Když dnes někdo mluví či píše o nějakém AI chatbotovi či dokonce umělé inteligenci, často tím myslí OpenAI ChatGPT, které se stalo téměř synonymem celého odvětví. Přitom je takových chatbotů víc (určitě jste zaznamenali třeba Google Bard či Microsoft Bing) a jsou to „jen“ standardní LLM (velké jazykové modely) doplněné o schopnost udržovat správnou konverzaci a zabránit té nesprávné (neslušné, nelegální…).
Co používat v Česku a na Slovensku
Pro našince naprosto klíčová otázka je, nakolik je chatbot použitelný zde – tedy zda rozumí českému (slovenskému) jazyku, umí na něj a v něm odpovídat a zná i české reálie (aniž byste je to museli extra učit). Tahle podmínka situaci značně komplikuje, resp. zjednodušuje, protože těch řešení, která to umí, není mnoho.
O tom, zda-li to chatbot bude umět, záleží primárně na podkladovém jazykovém modelu. A ty menší/málo známé jsou trénované na naprosto mizivém vzorku textů v češtině a tak jsou jejich výstupy prakticky nepoužitelné. Otevřené modely můžete sami dotrénovat, ale to nejspíš nikdo dělat nebudete.
Porovnání jednotlivých modelů resp. chatbotů už nedávno dělal Petr Koubský v Deníku N, já zde pak v návaznosti na to provedl stejný test provedený pomocí málo známého chatbota Anthropic Claude.
Ti kteří můj článek četli tak už asi znají odpověď na část mého clickbaitového titulku (chci vyzkoušet, jestli funguje a jestli tentokrát opět nezapomenete můj článek sdílet 🙂 ).
Co vás ale možná i tak překvapí je druhá část – Anthropic Claude totiž funguje pouze v US a GB při pokusu o přihlášení vám vyhodí tuhle hlášku.
Ještě před pár dny to šlo snadno obejít – Claude má totiž i verzi pro Slack a pakliže jste měli jakoukoliv verzi Slacku, včetně toho bezplatného, mohli jste si snadno přidat aplikaci Claude a používat jej bez omezení. To se ale právě tento týden změnilo.
AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno…)
Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?
Nově totiž Claude aplikace funguje pouze s placenými Slack účty, které zde kvůli ceně má málokterý tým.
Naštěstí ale existuje způsob, jak i v ČR a na Slovensku používat webovou verzi Anthropic Claude, a to aniž byste museli při jejím používání zapínat VPN (a řešit to pracně i třeba na mobilech atd.).
Proč si myslím, že je Anthropic Claude nejlepší zdarma dostupný AI Chatbot?
Tahle otázka si asi zaslouží vysvětlení. Jaké tedy existují kromě něj možnosti a jaké mají výhody a nevýhody
- ChatGPT (3.5) – zdarma, LLM založený na OpenAI GPT 3. Nemá žádné pokročilé funkce, nemůžete mu dát žádný soubor ke zpracování, jeho znalosti českých reálií jsou slabší.
- ChatGPT Plus (4) – není zdarma, skvělý, jinak viz dále
- Chat v Microsoft Bing – zdarma, někdy používá GPT 3, někdy GPT 4, doplňuje o kontext z webů, ale dost si vymýšlí a často dává horší výsledky než ChatGPT 3.5.
- Google Bard – zdarma, většinou lepší výsledky než ChatGPT 3.5, umí zpracovat obrázky (v angličtině, ale dá se obejíít), ale zatím horší než ChatGPT 4 či Claude.
- Chatboty založené Meta LLAMA – i nejlepší model je pro češtinu nepoužitelný
Oproti tomu Anthropic Claude má
- Srovnatelné výstupy s ChatGPT 4 (někdy i lepší)
- Někdy i lepší znalost českého obsahu, takže třeba otázka na Lumírovce jej nezaskočí a nesplete
- Můžete přidat textové a datové soubory ke zpracování – je možné mu tak například dát nějaké delší či složitější PDF nebo CSV s daty a chtít jej vysvětlit, převyprávět, ptát se na obsah…
- Paměť 100 tisíc tokenů! ChatGPT 3.5 má 4 tisíce, i nejlepší GPT 4 model má jen 32 tisíc tokenů. Claude tak zvládne mnohem detailnější zadání, mnohem déle udrží „tok myšlenek“ atd.
Mezi bezplatnými AI chatboty komunikujícími v češtině nemá Claude podle mého názoru téměř konkurenci. Výjimkou situace, kdy potřebujete analyzovat obrázek, což zatím umí jen Bard, který je také zdaleka nejrychlejší a nejlépe umí zapracovat aktuální informace. Nějaké body bych připsal Bingu, primárně za integraci do prohlížeče a za odkazy na weby, ze kterých čerpá.
Co se týče srovnání s placeným ChatGPT 4, tam je Claude sám o sobě zhruba srovnatelný, jak už jsem psal má více tokenů, takže pro složitější konverzace je i lepší, zejména když mu můžete dát vstupní data třeba v tom CSV či PDF. ChatGPT 4 ale zas má naprosto skvělou možnost využít Code interpreter, se kterou můžete udělat miliony dalších věcí, tedy třeba i to zpracování CSV či PDF (ale ne tak elegantně a rychle), případně lze použít externí pluginy, které doplní také funkce, co Claude nemá. Ale ne každý tyto funkce potřebuje a tak je otázkou, jestli to pro vás za těch 5 stovek měsíčně stojí.
Jak zařídit, aby vám fungoval Anthropic Claude i v ČR
Jak tedy zařídit, aby vám Claude.AI fungovalo i v ČR? Klíč je, že musíte Claude.AI přesvědčit, že se nepřipojujete z ČR a pointa mého „fíglu“ je v tom, že stačí když to uděláte jen při registraci.
Aktualizace březen 2024: registrace přes VPN už prý opět funguje, ale pro jistotu – kdyby to po vás při registraci chtělo zadat americké či britské telefonní číslo tak se mi ozvěte, třeba přes Facebook. Mám k dispozici několik telefonních čísel, lidem co mě sledují a sdílejí mé články tak mohu s registrací pomoci.
Zkušenější uživatelé už vědí co mají udělat – stačí se při registraci připojit přes tzv. VPN a pak už můžete připojovat odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení i bez VPN. Tedy můžete se zaregistrovat s VPN třeba na počítači, a pak to používat i na mobilu a dalších zařízeních bez nutnosti to jakkoliv opět řešit.
Pro méně zkušené přidávám jednoduchý návod.
Krok za krokem
- Nainstalujete si VPN plugin do vašeho prohlížeče, nebo využijete počítač někoho jiného, kdo jej má nainstalovaný
- Jestli máte nainstalovaný prohlížeč Opera, tak ani nemusíte nic instalovat, pouze kliknete vlevo od adresního řádku na malé VPN a kliknete na velké tlačítko Unprotected
- Jestli máte Microsoft Bing (doporučuji všem, co se chtějí naučit pracovat s AI), pak nainstalujte například rozšíření Touch VPN (vpravo tlačítko GET)
- Stejné rozšíření pak je i pro Google Chrome (Bing používá stejné jádro, takže rozšíření fungují na obou, o důvod víc přestat Chrome používat a nahradit jej Bingem)
- Pro Apple uživatele popravdě nevím, jestli Safari má VPN v sobě či je potřeba nainstalovat, kdyžtak mi dejte vědět a upravím to tu.
- Spusťte VPN – v Opeře stisknete pouze ono Unprotected tlačítko, v Edge či Chrome kliknete na ikonku Touch VPN (pozor, možná bude schovaná pod ikonou políčka z puzzle a kliknete na velké tlačítko Tap to connect. Ujistěte se předtím, že máte dole vybranou nějakou americkou či britskou lokaci (výchozí by měla být Amerika).
- Zaregistrujte se v tomto prohlížeči na Claude.AI. Výrazně doporučuji použít přihlášení přes váš Google Account (jestli jej nemáte, je možné jej vytvořit s jakýmkoliv e-mailem (registrujte se zde přes Vytvořit účet vlevo dole a cca. ve 4. kroku použijete vlastní existující e-mail).
Je možné se hlásit do Claude i vlastním emailem, ale pak musíte každé přihlášení potvrzovat přes kód, který vám přijde do e-mailu. - Při registraci po vás bude chtít americké či britské telefonní číslo, viz blok Aktualizace výše.
- A nyní už jste tam, vyplňte jméno a další údaje, můžete vypnout VPN. Můžete se také se stejným Google Account či emailem přihlásit na jakémkoliv jiném zařízení a už vás s tím aplikace neodmítne.
Jak se Claude.AI používá?
Rozhraní Claude.AI je primitivní a intuitivní, do textového pole můžete napsat své zadání / prompt (klidně v češtině) a zvolíte Start a new chat. Můžete si také přes ikonku sponky připojit nějaký soubor a pracovat s ním, zvládá to i třeba Python kód, viz ukázka výše (a umí jej pak i upravovat či vytvářet, o tom někdy příště).
Tip: Claude nemá sice mobilní či Windows aplikaci, ale můžete si jej snadno připojit jako „webovou aplikaci“ s ikonkou na plochu (např. v mobilním Bing přes nastavení a volbu „Přidat na domovskou obrazovku“).
Nezapomeňte opět prosím můj článek sdílet s vaším okolím, jen s dostatečným počtem čtenářů mimo mé vlastní kruhy bude mít pro mě smysl psát takové články. Sdílecí tlačítka máte ⬇️⬇️⬇️ pod článkem. Díky.