Souhrn AI novinek #7

OpenAI nepřijímá nové platící uživatele, Microsoft Bing Chat je nově Copilot, generativní AI bere lidem práci, snižuje mzdy a píše Václavu Klausovi scam na míru, do Čech přijel přednášet otec datových skladů a mnoho dalších novinek ze světa AI.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Výjimečně uprostřed týdne a relativně krátce po předchozím Souhrnu AI novinek #6 přicházím s dalším výběrem toho nejdůležitějšího, co se ve světě umělé inteligence stalo. Důvod je prostý – jedna dost zásadní a nepříjemná novinka.

OpenAI nepřijímá nové platící uživatele

V noci na dnešek totiž OpenAI až do odvolání zastavilo přijímání registrací nových ChatGPT Plus uživatelů!!!

Důvodem je přetížení serverů, které nejspíš souvisí i s tím, jak uživatelé zkouší nové OpenAI GPTs – ChatGPT asistenti, kteří za vás vše vyřeší a vytváří i své vlastní (viz Vlastní OpenAI GPTs asistent – vytvořte si chatbota na míru za pár minut bez programování). Je to často zřejmé i na nízké rychlosti odpovědí a občasnými výpadky i na desítky vteřin či neschopnosti dokončit odpověď než vyprší timeout (což jen zvyšuje počet dotazů).

Nevím jak vám, ale osobně mi vzrostl objem času stráveného za poslední 2 týdny na ChatGPT násobně, zároveň také tím jak používám pokročilé chatboty, které mají klidně o dva řády delší kontext, než mé předchozí běžné dotazy, tak nejspíš zatěžuji servery mnohonásobně více a zjevně v tom nejsem sám.

Pro mě je to nepříjemné i v tom, že mi zrovna pozítří ráno začíná první ze série nových školení na AI, a nepochybně někteří z účastníků nebudou mít ještě koupené Plus tarify, což by je v mnoha našich praktických ukázkách dost omezovalo. Naštěstí jsem si předem zajistil pro účely školení jeden placený účet, takže se samozřejmě budou moci všichni všechno naučit, ale asi se budeme muset trochu krotit, vzhledem k tomu, jak teď i omezují počet dotazů.

Popravdě – obchodně to trochu nechápu, já bych spíš dočasně vypnul či výrazně omezil ty, co nic neplatí. Ale nejspíš je GPT-4 a další výhody Plus verze tak výrazně náročnější na zdroje, že jim nic jiného nezbylo.

Doporučení – Copilot

Pro běžné smrtelníky, kteří nepotřebují pokročilé funkce jako GPTs či Advanced data analysis, ale potřebují kvalitní jazykový model, generování fotek a dotazování na internetu, doporučuji stejně už dlouho Bing Chat. Ten se se mimochodem přejmenovává na Microsoft Copilot a následuje tak rebranding všude jinde, nově je také dostupný na adrese copilot.microsoft.com.

Stručně další AI novinky

Když už jsme u toho Microsoftu, ten se nechal slyšet, že dá své AI Copiloty i uživatelům Windows 10. Obchodně taky nechápu, mohou používat Edge a tam z toho má aspoň MS peníze z reklam.

Superpočítač NVIDIA EOS dokáže napočítat GPT-3 model s miliardou parametrů za méně než 4 minuty. To je 3× rychleji než jejich nejrychlejší mašina před 6 měsíci. Ale teda jen proto, že má taky 3× více GPU, žádné kouzlo se nekoná. Plný model by trval 8 dní. Tak doufám, že nějaký teď brzo dodají OpenAI 🙂

Samsung vytvořil Gauss, vlastní generativní AI model, který běží přímo na zařízeních. Gauss Language překládá a shrnuje, Gauss Code pomáhá s kódováním a Samsung Gauss Image generuje a upravuje obrázky. Samsung chce být nezávislý na cloudu a konkurovat ChatGPT. Nové telefony Galaxy S24 budou mít čipset Snapdragon 8 Gen 3, který podporuje běh generativního AI přímo na zařízení. Tohle jsem očekával, že oznámí před 2 měsíci Apple, ten ale v AI nepředstavil nic.

Na druhou stranu díky ní ti méně zkušení bílí límečci zas dohánějí svými schopnostmi ty zkušené, kteří AI nepoužívají a jim prý navíc příliš AI nepomáhá.

Skvělá analýza ukazuje, že GPT-4 Turbo model opravdu dokáže pracovat s větším kontextem, nicméně jestli chcete aby si model vybavil všechny informace, rozhodně nepočítejte s tím, že by to fungovalo s plným kontextem 128 tisíc tokenů, půlku dat si spolehlivě vybaví při 16 tisíc tokenů.

Výborný článek od Josefa Šlerky.

Aktualizujte aplikaci Výstřižky ve Windows, můžete s ní dnes ve vašich screenshotech (Win+Shift+S) díky AI resp. OCR kopírovat text. Využil jsem dnes několikrát při blbě řešených PDF.

Při psaní těchto novinek jsem měl chvíli puštěný livestream Huawei Connect 2023 z Paříže, ale nazvučení a komunikační a prezentační schopnosti většiny přednášejících byl natolik tragický, že jsem to musel vypnout. Navíc ani nezapnuli titulky (otázkou je, jestli by jim vůbec něco rozumělo), tak se ani nemůžu kouknout na souhrn, musel bych to projet přes Whisper a tolik mě zas nezajímají, počkám až to udělá někdo jiný.

Moji kamarádi, bývalí kolegové a dnešní klienti z Revolt.BI, kteří stojí za naprosto boží komunitou pro datové analytiky Data Punkers, kterou jim pomáhám rozvíjet (a kam všechny kdo tu jste a máte co do činění zvu, hlavně si přidejte jejich Twitter), včera měli boží akci právě pro dataře – pozvání přednášet totiž přijali otcové zakladatelé datových skladů, ti co to vše vymysleli – Bill Inmon a Francesco Puppini. Francesco také předvedl nový koncept pro datovou analytiku Unified Star Schema, který výrazně zjednodušuje tvorbu jakýchkoliv vizualizací, kdy už nepotřebujete řešit závislosti různých tabulek. Jestli jste vy či vaši data analytici nebyli, určitě se aspoň registrujte, abyste dostali záznam z akce.

S kluky (a holkami) z Revoltu/Datapunkers připravuji i nějaké zajímavé hrátky s AI a datovou analytikou, tak nás oba sledujte.

OpenAI potvrdilo, že pracuje na GPT-5 (článek je za paywallem), Sam Altman, o kterém byla řeč na začátku, šéf OpenAI, požádal Microsoft o další finanční prostředky na vývoj „superinteligence“. Tak hlavně ať maj funkční servery.

Aktualizovaná verze leadebordu potvrzuje mé pozorování, že Google Palm strašně kecá a že nové GPT-4 Turbo je stejně schopné, jako předchozí model GPT-4.

Zajímavý model LLama-rephraser 13B tvrdí, že je lepší v některých důležitých testech než GPT-4, což by bylo hodně zajímavé. U těchto menších modelů mívám ale problémy s češtinou, nicméně pro některé úlohy by takový model mohl ušetřit dost peněz.

Runway předvedlo novou generaci svého anything2video modelu. Velká pecka, už se těším až to vyzkouším.

A to je vše

A to je pro dnešek vše, tak snad příště budu mít lepší zprávy. Mimochodem všechna má AI školení jsou vyprodaná, děkuji všem, už se na vás moc těším, počítám, že v sobotu vypíšu další školení po nasbíraných zkušenostech z těch několika prvních (po dnešním firemním školení mám pocit, že budou asi školení trvat o hodinu déle). Klidně se ale zatím nezávazně registrujte, abych vám pak poslal termíny a dostalo se na vás.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)