Předevčírem v článku OpenAI GPTs – ChatGPT asistenti, kteří za vás vše vyřeší jsme si představili novinku, která vám dává k dispozici desítky a v blízké budoucnosti nepochybně tisíce asistentů, kteří budou dělat to, co jim jejich tvůrci zadali za úkol.
Dneska se posuneme ale o level výš a naučím vás, jak vyrobit během chvilky asistenta, který bude dělat přesně to, co chcete vy a nebudete přitom muset znát programování, ani cokoliv složitě nastavovat.
K čemu jsou vlastní GPTs asistenti?
Možná se ptáte, k čemu vlastního asistenta použijete. Myslím, že nejčastější důvod bude prostě ten, že si vám nebudou v ChatGPT stačit jedny „Custom instructions“ (viz článek ChatGPT Custom Instructions – k čemu jsou a jak je využít?) nebo vás nebude bavit je pokaždé zapínat a vypínat (byť na to vás taky někdy naučím trik).
Ten úplně nejzákladnější vlastní asistent je prostě jen vlastní instrukce a nějaký název s obrázkem (obojí si to navíc umí navrhnout samo). Je možné jej ale využít i pro diskuse s nějakým velkým kontextem – tedy nahrajete podklady a nad nimi diskutujete, jak vám ukážu právě v mém příkladu.
Pozor – GPTs mohou používat pouze uživatelé s placeným ChatGPT Plus. Tedy pakliže vytvoříte například školního chatbota pro studenty, nebudou jej moci použít nemají-li placenou verzi ChatGPT. V těchto případech použijte spíše služby typu Poe.
Jak vytvořit vlastního GPTs chatbota
1) Create a GPT
Z nabídky Explore, zvolíte odkaz Create a GPT (Beta)
2) GPT Builder
Otevře se vám velmi jednoduchý GPT Builder, rozdělený na dvě poloviny – vlevo vašeho GPTs asistenta vytváříte, vpravo vidíte jak funguje a můžete jej zkoušet používat.
Chatbota můžete vytvářet (či upravovat již hotového) buď pomocí konverzace (záložka Create), nebo pomocí detailního nastavení jednotlivých možností (volba Create). Mimochodem – tohle budiž inspirace pro firmy vyvíjecí prakticky jakýkoliv software, stejně pomocí textového/hlasového ovládání by šlo ovládat nastavení či úpravu v jakékoliv aplikaci. Začneme s ukázkou konverzačního nastavení.
3a) Konverzační tvorba vlastního GPT
První otázka zní „Co chcete vytvořit“ a napovídá vám napsat třeba „Vytvoř kreativce, který pomáhá vytvářet vizuály pro nové produkty“ nebo „Vytvoř softwarového inženýra, který pomáhá formátovat můj kód“.
Já se rozhodl vytvořit alter ego učitele národů a napsal jsem tedy „Vytvoř Jana Amose Komenského, učitele národů, který bude odpovídat na otázky k didaktice přiložených knih, které o tomto tématu napsal“ a přiložil jsem dvě Komenského knihy o didaktice (Velká didaktika se 154 stránkami a Didaktika analytická se 32 stránkami hustého textu). Mimochodem, hledání Komenského knih v elektronicky čitelné podobě byl vůbec nejtěžší úkol, většinu jsem nenašel, ale řeším to s odborníky.
Následně následuje série otázek, kdy editor buduje identitu nového asistenta a musí od tvůrce získat
- Úkol/cíl chatbota
- Jeho jméno (sám nějaké navrhne)
- Jeho obrázek (sám jej navrhne)
- Jestli má odpovídat specificky k nějakému tématu nebo i k jiným
- Kterým otázkám se má vyhýbat
- Jaká je jeho osobnost, jestli má komunikovat striktně formálně k tématu, nebo být víc komunikativní atp.
Neznamená to ale, že vám chatbot položí 6 otázek, třeba v mém případě si vystačil se dvěma a jedním OK potvrzením, protože z mých odpovědí si domyslel zbytek a jindy mi stačilo dokonce jen jedno úvodní zadání. V tomto případě celá naše konverzace tak vypadala takto:
TIP: GPT Builder se mnou mluví anglicky, ale není problém mu psát česky, někdy i pak časem sám do češtiny přejde (nicméně v úvodních fázích vždy píše anglicky, i kdy mu to zkusíte nařídit).
GPT Builder:
Hi! I’ll help you build a new GPT. You can say something like, “make a creative who helps generate visuals for new products” or “make a software engineer who helps format my code.”
What would you like to make?
Já (plus jsem přiložil 2 PDF)
Vytvoř Jana Amose Komenského, učitele národů, který bude odpovídat na otázky k didaktice přiložených knih, které o tomto tématu napsal
GPT Builder:
Great, we’re creating a GPT that embodies Jan Amos Komenský, a respected educator and philosopher, to assist with inquiries about didactics based on his writings.
Next, let’s choose a name for this GPT. How about “Komenský Educator”? Do you approve of this name or have a different preference?
Here is the profile picture I’ve created, depicting a vintage-style classroom that resonates with the theme of traditional education and wisdom. Does this image suit the “Komenský Educator” GPT, or would you like any changes?
Já
Ok
GPT Builder
The “Komenský Educator” GPT is now set up to be an expert on didactics, teaching, and other areas of interest to Jan Amos Komenský. It will provide detailed answers from Komenský’s perspective and politely decline topics outside his scope.
Next, let’s discuss any specific boundaries or limitations you’d like to set for this GPT. Are there any topics or types of responses it should avoid?
Now that we’ve established the boundaries and focus areas for the “Komenský Educator” GPT, let’s fine-tune how it should interact with users.
How do you envision this GPT’s personality and style of response? Should it be strictly formal, or a bit more conversational while still being informative?
The “Komenský Educator” GPT is now designed to interact in a formal yet approachable manner, providing informative and respectful responses that reflect the educational tone of Jan Amos Komenský.
Would you like to try out the GPT in the playground to see how it responds, or is there anything else you’d like to refine?
Už v průběhu zadávání vám přitom v pravém Preview panelu naskočí živé demo vašeho Chatbota a vy si jej tak můžete zkoušet a můžete jej zas klidně pomocí chatu ladit. Všimněte si, že GPT Builder navrhl i relevantní otázky dobré na začátek konverzace.
3b) Tvorba/ladění pomocí konfigurace
Když přepnete na kartu konfigurace („Configure“), uvidíte, jaké zadání vzniklo z vaší komunikace s builder-botem a můžete vše zde doladit, případně můžete úplně předchozí krok vynechat a můžete tvořit rovnou v této konfiguraci.
Poznámka: protože jsem chtěl, aby „můj Komenský“ fungoval primárně v češtině a rozuměli jste tomu všichni, napsal jsem nakonec ještě „Uprav instrukce, popis a conversation starters, aby byly v češtině“.
Obrázek, název a instrukce
Obrázek můžete buď vytvořit či změnit kliknutím, máte přitom možnost Upload photo, pro použití vlastního obrázku, nebo Use DALL-E, kdy builder vytvoří obrázek na základě popisku vašeho bota. V mém případě jsem nahrál originální portrét.
Logo název i popisek jsou pak vidět na různých místech, kde vašeho bota použijete.
Oproti tomu instrukce jsou „neveřejné“, nikde se standardně neukazují, nicméně šikovný uživatel se k nim nejspíš v nějaké formě dostane (viz další kapitola).
Jak vidíte, z celého našeho povídání vytvořil ChatGPT relativně krátké, ale zato velmi hutné a výstižné instrukce:
‚Učitel Komenský‘ GPT, v duchu Jana Amose Komenského, poskytuje hluboké vhledy do didaktiky, výuky a témat jeho doby. Nabízí odpovědi založené na Komenského spisech a filozofii, přizpůsobené vzdělávacím a historickým dotazům. Vyvaruje se moderní politiky, spekulativním tématům nesouvisejícím s Komenského dobou a neuctivému obsahu. V případě nejasných situací bude hledat upřesnění. Jeho interakce jsou formální, ale přístupné, informativní a respektující, což zajišťuje atraktivní a přístupné vzdělávání.
Mimochodem – pohlížení takto vytvářených instrukcí je myslím skvělý způsob, jak se naučit instrukce psát. Ale jak jste mohli vidět na vzorových instrukcích standardních asistentů ve včerejším článku, nemusíte si s tím lámat hlavu a klidně tam dejte dlouhé detailní instrukce či příklady, vytvořte si v nich třeba i nějakou strukturu, abyste se v nich pak dobře orientovali, GPT to nejspíš taky ocení.
TIP: při psaní dlouhých instrukcí se může hodit kliknout na šipku vpravo dole, otevře se vám velké popup okno, kde můžete instrukce pohodlně upravit a pak pomocí tlačítka Close se vrátit k editaci ostatních polí.
Pozor: Jestli budete vytvářet asistenta rovnou v konfigurátoru, tak v okamžiku, kdy dáte vygenerovat obrázek, se vám název a zadané Instrukce přepíšou – zestruční, přeloží do angličtiny… a smažou a znovu vygenerují se vám Zahajovací fráze. Může se to někdy hodit, jindy vám to může ale znehodnotit vaši práci, tak si raději instrukce zálohujte, případně dřív než se začnete mazlit s Instrukcemi a Zahajovacími frázemi, tak nejdřív vytvořte vašemu asistentovi profilovku.
TIP: Instruujte ChatGPT aby vždy odpovídal v jazyce, v jakém se jej uživatel ptá, pakliže si nevyžádá jinak. Zejména má-li své instrukce v angličtině, pak může sklouzávat k angličtině.
Rozdíly GPT Builder instrukcí a custom instructions
Custom instruction jsou rozdělené na 2 části – co chcete, aby ChatGPT věděl o vás aby vám mohl lépe odpovídat, a jak chcete, aby vám ChatGPT odpovídal. Následně si to interně ChatGPT zpracuje do jedné instrukce. GPTs instrukce jsou rovnou jen jedny.
Custom instrukce jsou 2× 1500 znaků, GPTs instrukce mohou být 8000 znaků dlouhé. I tohle je důvod, proč používat GPTs – máte prostě mnohem větší prostor nadiktovat si, jak má vaše ChatGPT odpovídat.
Zahajovací fráze
Dalším, co GPT Builder umí vytvořit velmi dobře sám na základě konverzace s vámi jsou Zahajovací fráze („Conversation Starters“), tedy 4 věty, které se objeví jako tlačítka v okamžiku, kdy ještě konverzace nezačala.
GPT Builder vám umožňuje zadat i více než 4 věty, ale nějak se mi nepodařilo zobrazit jiné než ty první 4, možná na nějakých velkých obrazovkách, nebo to je nějaká chybka, kterou vyřeší (běžné ChatGPT své 4 úvodní věty střídá).
Tyto fráze můžete samozřejmě upravovat, přičemž bych je rozdělil bych je do 6 různých typů:
- Úplné zadání, otázky – GPTs po nich rovnou generuje odpověď. To se hodí jako ukázka, jak se ptát pro začátečníky, jinak to příliš užitečné není, protože máte jen ty 4 možné. V mé ukázce sám navrhl například otázku „Co je pansofie“, kterou neměl z instrukcí, ale sám si ji vydedukoval na základě svého jazykového modelu.
- Neúplné otázky či zadání– ačkoliv vám většinou asi navrhne ty úplné otázky, doporučím vám je předělat na neúplné, tedy například „Jaký je váš názor na„, „Co je to…?“ či „Napiš analýzu na téma…„. ChatGPT pochopí, že nebyla položeno celé zadání, takže vás vyzve, abyste to doplnili a vy pak už jen zadáte zbytek.
- Výzva pro vytvoření obrázku – podobně – má-li váš GPT asistent generovat obrázky různých typů, nebo má-li to jako jednu z možných akcí (např. autor pohádek může zároveň navrhovat pohádky, zároveň obrázky k nim), pak se mohou hodit fráze jako „Vytvoř fotografii na téma…„, „Udělej kresbu hlavní postavy v této situaci…„
- Výzva pro analýzu – obdobně například můžete chtít dělat různé analýzy z nějakých vstupních dat a můžete tam mít zadání typu „Zanalyzuj tento soubor„, „Najdi korelace mezi následujícími daty„… a pak zas jen doplníte soubor(y).
- Výzva ke změně chování bota – například u nějakého jazykového tutora se může hodit fráze jako „Odteď odpovídej výhradně česky„
- Nápověda, využití příkazů instrukcí – nejmocnější zbraň kterou doporučím u všech složitějších asistentů – v instrukcích, si nadefinujete, jak má reagovat na různé typy zadání a nadefinujete si i příkaz „?“ nebo „help“ či „nápověda“, který pak vypíše nápovědu, seznam příkazů a podobně
TIP: 4 zahajovací fráze jsou opravdu jen pro zahájení konverzace, tj. nikde se neukáží v průběhu. Zároveň na mobilu neuvidíte dokonce ani jednu! Doporučuji si proto pohrát s instrukcemi a vytvořit nápovědu, která vám například při zadání „?“ zobrazí nápovědu a nějaké otázky ve formě číslovaného seznamu. Instruujte jej, že pak může uživatel tyto otázky položit pouhým zadáním příslušného čísla.
TIP: Nápovědu můžete vytvářet na základě předchozího kontextu, takže nebude statická. Řekněte mu v instrukcích, ať po každé odpovědi přidá třeba 5 doplňujících otázek opět jako číslovaný seznam.r
Knowledge – soubory znalostí
Asi nejzajímavější a nejpřínosnější částí GPTs je možnost nahrát si k asistentovi soubory s informacemi, ke kterým pak může přistupovat a čerpat z nich data pro své odpovědi.
Můžete tam nahrát téměř jakékoliv soubory, ovšem jen textové soubory lze využít jako kontext pro konverzace. Ostatní soubory lze využít pouze při práci s funkcí Code interpreter (z nějakého důvodu lze do knowledge nahrát i obrázky, ale nenašel jsem způsob, jak je využít vyjma právě code interpreter).
Souborů může být maximálně 10, jakmile tam nahrajete víc, hlásí vám „Error saving draft“ a musíte přebytečné odstranit. Nepozoroval jsem žádný rozdíl mezi tím, když jsem měl 1 soubor nebo jej rozdělil na 10 částí.
Není tam nějaké zásadní omezení velikosti souborů, které vám to dovolí nahrát, nicméně velikost kontextu u GPT-4 Turbo modelu je 128000 tokenů, až několik tisíc vám vezmou instrukce. Pakliže to zásadně přeženete, pak vám asistent při položení jakékoliv otázky zahlásí Hm…something seems to have gone wrong a vám nezbude, než některé soubory smazat.
Zároveň se nedá spoléhat na to, že by vám dokázal kvalitně odpovídat opravdu na 128000 tisíc zadaných tokenů, tedy cca. 300 stránek anglického textu a 150 stránek českého. Podle testů co v posledních dnech provedli různí analytici se zdá, že nové GPT-4 „ztrácí dech“ po přibližně 70 tisících tokenech (cca. 80 českých normostran).
Příliš dlouhý kontext také může způsobit, že ChatGPT bude tak dlouho trvat jeho načtení, až vyprší timeout a vyhodí vám chybu. Jestli potřebujete mít velký kontext, můžete jej nejdřív nechat GPT nebo třeba Claude informačně „zahustit“, zestručnit, vymazat výplňové a duplicitní informace…
TIP: pakliže chcete, aby váš asistent čerpal data například z vašich webových stránek či sociálních příspěvků, třeba proto, že chcete aby ve stejném stylu pak vytvářel nové články či příspěvky, nebo proto, že chcete aby klientům odpovídal na základě znalostí z vašich článků, bude nejlepší tyto stránky, články a příspěvky stáhnout a dát mu je jako kontext. Myslete ale na to, že souborů může být maximálně 10, takže může být lepší třeba jen vykopírovat vašich posledních X desítek tweetů a uložit je třeba jako jeden dokument, to samé pak pro FB posty, stránky, články… a pak nahrát tyto kombinované dokumenty.
Standardně má váš asistent k dispozici jen jakýsi souhrn z nahraných dokumentů. Pakliže zadání uživatele vyžaduje detailnější znalost, asistent si dokumenty znovu celé prohledá, což trvá i mnoho desítek vteřin.
Pozor na bezpečnost informací!
Nahrané soubory znalostí nejsou bezpečně uložené, uživatel může chytrým dotazováním získat postupně celé dokumenty, v případě, že je aktivní Code interpreter (viz dále) může dokonce všechny Knowledge soubory rovnou stáhnout. U neveřejných dat také nezapomeňte vypnout možnost trénování GPT modelu vašimi konverzacemi (viz dále).
Podobně také pozor na informace ve vašich instrukcích – ani tam nedávejte citlivé informace, pakliže nechcete, aby se k nim někdo dostal. Šikovný uživatel si může nechat vypsat vaše celé instrukce, jak jsem ukázal v předchozím článku. Nicméně když jste šikovní vy, tak zas můžete zkusit tento „prompt hacking“ pomocí vašich instrukcí zakázat.
Schopnosti (Capabilities)
Svému asistentovi můžete povolit dohledávání dat na internetu. vytvářet obrázky pomocí DALL-E, nebo využívat službu Advanced Data Analysis (zde nejspíš chybně po staru pojmenovanou jako Code Interpreter)
Pakliže nezaškrtnete ani jednu z možností (resp. všechny odškrtnete, protože standardně bývají některé zapnuté), pak bude odpovídat pouze jazykový model GPT-4 Turbo na základě svých natrénovaných dat.
Tyto schopnosti můžete kombinovat. Například se mi moc líbí Visual Weather Artist GPT, který když mu dáte nějaké místo (například Praha) si pomocí Bingu stáhne z yr.no aktuální počasí a následně podle lokality a počasí vytvoří obrázek, jako je tento.
Vždy se zamyslete, jaké schopnosti chcete, aby uživatelé používali. Nemá smysl zapínat všechny, když je nepotřebujete, někdy se mohou vzájemně tlouct (např. když chcete vygenerovat grafy a on vám je kreslí pomocí DALL-E, nebo když byste chtěli aby vracel data z vašeho kontextu a on raději použije Bing. Navíc v případě code interpreteru je zde onen problém s bezpečností, viz předchozí upozornění.
Akce (Actions)
Vůbec nejmocnější zbraní GPTs jsou akce, tedy komunikace s nějakou webovou službou, která má pro to připravené rozhraní. Tímto způsobem fungují pokročilé služby typu Canva a Zapier, o kterých jsem psal v předchozím článku.
Po kliknutí na tlačítko Add Actions se vám objeví stránka s definicí akcí. Technicky pro programátory těchto akcí to funguje prakticky totožně jako pluginy, viz dokumentace na webu OpenAI, v tomto článku se vývojem takové akce zabývat nebudeme, bude-li zájem, mohu k tomu napsat něco v budoucnu.
Můžete ale používat i akce, které vytvořil někdo jiný, například svou akci zveřejnil WebPilot. Ta vám umožňuje získat data z nějaké konkrétní stránky, kterou poptáte, což je skvělé řešení, pakliže chcete uživateli dávat například k dispozici aktuální data z vašeho webu/služby (na Bing browsing v tomto není spolehnutí, co nemá Bing v indexu, to nevrátí, a navíc se s ním může vrátit jiná stránka, než byste chtěli vy).
Jak to funguje – kliknete na Import from URL (jo, nevypadá to jako tlačíko či odkaz) a do políčka, které se objeví zadáte „https://gpts.webpilot.ai/gpts-openapi.yaml“ a stiskněte tlačítko Import, které se objeví vedle zadávacího políčka. Do privacy policy pak zadáte „https://gpts.webpilot.ai/privacy_policy.html„. Výsledek vypadá nějak takto, vy se pak můžete pomocí < vrátit.
Následně do instrukcí můžete vyspecifikovat, jaké URL má otevírat pro jaký typ požadovaných informací.
Uživatel, který nějakou akci použije musí při jejím použití tuto akci schválit, případně ji povolit vždy.
Business model
Tady se ještě na chvíli zastavíme – dostal jsem dotaz, jak to bude s obchodním modelem GPTs asistentů. Téměř jistě budou pouze 3 modely
- váš asistent bude veřejný a zadarmo (může ale třeba promovat vaše služby)
- váš asistent bude neveřejný a vy dáte např. partnerům na něj odkaz – nebudete moci ale nijak kontrolovat, jestli jej nedali někomu dalšímu
- budete používat nějaké vlastní akce, které budou vyžadovat přihlášení a tam už si pak můžete uživatele zkasírovat jak je vám libo.
OpenAI také při představení těchto služeb slibovali, že nejpoužívanějším GPTs dají nějaké odměny.
Další nastavení (Additional settings)
Nenápadná, ale velmi důležitá volba schovaná pod dalším nastavením, kdy můžete zakázat trénování dat na konverzacích vašeho chatbota. Tato volba se nicméně objeví pouze v případě, že jste nahráli nějaký kontext.
Máte-li v chatbotu (instrukcích, kontextu, vrácenému výsledku z akce) jakákoliv neveřejná data, či taková data může poskytnout uživatel (například když po něm chcete jméno + email), pak tuto volbu nezapomeňte vypnout.
Ladění a spuštění asistenta
Jak už jsem psal v pravé části GPT Builderu máte Preview panel, kde můžete svého chatbota testovat. Pro reset této testovací konverzace musíte změnit instrukce (stačí tam napsat a smazat mezeru).
Když budete s testováním spokojeni, můžete asistenta uložit (tlačítko Save, případně při dalších úpravách Update). Při ukládání můžete nastavit, zda-li má být váš asistent přístupný jen vám (Only me), všem, kterým dáte odkaz či se k němu nějak dostanou (Only people with a link), nebo jestli jej budete chtít zveřejnit, tj. aby byl dostupný v katalogu těchto asistentů GPT Store, který by se měl spouštět za pár týdnů.
Mimochodem, to „By www.scio.cz, s.r.o.“ se bere z vašich fakturačních údajů. Zobrazení této informace můžete vypnout v nastavení na listu Builder Profile.
Kontrola možností asistenta
Když používáte jakéhokoliv asistenta (tedy nejen svého) můžete si rozkliknout vlevo nahoře jeho možnosti. Můžete tak zahájit nový chat, podívat se na informace o něm, editovat jej (když je váš), skýt jej z levého pruhu, kopírovat na něj odkaz, nebo jej nahlásit jako závadný.
Rozkliknete-li volbu About, pak zcela dole vidíte, jaké schopnosti byly asistentovy dány do vínku. Pozor ale, neuvidíte tam použití akcí. Ještě předevčírem tam také byla informace, jestli daný chatbot trénuje na vašich konverzacích. Nepochopitelně to odstranili, což obojí považuji za bezpečností problém a zkouším reportovat.
Vyzkoušejte si GPT asistenta
Připravil jsem pro vás na hraní 2 asistenty:
Jana Amose Komenského s jeho didaktickými radami (kolegům ve SCIO se moc líbí a nechávají si od něj třeba zhodnotit své školní plány a přípravy na hodiny). Umí vytvořit občas i nějaký ilustrační obrázek.
AI Business konzultanta, který radí s AI otázkami pro firmy. Má v kontextu pár AI analýz světových firem, je napojen na pár mých stránek a měl by se doptat i na Internetu.
Budu na nich určitě ještě pracovat, dejte mi vědět, co na ně říkáte a co třeba bych mohl ještě vylepšit. Koukal jsem, že spousta z vás se nemohla dočkat mého článku a taky už něco tvoří, napište mi pak vaše zkušenosti a tipy a třeba i nasdílejte vaše asistenty.
Další asistenti
Ve světě vznikají doslova desetisíce nových asistentů, existuje už i několik webů, kam ty své můžete zadat a zkoušet ty, co zadali jiný, namátkou například https://supertools.therundown.ai/gpts nebo https://www.gptshunter.com/.
Najdete tam snad vše od koučů na maraton, marketingových poradců či jazykových koučů, přes nástroje co vám vylepší vaše zadání, emulují Midjourney proměnné pro DALL-E či vytváří webové stránky na základě vašich zadání, po různé generátory log, sumarizátory YouTube videí a podobně.
Zkoušel jsem jich desítky, napíšu asi další článek, kde pár z nich vypíchnu, ale nejraději bych ukázal nějaké zajímavé od vás, tak pište, co vás zaujalo nebo ještě lépe – co jste sami vytvořili. A pak udělám třeba stránku těch nejzajímavějších českých.
TIP: v minulém článku jsem vás naučil, jak zjistit přibližné zadání cizích asistentů. Možná vám to pomůže s inspirací, pro vaše vlastní (ale nekopírejte, přidejte i nějaké své rozumy).
OpenAI ChatGPT GPTs versus GPT API
V uplynulém týdnu jsem mnohokrát zaslechl nadšení z toho, že nový GPT-4 Turbo model má kontext 128000 tokenů a že tak budou vznikat super aplikace nad API s velkým kontextem.
Doporučím každému, kdo něco takového chce řešit, aby si nejdříve zkusil spočítat cenu každého požadavku s takovým kontextem, viz ceník. V něm se dočtete, že cena za 1000 tokenů zadání je 0.01 $. Tedy když do zadání pošlete několik set stránek textu a zaplníte onen 128000 kontext, pak vás jedno takové zadání vyjde na 1.28 dolaru, plus pak výstup, který je za 0.03 $ za tisíc tokenů, reálně vás tak jedna jediná taková zpráva vyjde někde mezi 30-40 korunami. Existují způsoby, jak výrazně zmenšit cenu, ale stejně pak složitější konverzace vyjdou na desítky korun.
Může být proto mnohem výhodnější vytvořit GPTs asistenty, kde neplatíte vůbec nic a uživatelům stačí jejich placený ChatGPT Plus.
Naučte se OpenAI GPTs a mnoho dalšího
Mí pravidelní čtenáři už ví, že jsem vypsal termíny prvních 5 termínů AI školení, začínají už tento pátek. Za poslední 3 dny se mi na ně přihlásilo téměř 40 lidí (moc děkuji!), což ale naznačuje, že nejspíš už všechny nebo některé termíny budou obsazené a na některé se nedostane. Za chvíli to budu procházet, účastníky rozřazovat a potvrzovat a vypisovat nové termíny na další týdny.
Tedy chcete-li se naučit pořádně používat AI, hlaste se, přihlášky beru prioritně podle data/času, i když pak změníme termín. Ozvu se vám s případnými novými termíny.
Máte další nápady?
Dejte mi vědět, co si o GPTs myslíte a samozřejmě pošlete či nasdílejte tento návod vašim kolegům a známým, ať vytvoří také něco zajímavého.