MS Windows 10 to Go – počítač na USB


Takhle vypadá můj počítač s Windows 10. Ne to černé vzadu, ale ten USB flash disk, který mám na klíčích v noži od Victorinox.

Na tom flashdisku jsou plnohodnotné Windows 10, s mými nastaveními, s mými aplikacemi, s mým přihlášením a se svými soubory synchronizovanými s ostatními počítači v cloudu. Mohu jej připojit ke kterémukoliv počítači na kterém může být cokoliv (či nic), nabootovat z něj a mám hned „svůj“ počítač.

Tahle vymožnost se jmenuje Windows to Go, Windows jí nabízí standardně ve své Enterprise edici, ale nic vám nebrání ji vytvořit i třeba z vaší Home edice. Stačí vám ISO libovolné Windows 10 instalace (které si můžete stáhnout pomocí tohoto nástroje přímo z Microsoftu).

A když nemáte Enterprise edici (kde toho dosáhnete snadno tím, že dáte vyhledat Windows To Go Creator Wizard, kliknete a pokračujete podle pokynů), tak pak budete potřebovat ještě aplikaci, která z vašeho USB klíče vytvoří bootovací a nahraje na něj správným způsobem data z toho ISO souboru. Doporučuji jeden z těchto dvou:

  • Rufus – v češtině, rychlý a přehledný. Poté co v něm zvolíte „Vytvořit bootovatelný disk“ a vyberete příslušný Obraz ISO z vedlejšího výběrového seznamu, se pod tím objeví volba Windows to Go. Kliknete na Start a hotovo. Bohužel, mě to hlásilo nějakou nekompatibilní flešku (oficiálně totiž MS podporuje jen asi 10 USB disků) a po chvíli i chybu, po které to přestalo pracovat.
  • WinToUSB (stačí verze zdarma) – v angličtině, pomalý a ošklivý. V ISO file vyberete ISO s vaším Windows, Next, zvolíte disk a potvrdíte oddíly, kam se nahraje, Next a hotovo.

Pro ty kdo zdají Linux, je to něco jako Live Linux, až na to, že to funguje 🙂 – tedy fungují bez modlení a hackování všechny periferie a aplikace. Samozřejmě je to taky pomalé až hrůza (použijte nejlépe nějaký rychlý USB disk s minimálně 16 GB a počítač s hodně paměti, obojí optimálně na USB 3.0), ale berte to jako nouzovku. A samozřejmě tam, kde je v BIOSu zakázáno bootovat z flash disků vám to nepomůže.

P.S. standardně po startu nevidíte pevné disky toho hostujícího počítače (bezpečnost). Lze je zpřístupnit: Win+x / Správa disků / kliknout pravým na váš hardisk v dolním seznamu (nejspíše to bude Disk 0, bude u něj červená šipka dolů) / Online.

P.S.: pakliže vám stačí Google Chrome prohlížeč, Chrome aplikace, data na Google disku a nutný internet, tak vám možná postačí přihlášení s vlastním profilem v Chrome na hostujícím počítači. Nebo si uděláte podobné USB třeba s Chromixium (kde je pro tu „systémovou“ část Linux). A nebo tedy můžete použít libovolný Live Linux pro USB, třeba LinuxLiveUSB.


Jeden komentář: “MS Windows 10 to Go – počítač na USB”

  1. Zdravím.
    O kterou verzi Rufusu se jedná? Zkoušel jsem Rufus 2.18, 2.9, 3.0, 3.1, 3.2, 3.3, 3.7 a 3.8 a nikde mi to nenabídlo volbu Windows to Go.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.