Souhrn AI novinek #4

Elon Musk a jeho pohled na umělou inteligenci, AI novinky Amazonu a Meta, tajný prototyp ChatGPT, ohromný únik AI dat Microsoftu, čínská snaha vytvořit umělý mozek. To vše a mnohem více v dnešních novinkách.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

Od posledního souhrnu novinek uplynuly více než dva týdny, ačkoliv ty předchozí 3 vycházely s týdenní periodou. Nebylo to ovšem tím, že by se nic nedělo, ale právě naopak – mnoho klíčových firem představilo zásadní novinky, že si to vyžádalo dlouhá testování a psaní článků, a mně prostě už nezbyl čas. Zkusím to nyní napravit.

Již jste (doufám) četli

Začnu těmi novinkami, o kterých jste se už na mém webu mohli dočíst. Jestli vám některá ze zpráv unikla, registrujte se, budete je dostávat do mailu (celé, bez reklamy a spamu).

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno). Pro jednotlivce i firmy.

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Apple měl svou keynote, na které představil nový iPhone a Apple Watch. Mě zajímal samozřejmě výskyt zmínek o umělé inteligenci a jak jsem psal, za celou dobu ji přímo nezmínili ani jednou. Neznamená to ale, že by nic nepředstavili, jen se vyhýbají tomu termínu z marketingových důvodů. Není „jejich“, nedominují v něm, byli by srovnáváni s konkurencí. Místo toho používají své termíny jako „neurální engine“ či obecné „algoritmy strojového učení“ (i těmi ale šetří).

AI rozšíření do kancelářského balíku Google Workspace – Duet AI – byl zpřístupněn prvním firmám. Samozřejmě jsem si to nemohl nechat ujít a Google Duet AI jsem pro vás otestoval – závěr je jasný – nekupujte jej, momentálně nestojí prakticky za nic, zejména jestli vytváříte své dokumenty a maily převážně v jiném jazyce, než angličtině (ale i tam je přidaná hodnota mizivá).

Oproti tomu jejich další novinka stojí za to – AI Chatbot Google Bard získal skvělé nové schopnosti a natolik mě uchvátily, že jsem je pro vás testoval do 4 ráno. Klíčové je především propojení na Google drive a emaily, čímž získáváte k ruce zdarma skvělého asistenta. Má to jen jednu nevýhodu – nelze to (nepochybně jen zatím) použít s firemními a školními účty.

Hned následující den pak OpenAI představila nový generativní obrazový model – DALL-E 3. Srovnal jsem jeho výstupy s Midjourney a Stable Diffusion a je to opravdu výrazný kvalitativní posun. Tou hlavní předností je ale schopnost zadávat požadavky přirozenou řečí (nejspíš i v češtině). Už žádné složité nepochopitelné zadávání plné složitých parametrů.

Nejzásadnější AI zprávou uplynulých 2 týdnů byla ovšem jednoznačně keynote od Microsoftu – Microsoft představil své AI řešení – Copilot integrovaný do Windows i všech nejpoužívanějších aplikací. Jestli se nestane nic divného, tak již dnes budeme moci všichni (s novějšími PC) aktualizovat svá Windows a získat AI kopilota přímo v operačním systému a mnoha aplikacích. Již brzy také zpřístupní jejich řešení pro AI v kanceláři Microsoft 365 Copilot.

Mimochodem – zkusil jsem (respektive nechal jsem AI) opět spočítat výskyty AI termínů v této keynote. Celkem se tam vyskytly 79krát (AI – 42x, Copilot – 31x, generative AI – 5x, artificial intelligence – 1x)

Poslední novinku jsem dopsal před pár hodinami – OpenAI ChatGPT bude vidět, slyšet a mluvit – o chvíli později OpenAI aktualizoval nápovědu, a tak jsem článek mohl doplnit o další detaily, jeden je bohužel nemilý – funkce zpracování obrazu nebude v EU a Británii zatím dostupná.

Další novinky

Následující zprávy jsem nestihl už popsat, resp. si u mě nezasloužily samostatný článek, protože je nevidím jako zásadní pro mé většinové čtenářstvo.

Anthropic, firma stojící za mým oblíbeným jazykovým modelem Claude 2, získala investici 4 miliardy dolarů od Amazonu, ten za to obdrží minoritní podíl ve firmě. Anthropic získává cloudovou platformu, na které bude moci trénovat a provozovat své modely, zákazníci AWS získají přístup ke Claude.

Když jsme u Amazonu, i ten měl v minulém týdnu svůj keynote – Amazon’s 2023 Devices & Services Event – byl o Amazoních produktech a službách a tak se samozřejmě mluvilo i o AI (AI – 27 zmínek, generative AI – 17 ×, LLM – 16 ×, artificial intelligence – 3 ×, Alexa – 79 ×). Celkem bylo nalezeno 142 relevantních zmínek, půlka o Alexe, kde se Amazon snažil připomenout veřejnosti, že oni už mají AI asistenta skoro 10 let a je na milionech zařízeních. Jen teda zatím Alexa byla dost stupidní a blbě se používala, teď to bude trochu lepší. Ale teda dokud nebude umět česky, tak tu o ní asi moc neuslyšíte (přitom český tým Alquist z ČVUT v minulých letech opakovaně stál na stupních vítězů, včetně jedné zlaté, v Amazon soutěži zaměřené právě na schopnost přimět Alexu vést rozhovor).

OpenAI testuje nový prototyp ChatGPT, který umožní vytvářet specializované agenty – s definovaými schopnostmi, modelem, pluginy, výchozími zadáními… Tohle bude hodně užitečné, byť do jisté míry to lze obejít programy jako je Poe. O této novince informoval autor oblíbeného rozšíření pro ChatGPT – AIPRM, o kterém tu taky brzy napíšu.

Jeden z nástrojů, který používám pro generování obrázků – Mage.Space – přišel se zajímavou incentivou pro autory upravených Stable diffusion modelů – podělí se s nimi o zisk. Zaujalo mě to proto, že mi přijde, že je to možná cesta, která by do budoucna mohla být použitá i třeba pro odměňování umělců, jejichž obrázky budou použité při trénování modelů.

Před dvěma týdny se konal v Los Angeles All-In Summit, nadupaná konference plná zajímavých řečníků. Jedním z nich byl i Elon Musk. Ten samozřejmě mluvil i o umělé inteligenci

  • Vyjádřil obavy o potenciální nebezpečnost superinteligentní AI, která by mohla být nebezpečnější než jaderné zbraně.
  • Zmínil, že spoluzaložil OpenAI jako open source neziskovou organizaci, aby nevznikl monopol na AI ovládaný Googlem. Nyní je ale OpenAI uzavřená a profitová společnost. V současnosti má větší kontrolu nad OpenAI Microsoft, což nepovažuje za ideální.
  • Založil X jako třetí společnost zabývající se AI, aby vznikla alternativa k OpenAI a Google.
  • Uvedl, že Tesla má podle něj nejlepší AI pro reálný svět, například pro autonomní řízení. Podle něj bude součástí řešení pro všeobecnou AI i autonomní řízení od Tesly. Řekl, že autonomní řízení FSD od Tesly se v poslední době výrazně zlepšilo a je blízko tomu být lepší než lidský řidič.
  • Zmínil, že AI systémy Tesly a Dojo by nejspíš neotevřel jako open source, protože hardware je nákladný na vývoj.

Ja informovala třeba i Česká televize, Američtí senátoři řešili za zavřenými dveřmi umělou inteligenci s technologickými lídry, účastnili se Musk, Zuckerberg, Gates a další. Uvidíme, jestli to bude mít nějaký dopad na nějakou regulaci v této oblasti či naopak podporu a urychlení jejího využití.

Na MIT Technology Review vyšel seznam 6 informací, které byste měli o umělé inteligenci říct svým dětem a které by se o ní měly učit na všech školách. Rozhodně souhlasím, mělo by to patřit do základní výuky počítačové bezpečnosti a gramotnosti, jsou zde rizika a příležitosti, které je třeba znát. Ovšem kdo to ty děti naučí, když je neznají většinou ani učitelé, natož rodiče?

Jedna z největších fotobank na světě, americká Getty Images, včera uvedla svou službu generativních obrázků vytvořených umělou inteligencí. Ty jsou trénované čistě na jejich databázi čítající téměř 500 milionů fotek. Autory fotek využitých pro trénování bude GI nějakým způsobem odměňovat, generované „fotky“ také budou unikátní a nebudou uložené. Služba také nebude umožňovat generování fake-news fotek (např. známá osobnost při nějaké činnosti).

Wall Street Journal informoval o tom, že META pracuje na novém AI modelu (článek za paywallem), který by měl několikrát výkonnější než jejich aktuálně nejlepší model LLAMA 2. Popravdě by mě spíš překvapilo, kdyby na tom nedělali.

Podle WSJ (za paywallem) také bude Meta tento týden spouštět na Instagramu AI chatboty, kteří si budou povídat s uživateli. Budou mít různé „povahy“ resp. styly komunikace, včetně například sarkastických reakcí a Meta se tak snaží zabránit odlivu především mladších uživatelů ke konkurenčním službám.

Ostatně zítra a pozítří bude probíhat konference Meta Connect zaměřená na umělou inteligenci a virtuální, smíšenou a rozšířenou realitu. Tam se určitě dozvíme více.

Wiz research objevil masivní 38 TB únik dat od AI výzkumníků Microsoftu.

Microsoft přispěchal s tiskovou zprávou, že žádná zákaznická data neunikla. nicméně součástí dat byly počítačové zálohy s hesly, klíči a více než 30 000 interních zpráv MS Teams.

GitHub zpřístupnil v rámci předplatného Copilot for Individual (10 $ měsíčně) beta verzi Copilot Chat, umělou inteligencí řízeného chatbota, který pomáhá programátorům s kódováním v přirozeném jazyce. Dříve byle tento programátorský chat dostupný jen v rámci business licence.

Spotify testuje automatické překlady podcastů, u nás informovala třeba Smartmania. Začíná se s vybranými autory a anglicko-španělským překladem, postupně se přidá němčina a další jazyky. Spolupracuje se na tom s OpenAI a využívá se jejich technologii převodu audia na text Whisper.

YouTube vyšel ven s novým nástrojem pro snadnější tvorbu krátkých videí Youtube Create. Ten na několika místech využívá umělou inteligenci, od tvorby titulků, přes synchronizaci beetů se střihy, po generování obrázků na pozadí.

Čína chce vytvořit digitální kopii lidského mozku, aby si zajistila dominanci a prvenství ve stvoření obecné umělé inteligence. Možná je to utopie, ale alespoň mají na rozdíl od EU nějakou vizi a drajv.

Hned celé tělo včetně všech jeho buněk chce digitálně „naklonovat“ nadace zakladatele Facebooku (Meta) a jeho manželky. Zafinancovali zakoupení superpočítače, na kterém by mělo vzniknout digitální dvojče člověka, využitelné pro rychlé a bezpečné testování léků.

AI v Česku

Právní kancelář Kroup&Helán zveřejnila moc hezký a užitečný pohled na problematiku generativního AI vs. práva. Dozvíte se m.j.

  • Jaké otázky nebo obrázky můžete zadávat AI ke zpracování.
  • Jakým způsobem musíte uveřejňovat odpovědi AI.
  • Jaká máte práva k vytvořenému výstupu.
  • Může vás někdo žalovat za výstup AI, který zveřejníte?

Pavel Kasík vydává na SeznamZprávy skvělý newsletter TechMIX, ve kterém se každou středu věnují zajímavým technickým tématům. Minulý týden psali o zajímavé studii amerických univerzit o rozdílném přístupu studentů k využití AI. Jste kentaur, nebo kyborg? Umělá inteligence má v práci překvapivé využití.

Generativní AI používá pro práci ve škole 33 % českých učitelů, jen 3 % ji žákům zakazují. Nejčastěji využívají učitelé generativní AI pro tvorbu textů pro výuku, překlady z cizích jazyků, příprava testů nebo generování obrázků. Vyplývá to z výzkumu mezi 2175 pedagogy, který mezi dubnem a červnem letošního roku provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s firmou Microsoft.

Česká antivirová společnost Avast informovala o narůstajících hrozbách kyberhrozeb založených na umělé inteligenci, které zneužívají nástroje jako ChatGPT. Uvádí příklady a dopady takových hrozeb, jako jsou phishing, podvody, malvertising, deepfake videa nebo generování škodlivého kódu. Popisuje také možnosti a omezení používání umělé inteligence pro bezpečnostní výzkum a asistenci.

Už i u nás se začíná používat AI při tvorbě reklamy, resp. se k tomu veřejně hlásí tvůrci reklamy Čedoku. Za mě je AI v této oblasti už minimálně rok ohromně užitečným pomocníkem, od generování nápadů, přes tvorbu scénářů až po tvorbu vizuálů.

Pozítří jde u nás do kin epický akční sci-fi thriller Stvořitel, který se odehrává v budoucnosti, kdy lidé bojují proti umělé inteligenci. Hlavní hrdina Joshua je bývalý agent, který hledá svou zmizelou ženu a dostane úkol zabít Stvořitele, tajemného tvůrce AI. Joshua a jeho tým se dostanou do centra území ovládaného AI a zjistí, že Stvořitel je AI v podobě malého dítěte, které má moc zničit svět.

Zapomněl jsem na něco?

Dejte mi vědět, jestli jsem na něco zapomněl a nezapomeňte článek nasdílet na sociálních sítích všem, které téma AI zajímá, sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️. Jak už jsem psal, dnes by měla vyjít aktualizace Windows 11 přinášející AI Copilot, tak se nezapomeňte registrovat, aby vám neutekl podrobný článek, který o této novince chystám.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)