OpenAI a Microsoft testuji u některých uživatelů vybraných tarifů funkci Paměť (Memory) resp. Personalizace, kdy si služba uloží některé informace z vašich současných konverzací a použije je pro přizpůsobení budoucích odpovědí vám na míru.
Jak Paměť funguje
Během chatu s aplikací ChatGPT či Microsoft Copilot ji můžete požádat, aby si zapamatovala něco konkrétního, nebo ji můžete nechat, aby si sama vybrala podrobnosti. Paměť se bude zlepšovat, čím více ji budete používat, a časem si zlepšení začnete všímat. Například:
- Řeknete asistentovi „Zapamatuj si, že jsem vegetarián, až budeš navrhovat recepty“ a nebudete to muset už příště udávat.
- Povíte mu, že dáváte přednost tomu, aby poznámky ze schůzek obsahovaly nadpisy, odrážky a akční body shrnuté v dolní části. Chatbot si to zapamatuje a schůzky bude pro příště takhle rekapitulovat.
- Prozradíte, že provozujete kavárnu. Při brainstormingu zpráv pro příspěvek na sociálních sítích o nové provozovně bude vědět, kde má začít.
- Zmíníte se, že máte malé dítě a že miluje medúzy. Když požádáte chatbota, aby jí pomohl vytvořit narozeninové přání, navrhne třeba medúzu v klobouku na oslavu.
- Jako učitel mateřské školy s 25 žáky dáváte přednost 50minutovým lekcím s navazujícími aktivitami. Chatbot si to zapamatuje a využije, až vám bude příště pomáhat vytvářet plány hodin.
Tuhle funkci aktuálně testuje OpenAI na vzorku uživatelů bezplatného ChatGPT a uživatelů ChatGPT Plus. Možná je vám divné, proč u těchto dvou „nejlevnějších“ tarifů – je to logické – hlavní výhodou ChatGPT Team a Enterprise je právě naopak to, že o vás žádné informace nesleduje, protože firemní zákazníci se bojí úniků informací. Ale neznamená to, že by o tuto možnost přišli, jen bude k dispozici později, viz dále.
Poznámka: Paměť narušuje základní princip všech dnešních chatbotů, že konverzace fungují samostatně a vzájemně se neovlivňují. Až čas ukáže, nakolik to bude přínos a jaké to bude přinášet problémy – například už teď je zřejmé, že paměť asi budete chtít vypnout vy všichni, kdo sdílíte svůj tarif s několika lidmi, např. v rámci rodiny či práce. Jinak se v ní zákonitě budou míchat střípky informací o více lidech a můžete si pak s takovou pamětí zhoršit výstupy.
Personalizace v MS Copilot
Microsoft ještě tuhle funkci oficiálně nepředstavil, ale objevila se mi jako jednoduchý přepínač v Bing Copilotu vpravo dole pod historií konverzací a přibylo také několik bodů týkající se personalizace do FAQ sekce. Z nich je zřejmé, že jde totožnou funkci (možná ale bude mít jiné nastavování svých možností).
V další části článku budu psát o funkci Paměť ChatGPT, ke které mám více informací z jejich článku.
AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)
Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?
Máte Paměť pod kontrolou
Paměť ChatGPT máte pod kontrolou vy. Můžete ChatGPT výslovně říct, aby si něco zapamatoval, zeptat se ho, co si pamatuje, a říct mu, aby něco zapomněl, konverzačně nebo prostřednictvím nastavení. Můžete ji také zcela vypnout (Nastavení > Personalizace > Paměť). Když je paměť vypnutá, nebudete vytvářet ani používat paměti.
Pokud chcete, aby ChatGPT něco zapomněl, stačí mu to říct. V nastavení můžete také zobrazit a odstranit konkrétní vzpomínky nebo vymazat všechny vzpomínky (Nastavení > Personalizace > Správa paměti). Vzpomínky ChatGPT vznikají v návaznosti na vaše interakce a nejsou vázány na konkrétní konverzace. Vymazáním chatu se jeho vzpomínky nevymažou, musíte vymazat samotnou paměť.
Obsah, který ChatGPT poskytnete, včetně vzpomínek, může AI použít ke zlepšení svých modelů pro všechny uživatele. Pokud chcete, můžete tuto funkci vypnout v nastavení (ale z ukázek není jasné, jestli separátně nebo spolu s vypnutím všeho trénování a historie).
Dočasný chat pro konverzace bez paměti
Pokud chcete vést konverzaci bez použití paměti, použijte dočasný chat (Temporary chat). Dočasné chaty se nezobrazují v historii, nepoužívají paměť a nepoužívají se k trénování ChatGPT modelů.
Dočasný chat budete moci nastavit u GPT asistentů – v rozbalovací nabídce asistenta zaškrtnete Temporary chat.
Ochrana citlivých osobních údajů
Paměť přináší další aspekty ochrany soukromí a bezpečnosti, například jaký typ informací by měl být zapamatován a jak by měl být použit. OpenAI podniká kroky k posouzení a zmírnění předpojatosti a k tomu, aby si ChatGPT aktivně nepamatoval citlivé informace, jako jsou například údaje o vašem zdravotním stavu – pokud o to výslovně nepožádáte.
Paměť i pro GPT asistenty
Až se služba Paměti rozšíří, získají svou vlastní odlišnou paměť i GPT asistenti. Jejich tvůrci budou mít možnost paměť pro ně zapnout. Stejně jako chaty ale ani paměti s nimi nebudou sdíleny. Chcete-li komunikovat s GPT s povolenou pamětí, musíte mít paměť také zapnutou. Například:
Books asistent vám pomůže najít další četbu. Pokud je paměť zapnutá, zapamatuje si vaše preference, například oblíbené žánry nebo nejoblíbenější knihy, a podle toho přizpůsobuje doporučení, aniž by bylo nutné opakovaně zadávat údaje.
Každý GPT má vlastní paměť, takže může být nutné zopakovat údaje, které jste již dříve sdíleli s ChatGPT či jinými asistenty. Například:
Pokud používáte asistenta Artful Greeting AI Cards k vytvoření narozeninového přání pro svou dceru, nebude znát její věk ani to, že miluje medúzy. Budete mu muset sdělit příslušné údaje.
Poznámka: téhle vlastnosti bude nejspíš možné využít i v domácnostech a firmách pro řešení problému se sdílenými účty, který jsem zmínil na začátku – každý uživatel si bude moci vytvořit vlastního asistenta, kterého bude používat pro své konverzace a tento asistent bude mít svou vlastní pamět a nebude ovlivňovat hlavní paměť ani paměť ostatních asistentů.
Vlastní pokyny vs. Paměť
Jestli jste četli můj článek o vlastních pokynech ChatGPT Custom Instructions – k čemu jsou a jak je využít? možná si teď říkáte, že údaje o vás šly nastavit i tam a máte úplnou pravdu.
Jestli chcete výslovně sami definovat co o vás má ChatGPT vědět a jak chcete aby reagoval, můžete to přidávat do Vlastních pokynů. U Paměti si ChatGPT zapamatuje příslušné informace automaticky za vás (nebo mu je nadiktujete).
Poznámka: Co mi není jasné je to, jestli bude paměť ovlivňovat i předchozí konverzace, nebo až následující, tak jak je to v případě Vlastních pokynů. A obdobně jestli když Paměť například smažu (nebo jen nějakou vzpomínku), jestli tahle paměť či vzpomínka bude přítomna stále v definici předchozí konverzace, kterou jsem s ní vedl, tak jak je tomu u Vlastních pokynů. Mohla by se v tom skrývat bezpečnostní díra, budu to reportovat OpenAI.
Paměť pro firemní zákazníky
Později, až se funkce Paměti odzkouší, bude zavedena i pro uživatele Enterprise a Team tarifů, kterým může být užitečná při používání ChatGPT k práci. Může se naučit váš styl a preference a navázat na předchozí interakce. Např:
- ChatGPT si dokáže zapamatovat váš tón, hlas a preference formátu a automaticky je použít na návrhy blogových příspěvků, aniž by bylo nutné je opakovat.
- Programátoři sdělí ChatGPT programovací jazyk, který používají a frameworky. Tyto preference si může zapamatovat pro další úlohy, čímž celý proces zefektivní.
- Při vytváření měsíčních obchodních přehledů do ChatGPT bezpečně nahrajete svá data a on využije předchozí znalosti z Paměti a vytvoří vámi preferované grafy, např. každý se třemi výstupy.
Stejně jako u všech funkcí ChatGPT máte data své organizace pod kontrolou. Vzpomínky a jakékoli další informace na vašem pracovním prostoru jsou z trénování modelů vyloučeny. Uživatelé mají kontrolu nad tím, jak a kdy budou jejich vzpomínky v chatech použity. Majitelé účtů Enterprise navíc mohou paměť pro svou organizaci kdykoli vypnout.
Co říkáte na personalizaci?
Klíčové nepochybně bude, jak dobře bude paměť fungovat a bude schopná poznat, kterou „vzpomínku“ si automaticky uložit. Samozřejmě uživatelé, si ji budou moci uložit sami, ale to pak asi nepřinese žádné zásadní vylepšení oproti vlastním pokynům.
Budou ale také nejspíš přinášet jistý zmatek a budou se objevovat otázky typu „Jak to, že tobě ten dotaz funguje a mně ne?“. U Copilota jsem také nikde nenašel zmínku o tom, jestli tam budu moci někde vidět (a mazat) ony konkrétní „vzpomínky“.
Jestli máte Paměť ve vašem účtu dostupnou, napište mi a můžeme ověřit nějaké otevřené otázky, pakliže se objeví funkce u mě, tak ji plánuji samozřejmě ukazovat na AI školení.
Ta další jsou mimochodem už teď v pátek a sobotu v krásném penzionu Sv. Florian v Hlučíně u Ostravy, v každém dni je několik posledních volných míst, tak se neváhejte registrovat, máte poslední den. Další šance tam nejspíš minimálně měsíc nebude (neozve-li se větší skupinka). Teď mám hodně firemních školení, termíny dalších individuálních kurzů v ostatních městech (Praha, Brno, České Budějovice a Plzeň) závisí na vašem zájmu.