různými pohledy v mém zadání a vytvořit jejich seznam.
  3. Z kontextu desítky různých stránek byl schopen najít relevantní informace ke každému bodu a vrátit je včetně reference.
  4. Musel vytvořit nový původní text, který jako takový nikde neexistuje, na základě zadání a kontextu.

3. Pokročilé využití kontextu

Tím zábava nekončí, stále máte v této konverzaci k dispozici veškerý kontext – tedy obsah všech otevřených stránek, vaše zadání i to, co vám ChatGPT napsal a můžete tak pokračovat. Co třeba rovnou udělat přípravu na hodinu?

Vytvoř přípravu na hodinu dějepisu 7. třídy základní školy k tomuto tématu. Příprava by měla být strukturována podle moderních školních postupů a měla by zahrnovat cíle hodiny i využívat třífázový model procesu učení – E-U-R (E=evokace, U=uvědomění si významu nových informací a R=reflexe)

Výstup pak můžete vidět vpravo (rozklikněte), dalo by se to samozřejmě dále rozpracovávat atd., ale to není úplně předmětem tohoto článku. Nicméně jestli vás zajímá tvorba přípravy na hodinu, vyzkoušejte SCIObot – nástroj, který přesně tohle pro učitele řeší. A je zdarma, jen se zaregistrujte a můžete vytvářet.

Podobně se pracuje i třeba s tvorbou marketingových textů, reklam, článků, produktových dokumentací a podobně, ukazujeme si to na AI školeních, tak jestli jste ještě nebyli, určitě se přihlaste.

ChatGPT asistenti (GPTs)

Vy ale můžete s kontextem pracovat i jinak než čistě textovým modelem. Můžete například využít GPT asistenty (GPTs). O nich jsem zde několikrát psal, například:

V tomto přehledovém článku dám ale opět praktickou ukázku kombinující kontext a asistenta a vytvoříme si myšlenkovou mapu. Využijeme přitom skvělého asistenta na tvorbu diagramů Whimsical Diagrams a novinky posledních týdnů – možnost „přivolat“ si asistenta do jakékoliv konverzace pomocí takzvaných @mention. Jak na to:

1. Abyste si nějakého asistenta mohli zavolat, musíte jej mít v prvé řadě mezi svými používanými asistenty. Tedy pakliže jej tam už nemáte, otevřete si stránku asistenta Whimsical Diagrams, rozklikněte si jeho menu v levém horním rohu a klikněte na Keep in sidebar, čímž se vám tento asistent připne do postranního panelu.

Můžete samozřejmě nyní rovnou v tomto asistentovi dávat vaše zadání, my si ale ukážeme, jak si tohoto asistenta přivolat v jiné konverzaci.

2. Jděte do jakékoliv konverzace, kde chcete asistenta využít nebo vytvořte novou a do pole pro zadání promptu napište zavináč @. Objeví se vám vaši asistenti – ty kteří jste vytvořili či jste je v poslední době používali a nebo jej připnuli, tak jako my v přechozím kroku.

Nyní můžete dávat v jakékoliv konverzaci zadání jakémukoliv asistentovi.

V záhlaví vašeho zadávacího pole se pak objeví ikonka asistenta a hláška „Talking to název asistenta“ a instrukce v zadávacím poli se z „Message ChatGPT“ změní na „Message název asistenta“.

Poznámka: jestli vám @ žádné asistenty nezobrazí, zřejmě k vám tato novinka ještě nedoputovala – OpenAI ji zavádí uživatelům postupně. Chcete-li být mezi prvními, kteří mohou zkoušet různé novinky, předplaťte si tarif Team místo Plus.

Pointa je, že ty asistenty můžete v rámci jedné konverzace střídat. Nejste omezeni jedním asistentem, tak jak to bylo do doby jejich uvedení, ani třemi, jak to bylo v případě pluginů. Mimochodem – ChatGPT Pluginy (ptal jsem o nich zde) zřejmě končí, nahradí je právě ChatGPT asistenti (GPTs).

Pokračujeme tedy v našem příkladu – vrátil jsem se do konverzace, kde jsem měl načtený kontext o Slavníkovcích a Přemyslovcích, zavolal jsem si pomocí @ asistenta Whimsical Diagrams a napsal jsem:

Vytvoř k tématu hodinu mindmapu

Opět, nemusel jsem se nijak rozepisovat, konverzační model pochopil, k jakému tématu chci myšlenkovou mapu, z popisu/schématu akce, kterou má od Whimsical Diagrams pochopil, co mu musí poslat za informace, když po něm chce aby vytvořil myšlenkovou mapu a poslal je na jeho server.

Tento modul vrací dvě hodnoty – obrázek s myšlenkovou mapou a odkaz na ni na serveru služby Whimsical. Rozsah vracených informací se ale samozřejmě liší asistent od asistenta (případně i jeden asistent může mít několik různých návratových hodnot).

Pro zajímavost graf k mému příkladu vidíte vlevo a zároveň mi ChatGPT dal odkaz na jeho editaci ve službě Whimsical.

Mohl bych ale graf měnit i dále v ChatGPT – například říct ať jde v nějaké části více do detailu či naopak nějakou informaci ubere či změní. ChatGPT by vytvořil nové zadání pro Whimsical a získali byste tak nový graf.

Můžete vytvořit a volat i vlastní asistenty, na mých AI školeních se naučíte vytvářet i pokročilé, které právě umí volat externí API.

Tvorba obrázků s pomocí DALL-E

A samozřejmě bych takhle mohl poté zavolat i nějakého jiného asistenta, my si ale ukážeme v krátkosti další vychytávku placeného ChatGPT a tím je tvorba obrázků pomocí obrázkového modelu DALL-E. I o něm už jsem několikrát psal, takže se mu zde budu věnovat jen v krátkosti:

Základní vlastnostní (a alespoň pro mě i výhodou) modelu DALL-E v placených ChatGPT je, že jde o konverzační model – nemusím přesně vědět, co chci vytvořit, mohu jej to nechat vymyslet a případně s ním pak mohu dále konverzovat a upravovat výstup pomocí dalších instrukcí. U Midjourney a podobných nástrojů musím obvykle přesně vědět a specifikovat, co na obrázku chci, aby to vytvořilo užitečný výstup.

Další výhodou DALL-E v v placeném ChatGPT je, že umí vytvářet obrázky i na výšku či na šířku – stejný model je i v bezplatném Microsoft Copilot, ale generuje pouze obrázky ve čtvercovém formátu (placená verze Copilot Pro zvládá i kvalitnější výstupy ve všech třech formátech, u nás ale zatím není dostupná). Zadal jsem mu tedy jednoduše:

Vytvoř k tématu hodiny nějaký epický obrázek na šířku

A ChatGPT z tohoto jednoduchého zadání (a na základě kontextu) vytvořil dlouhý prompt, který následně poslal DALL-E a vytvořil obrázek epické bitvy.

A grand panoramic illustration showcasing a dramatic moment of confrontation between the Přemyslovci and Slavníkovci dynasties in the medieval Czech lands. The scene is set on a vast battlefield, under a stormy sky, with the two forces charging towards each other, their banners fluttering in the wind. The Přemyslovci are led by a king on horseback, adorned in elaborate armor, holding a sword high in the air. The Slavníkovci, equally impressive, are led by a noble figure wielding a battle axe. Castles and medieval towns can be seen in the distant background, nestled among rolling hills and dense forests. The atmosphere is electric with anticipation, highlighting the epic struggle for power and influence in the heart of Europe during the Middle Ages.

A mohl bych samozřejmě chtít jakékoliv úpravy, změnu formátu, barevnosti, stylu, obsahu… vždy se ale vytvoří zcela nový obrázek, zatím zde není spolehlivý mechanismus pro zachování stylu (jednu chvíli to šlo, psal jsem o tom ve svém článku o pokročilých možnostech generování obrázků, tahle funkce už dnes bohužel není možná, parametr „seed“ který tam zmiňuji už nelze pomocí promptu definovat).

Na AI školeních si pak ukazujeme i tvorbu obrázků například s pomocí Midjourney či Adobe Firefly, možnosti, jak definovat a zachovat styl, postavy či předměty v obrázku a mnoho dalšího.

Spouštění skriptů a analýza dat

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejpokročilejších funkcí placených ChatGPT je Advanced Data Analysis neboli Code interpreter. Opět jsem o této funkci již psal a tak jen v krátkosti:

Až do včerejšího večera byla tahle funkce naprosto unikátní. Včera večer alespoň malou část z ní zpřístupnil i Google ve svém Gemini Advanced, byl jsem asi první na světě, kdo ji otestoval a referoval o ní:

https://twitter.com/tkapler/status/1760043610672943371
Novinka v Google Gemini Advanced – spouštění Python funkcí

Co ale umí Code interpreter? OpenAI si uvědomili, že když už umí jazykový model psát i programovací kódy v různých programovacích jazycích, že by bylo užitečné je umět i spouštět a máte-li placený tarif ChatGPT, dávají vám k dispozici virtuální server, který umí spouštět Python kód.

Vtip je, že vy vůbec nemusíte být programátoři a ani nemusíte chtít psát kód, ale když ChatGPT uzná, že by to mohlo být užitečné pro vytvoření správné odpovědi na vaši otázku, tak to tak udělá (například když se ptáte na nějaký matematický příklad).

Podobně když chcete analyzovat data – s placeným ChatGPT nemusíte být datový analytik, nemusíte rozumět ani datům ani analýzám a přesto můžete být schopni vytvořit velmi pokročilé datové analýzy a výstupy.

Zůstaneme tedy opět u tématu školství – chtěl jsem na Digiday ukázat tuto funkci na něčem, co se týká škol a tak jsem si vyhledal na internetu otevřená data ze školství a dostal se tak na portál open dat české školní inspekce. Vybral jsem si sadu inspekční zprávy, stáhnul si její CSV, nahrál ji pomocí ikonky sponky a napsal jsem:

Koukni na tahle data a vymysli mi k tomu nějaké zajímavé vizualizace

Všimněte si opět, že mu vůbec neříkám, co má dělat, popravdě jsem ani sám netušil, co tam je za data. ChatGPT mi odpověděl takto:

Odpověď od ChatGPT na požadavek na vizualizace školních inspekcí.

Jak vidíte, navrhnul mi 3 vizualizace (popravdě v téhle datové sadě nejsou příliš zajímavé údaje, na školeních si hrajeme třeba s pokročilými RFM marketingovými analýzami, což je věc, která méně zkušené analytiky zabije na týden a s ChatGPT je to na minutu).

Všimněte si nenápadného modrého odkazu [>_] – když si jej rozkliknete, uvidíte tam právě kód, který si napsal a spustil, zde si třeba pomocí Python knihovny Pandas otevřel přiložené CSV a načetl si informace o datech v něm a pár ukázkových dat, aby právě dokázal poradit, jaké vizualizace lze udělat.

Příklad kódu, který si napsal Code interpreter

Nechal jsem jej pak vytvořit pár grafů, viz níže, celá diskuse s ChatGPT je zde (v datové sadě měl u jedné školy o několik řádů chybné údaje, tak jsem mu musel říct, aby ji vyhodil, aby byly grafy využitelné a podobně, ze správnými daty to dává na první dobrou).

Ale datovými analýzami to nekončí – máte k dispozici stovky Python knihoven, na školeních si tak ukazujeme třeba jak pak z takových analýz či obrázků vytvořit Powerpoint prezentaci atp.

Tuto funkci zatím nemá žádný konkurent (Google Gemini tedy teď nově má možnost vytvářet a spouštět kód, ale zatím neumí pracovat s daty), v dohledné době bude ale i v placené verzi Microsoft Copilot Pro resp. Copilot for Microsoft 365, navíc zde bude i integrace těchto datových úprav do MS Excel.

Schopnost pochopit obrázky

Předposlední pokročilou vlastností placeného ChatGPT kterou zde zmíním je schopnost načíst a pochopit obrázky. Využívá se přitom vizuální modality přímo modelu GPT-4, tedy funkce GPT-4 Vision. Opět jsem o tom psal článek a jestli tuto funkci neznáte, rozhodně jej doporučuji k přečtení, schopnosti tohoto modelu pochopit obrázek jsou neuvěřitelné.

Zde si dáme opět příklad ze školního prostředí – řešení 3 úloh s Vennovým diagramem. Nahrál jsem pomocí sponky obrázek s diagramem a otázkami a k tomu jsem jen napsal:

Vyřeš to

Odpověď mě ohromila – nejen, že pochopil (a přeložil do češtiny) zadání, pochopil ale i přesně kde přesně leží jaká čísla v rámci Vennova diagramu (tedy alespoň zběžným pohledem, napište mi na sociálních sítích, jestli je to dobře), pak si dokonce zavolal na pomoc i Code interpreter a spočetl s ním počet prvků v úlohách (a) a (c).

Malinko jej pak spletl požadavek v druhém úkolu, kdy měl za úkol vystínovat nějakou část grafu, to on samozřejmě neumí, a tak si zavolal na pomoc DALL-E a zkusil mi vytvořit obrázek s Vennovým diagramem. Nedopadlo to nejlépe, ale bod za pokus bych mu přiznal.

Mimochodem jsem jej následně nechal tento diagram vytvořit pomocí funkce Code interpreter, nejdřív tam udělal jednu chybku, ale stačilo jej upozornit a už voiala – mám perfektní graf co bych mohl použít třeba pro žáky a mohl bych jej samozřejmě nechat vytvořit třeba 30 různých a dát každému žákovi ve třídě vypočítat individuálně vytvořené příklady, aby nemohli opisovat.

Handsfree hlasová komunikace

A poslední pokročilá funkce placeného ChatGPT, kterou zatím nemá žádný konkurent, je handsfree hlasová komunikace. Ta funguje s mobilní verzí ChatGPT – jak pro iPhone tak pro Android a pro její zpřístupnění v těchto aplikacích musíte být přihlášení svým placeným ChatGPT účtem.

Abyste tuto funkci aktivovali, stačí zmáčknout tlačítko se sluchátkami.

Při prvním spuštění se vás zeptá na hlas, který má při komunikaci s vámi používat a pak už si prostě můžete povídat. Výhoda tohoto handsfree módu je v tom, že nemusíte zprávy potvrzovat, můžete tak jet třeba dvě hodiny z Prahy do Brna, držet v ruce volant a místo Helenky Vondráčkové si povídat s ChatGPT o tom, co vás zajímá.

A nejenom povídat, vy můžete i zadat instrukce, takže například:

„Potřebuju procvičit anglická nepravidelná slovesa. Dávej mi nějaké věty k přeložení do angličtiny, já je přeložím a ty mě kdyžtak opravuj.“

A máte najednou v kapse osobního učitele, zpovědníka…

Ovládáte všechny pokročilé funkce chatbotů?

Jak jste na tom? Znali jste všechny funkce a umíte je ovládat? Jestli ne, mohly by se vám hodit mé AI školení, mám vypsané nové termíny pro Prahu a Brno, připravuji školení v Českých Budějovicích a Plzni a je tam i další termín je i pro online školení. Tak se přihlaste.

A samozřejmě uvítám, když můj seriál nasdílíte ve svých kruzích a třeba i kolegům a šéfům – využití pokročilé možnosti generativní umělé inteligence může výrazně zvýšit efektivitu vaší práce.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)