AI (nejen) pro začátečníky #1 – základy ChatGPT

První díl nového seriálu, který vás postupně naučí využívat možnosti generativní umělé inteligence na maximum. Začínáme úplnými základy a nejpoužívanějším AI chatbotem dneška – OpenAI ChatGPT.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Uvědomil jsem si, že za ten půlrok co zde o AI píšu přibyly nejspíš desetitisíce nových uživatelů a zájemců a mnoho z nich tápe, jaké nástroje jak a proč vlastně používat. Vykopávám tedy seriál, který vás provede postupně od úplných základů AI, až po pokročilé funkce a nástroje.

Cílovou skupinou budou i děti na školách a jejich učitelé a rodiče, nemusíte se tak bát na tento seriál odkázat a použít jej jako doporučené čtivo. Budu se snažit být hodně detailní a jít opravdu krok za krokem (zkušenějším se omlouvám za rozvláčnost).

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Seriál bude jakousi extrakcí z mých AI školení, kde se to vše naučíte během jednoho dne a ještě více do hloubky a prakticky si vše vyzkoušíte. Mimochodem – zrovna včera jsem vypsal nové termíny, rychle se plní, tak jestli chcete do AI proniknout rychle a detailně, přihlaste se.

Začnu (na české zvyklosti) trochu netradičně – nebudu vám nyní vysvětlovat co jsou to jazykové modely a další tu trochu nudnou teorii, na tu bude vždycky čas, pojďme ji pro teď přeskočit a rovnou se vrhneme na nejpoužívanější AI nástroj dneška – ChatGPT od firmy OpenAI. A rovnou se do něj zaregistrujeme a vyzkoušíme, opět vysvětlování necháme na později.

Krok 1 – registrace / přihlášení do ChatGPT

Důležité pro děti a učitele – minimální věková hranice

ChatGPT ve svých Podmínkách používání stanovuje minimální věk takto: „Abyste mohli souhlasit s používáním Služeb, musí vám být alespoň 13 let nebo minimální věk požadovaný ve vaší zemi. Pokud je vám méně než 18 let, musíte mít k používání Služeb souhlas rodičů nebo zákonných zástupců.“

Na mnoha stránkách se tak chybně dočtete, že vám musí být minimálně 13, abyste mohli GDPR používat, ve skutečnosti podle českého adaptačního zákona k GDPR třeba minimálně 15 let pro to, aby dítě mohlo udělit souhlas se zpracováním svých osobních údajů v internetových službách. A zároveň podle podmínek ChatGPT k samotnému používání musíte mít souhlas rodičů, je-li vám méně než 18 let.

Samozřejmě se na to příliš nehledí a ChatGPT používají a registrují i menší děti, zejména učitelé a ředitelé by se ale měli jistit a vyžádat si od rodičů souhlasy. Do té doby pak doporučím používat jiné nástroje, které přihlášení nepotřebují (a jsou i lepší), viz příští díl tohoto seriálu.

Otevřete si v prohlížeči stránku chatgpt.com (přesměruje vás to na https://chat.openai.com/auth/login). Stránka je v angličtině, ale i když byste tento jazyk neovládali, nemusíte se bát, provedu vás tím a používat jej pak budete moci i česky.

Design a obsah stránky se bude trochu lišit podle toho, jestli se registrujete na mobilu nebo něčem s širší obrazovkou, ale nemá to vliv na funkci, klidně tedy klikněte na Sign up (registrovat se). Pakliže už jste se někdy registrovali a z nějakého důvodu vás to automaticky nepřihlásí, klinete na Log in (přihlásit se) a použijete přihlašovací údaje, které jste vytvořili při registraci (a můžete rovnou přejít na další kapitolu).

Po kliknutí na Sign Up se vám otevře stránka, kde můžete vytvořit váš registrační účet. Máte zde na výběr, jestli se přihlásíte emailovou adresou, nebo pomocí jednotného přihlašování s využitím vašeho Google, Microsoft či Apple účtu (tzv. Single Sign-On / SSO)

Máte-li již některý z těchto SSO účtů, je obvykle lepší, rychlejší a bezpečnější jej použít. Výjimkou je situace, kdy budete chtít svůj ChatGPT účet s někým sdílet, pak bude nejspíš vhodnější použít e-mail. Proč byste to možná mohli chtít vysvětlím později.

Jestliže jste zvolili některý ze SSO účtů, přihlásíte se normálně, jak už to znáte z těchto služeb a klidně přejděte na další kapitolu. Zvolíte-li registraci e-mailovou adresou, pak ji napíšete do políčka E-mail address a dáte Continue.

Nyní si vymyslíte či vygenerujete nějaké heslo (musí mít minimálně 12 znaků a samozřejmě by nemělo být snadno uhodnutelné), vložíte jej do políčka Password a dáte Continue.

Jako poslední krok při registraci e-mailem musíte potvrdit, že zadaný e-mail existuje a je váš tím, že na na něj přijde e-mail a vy v něm kliknete na odkaz.

Krok 2 – Začínáme používat ChatGPT

Jestliže jste se úspěšně zaregistrovali, nyní už můžete ChatGPT používat. Aplikace vypadá po prvním přihlášení zhruba tak jako na následujícím obrázku (na mobilu je to obdobné, jen levý panel je standardně skrytý).

ChatGPT po prvním přihlášení

Než se dám do popisování jednotlivých částí rozhraní ChatGPT, začnem tím, že mu rovnou položíme nějaký dotaz. Klikněte na políčko „Message ChatGPT…“ vpravo dole a napište mu nějaké zadání. Například já mu zadám úkol:

Napiš mi tabulku planet sluneční soustavy a jejich vzdáleností od slunce.

Stiskněte Enter, nebo tlačítko s šipkou nahoru. ChatGPT nyní začne rychle vypisovat odpověď. Ta v mém případě vypadá takto:

Jak vidíte, vrátil mi skutečně tabulku vzdáleností planet od slunce, a to v milionech kilometrů a upozornil mě, že jde o průměrné vzdálenosti, protože oběhy planet jsou eliptické.

Řekněme, že bych chtěl znát minimální a maximální vzdálenosti a chtěl bych to v astronomických jednotkách (AU – střední vzdálenost Země od slunce). Takže znovu ve stejném okně do políčka Message ChatGPT… napíšu

Doplň do tabulky minimální a maximální vzdálenosti. Všechny vzdálenosti uváděj v AU

Po odeslání se mi vypsala následující odpověď:

ChatGPT a doplněné zadání „Doplň do tabulky minimální a maximální vzdálenosti. Všechny vzdálenosti uváděj v AU“

Co je ChatGPT? A co není?

Tohle je ta nejdůležitější část z celého článku, věnujte ji proto pozor, i vy, co třeba už ChatGPT používáte, setkávám se s mnoho uživateli, kteří tyto základy neví a proto se pak setkávají s problémy, kterým nerozumí a neumí je řešit.

Nyní se na chvíli zastavte, a zkuste se zamyslet nad tím, co jste právě mohli vidět:

  1. Položili jste nějaký dotaz (zadali jste nějaký úkol…), jako byste se člověka v konverzaci (chatu) a ChatGPT vám odpověděl. ChatGPT je „chatbot“.
  2. Mohli jste se zeptat celkem na cokoliv a odpověď se pokaždé lišila, není to tedy automatický odpovídač (IVR) či jednoúčelový chatbot s předpřipravenými otázkami a odpověďmi, se kterým jste se možná někdy v uplynulých desetiletích setkali, když jste třeba řešili nějaký technický problém u vašeho telefonního operátora. ChatGPT je „univerzální chatbot“.
  3. Nejenom, že jste položili otázku, na kterou jste dostali odpověď, ale vy jste mohli položit návaznou další, která ovšem reagovala na předchozí konverzaci a sama o sobě neobsahovala všechny informace nutné pro zodpovězení – v mém případě jsem třeba už nepsal, že chci tabulku planet a o jaké vzdálenosti se mi jedná, ChatGPT to pochopil z předchozí konverzace. ChatGPT je „konverzační chatbot“.
  4. Ačkoliv je rozhraní v angličtině, tak jsem se ptal v češtině a dostal jsem odpověď v češtině. ChatGPT rozumí a komunikuje i česky (a prakticky jakýmkoliv jiným jazykem). Později se naučíme, že v některých případech je přesto lepší používat angličtinu, pakliže ji ovládáte.
  5. Nechal jsem jej vygenerovat tabulku, zvládá ale i třeba nadpisy, tučná písma, odrážky, seznamy, vzorce, obrázky, odkazy atp. ChatGPT umí formátovat odpovědi. Interně se používá tzv. markdown syntaxe, kterou můžete používat i vy ve svých zadáních, o tom někdy později.
  6. Odpověď tam neskočila celá najednou, nabíhala postupně po částech slov , protože ChatGPT generuje odpověď průběžně „slovo za slovem“ (přesněji po tzv. tokenech, v dalších dílech vysvětlím).
  7. Na stejnou věc jsem se mohl zeptat mnoha dalšími způsoby, ale i v případě, že jste se zeptali přesně stejně jako já, nejspíš jste dostali odpověď více či méně odlišnou, například vám nejspíš napsal k tabulce něco jiného, nebo rovnou použil AU místo kilometrů atp. ChatGPT si odpověď vymýšlí pokaždé znovu a je tak pokaždé odlišná
  8. Použil jsem záměrně slovo „vymýšlí“. Neznamená to, že by si ji „vycucal z prstu“, prostě stejně jako když na cokoliv odpovídáte vy či já, ChatGPT použil své dosavadní znalosti a na jejich základě vytvořil odpověď.
  9. Ano, zdůrazňuji „vytvořil odpověď“. ChatGPT není Google vyhledavač ale kreativní chatbot generující odpovědi. Tohle je zcela klíčová věta, kterou si zapamatujte. Odpověď, kterou vám ChatGPT psal nejspíš není nikde přesně takto napsaná, byť možná zrovna tabulka planet Sluneční soustavy s jejich vzdálenostmi určitě mnohokrát existuje, nejspíš neexistuje přesně takhle jak ji napsal, a i kdyby neexistovala vůbec, stejně by ji ChatGPT uměl vytvořit, protože v jeho trénovacích datech je třeba celá Wikipedia a tedy i informace ze stránek jednotlivých planet.
  10. A když je řeč o trénovacích datech, ChatGPT resp. jazykový model GPT, který používá (o tom později) je trénovaný na miliardách stránek textů – knihách, článcích na internetu a tak dále.
  11. Informace na těchto stránkách se přitom mohou lišit. Například u mého dotazu některé stránky určitě budou uvádět aktuální (v době psaní stránky) vzdálenost dané planety, jiné budou psát o průměrné (či jiné) vzdálenosti, budou používat různé jednotky, budou mít různě zastaralé informace, budou mít chyby. ChatGPT vrací pravděpodobnou odpověď na základě všech těch textů, které si k danému tématu přečetl.
  12. Ano, pravděpodobnou, ne nutně správnou. ChatGPT není primární ani sekundární zdroj informace, není ani Google, který vám vrátí odkaz na nějaký zdroj, protože sám o sobě už ani neví, odkud ta informace, kterou napsal pochází.
  13. Ostatně ani žádný zdroj mít nemusí a prostě jen byla v daný moment dostatečně pravděpodobná. Je to jako byste se na stejnou otázku zeptali tisíce lidí na ulici a pak vytvořili jednu společnou odpověď. Proto standardně ChatGPT nedá odkaz za zdroj informace, alespoň ne spolehlivě. Ale později si ukážeme, že lze pracovat i např. s daty na internetu, kdy už je zdroj známý a odkaz pak není problém dát.
  14. Z toho vyplývá, že ChatGPT si může někdy vymýšlet. Přesněji, ChatGPT si vymýšlí vždy. Stejně jako vy a já, jen prostě stejně jako vy a já, či spojené vědomí tisíce náhodných lidí nemusí mít vždy pravdu (může tzv. halucinovat).
  15. To ale vůbec neznamená, že je k ničemu. Naučil se totiž odpovídat tak dobře, že i když občas udělá chybu, může ChatGPT ušetřit spoustu práce.
  16. Později se naučíme, že tyto chyby lze do značné míry omezit tím, že se naučíte správně ptát. Tedy kromě správně nastavených očekávání k ovládnutí ChatGPT je klíčové umět napsat správná zadání.
  17. Nikdy ale nelze zaručit, že nějaký konverzační model odpoví opravdu správně, znovu opakuji, nejde o primární ani sekundární zdroj informace, ale o kreativní nástroj vytvářející pravděpodobnou odpověď, klíčové informace vždy ověřujte (např. i čísla v této tabulce nejsou zcela přesná).
  18. Vše co jsem napsal platí i pro všechny ostatní dnešní konverzační chatboty s libovolnými jazykové modely, o kterých bude řeč v některých dalších dílech (ChatGPT Plus, Bing Chat, Google Bard, Anthropic Claude atd.). Jen některé mají další vlastnosti a mechanismy, díky kterým mohou být v určitých oblastech lepší.

Tedy když to shrneme:

ChatGPT je velmi schopný konverzační chatbot, který vám může ušetřit spoustu práce a pomoci v mnoha oblastech, zejména, když se s ním naučíte správně pracovat. Je to kreativní nástroj pro práci s informacemi, ne primární zdroj informace ani vyhledavač konkrétních informací a může dělat chyby, klíčové informace proto ověřujte.

Rozhraní ChatGPT

Vraťme se teď k tomu, co vidíte na obrazovce ChatGPT a pojďme probrat jednotlivé prvky a jejich funkce. Mimochodem – ChatGPT můžete mít buď s tmavým textem na světlém pozadí či naopak světlým na černošedém pozadí, standardně se to řídí tím, jak máte nastavený světlý/tmavý režim na počítači, já mám tmavé, později se naučíme to přepnout.

Vlevo na stránce nejspíš vidíte postranní panel. Na mobilu jej musíte v rozbalit pomocí menu ═ ikonky vlevo nahoře. Panel můžete skrýt/rozbalit pomocí klávesové zkratky Ctrl + Shift + S, případně pomocí kliknutí na vertikální linku uprostřed napravo od postranního panelu.

V panelu vlevo nahoře máte odkaz New chat (či jen ikonku na mobilu) pro zahájení nové konverzace (klávesová zkratka Ctrl+Shift+O jako „Open“). Na úvodní stránce to nemá význam, jste-li v nějaké konverzaci, tak tímto způsobem se dostanete právě na úvodní obrazovku. Později se naučíte, kdy používat nové konverzace a kdy je vhodné psát dotazy do jedné stávající konverzace.

Pod tím máte jednotlivé předchozí konverzace rozdělené po jednotlivých dnech či týdnech (Today, Yesterday….). Ke každé nové konverzaci si ChatGPT vymyslí na základě prvního zadání její název. Aktuální konverzace podbarvená.

Když na jakoukoliv konverzaci najedete myší, objeví se ikona menu ⋯, na kterou když kliknete, tak vám nabídne konverzaci Sdílet (Share, viz dále), Přejmenovat (Rename) či Smazat (Delete).

Aktuální konverzaci můžete smazat i pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+Backspace (ChatGPT se vás před smazáním zeptá). Hodí se to, když si chcete v konverzacích udržovat pořádek nebo sdílíte s ChatGPT s více lidmi a nechcete, aby vaši konverzaci viděli.

Dole pak máte volbu Upgrade Plan, která vám nabídne pořízení placených tarifů ChatGPT Plus, Team a Enterprise, které přináší mnoho užitečných funkcí a budu se jim věnovat v příštím díle. Stojí od 20 dolarů měsíčně, a jestli to myslíte s AI vážně, určitě je doporučuji.

Nabídka placených tarifů

Zcela dole v postranním panelu pak máte jméno svého profilu, když na něj kliknete, zobrazí se vám volby pro vlastní instrukce (Customize ChatGPT), Nastavení (Settings) a možnost odhlášení (Log out).

Vlastním instrukcím se budu věnovat v některém z dalších dílů (případně si přečtěte k nim můj starší článek), nastavení se budu věnovat v některém z příštích dílů (jestli chcete, můžete si tam přepnout téma na světlé či tmavé).

Dostáváme se na větší, pravou část obrazovky. Vlevo nahoře tam svítí ChatGPT 3.5, tam se případně přepínají jazykové modely a pluginy, ale dokud nemáte placenou verzi, není vám to k ničemu.

Na stránce s novou konverzací dole pak vidíte 4 úvodní zadání – příklady dotazů, které můžete položit, jenom tím, že na ně kliknete. Střídá se tam s každým načtením stránky 12 různých variant, může se vám to hodit jako inspirace pro vaše vlastní zadání.

Vzorová úvodní zadání ChatGPT

Pod tím pak máte pole pro vaše zadání a upozornění, že ChatGPT může dělat chyby, u důležitých informací zvažte jejich ověření.

ChatGPT pole pro zadání

Vpravo dole je pak ikonka otazníku, po jejímž kliknutí se můžete dost k nápovědě a často kladeným otázkám, poznámkám k aktuální verzi, podmínkám a pravidlům a k přehledu klávesových zkratek.

Některé klávesové zkratky už jsem zmiňoval, tady je úplný přehled

Klávesové zkratky ChatGPT

Jste-li v detailu konverzace, pak můžete najet myší na některé z vašich zadání a pomocí ikonky pera jej změnit a znovu odeslat. Tím se vytvoří zcela nová větev vašich konverzací, o tom někdy příště.

Úprava zadání

Pod poslední odpovědí (či po najetí myši i u předchozích odpovědí) máte další 4 ikonky – první zkopíruje text odpovědi (ve formátu Markdown) do schránky a můžete si ji pak někam vložit (stejně jako když zmáčknete Ctrl+Shift+C, jako Copy). Palcem nahoru či dolů pak můžete říkat, jak se vám odpověď líbí (pomáháte tak trénovat model, aby vracel lepší odpovědi). U poslední odpovědi máte i tlačítko pro znovuvygenerování odpovědi.

Kopírování, hlasování a znovuvygenerování odpovědi

Vpravo nahoře pak máte tlačítko pro sdílení konverzace (stejný efekt, jako když kliknete na Share v rozbalovací nabídce konverzace v levém panelu). Po kliknutí se vám nabídne vytvořit URL, které bude obsahovat statickou verzi vaší celé konverzace v daný moment (tj. když se budete ptát dál, nová zadání a odpovědi už tam nebudou vidět). Příklad mé konverzace viz tento odkaz. Uživatel, který sdílenou konverzaci otevře si ji může následně otevřít ve svém ChatGPT a pokračovat v ní dál.

Cvik dělá mistra

To by pro úvod stačilo, nyní je řada na vás, abyste si ChatGPT vyzkoušeli. Zkoušejte různé dotazy a myslete na to, že to není Google ani primární zdroj. Schválně hledejte limity a chyby – nějaké tipy pro vás:

  • Zeptejte na nějakou složitější otázku z oblasti, které rozumíte, nebo porovnejte odpověď třeba s informacemi z Wikipedia.
  • Zkuste se zeptat na nějakou aktuální informaci, třeba z posledních několika měsíců
  • Není to ani kalkulačka, schválně jej můžete zkusit nechat vypočítat nějaký příklad.
  • Není to ani programovací nástroj, jestli tomu rozumíte, zkuste jej ale nechat napsat nějaký program.
  • Není to kuchařka, ale můžete zkusit po něm chtít recept na nějaké jídlo.
  • Zkuste využít jeho kreativní schopnosti, tj. nechtějte jen odpověď, ale například po něm chtějte, aby vám vytvořil přípravu na hodinu pro učitele k nějakému tématu.
  • Nechte jej napsat odpověď na nějaký e-mail či například příspěvek na Facebook. Zkuste mu napsat instrukci, aby byl třeba extrémně vtipný a sarkastický, nebo aby to napsal ve stylu Stephana Kinga, Kačera Donalda, Donalda Trumpa či jiné známé postavy.

Zkuste se zamyslet nad tím, kde dělá chyby a kde naopak exceluje, napište mi vaše názory třeba v komentářích k tomuto článku na Facebooku, Twitteru či LinkedIn. V příštích dílech půjdeme mnohem více do hloubky a naučíme se chyby odstranit a spoustu dalších tipů, jak ChatGPT a další konverzační chatboty využít. Nezapomeňte se registrovat k odběru nových článků mailem, aby vám příští díl neunikl.

A nezapomeňte, že se můžete přihlásit na má AI školení, kde se vše naučíte během jediného dne a zároveň získáte přístup do uzavřené skupiny, kde budete dostávat novinky, informace k zajímavým AI nástrojům, podporu atd.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)