MS Windows 10 to Go – počítač na USB

Takhle vypadá můj počítač s Windows 10. Ne to černé vzadu, ale ten USB flash disk, který mám na klíčích v noži od Victorinox. Na tom flashdisku jsou plnohodnotné Windows 10, s mými nastaveními, s mými aplikacemi, s mým přihlášením a se svými soubory synchronizovanými s ostatními počítači v cloudu. Mohu jej připojit ke kterémukoliv počítači na…

Uveřejněno

Autor

Značky:

Takhle vypadá můj počítač s Windows 10. Ne to černé vzadu, ale ten USB flash disk, který mám na klíčích v noži od Victorinox.

Na tom flashdisku jsou plnohodnotné Windows 10, s mými nastaveními, s mými aplikacemi, s mým přihlášením a se svými soubory synchronizovanými s ostatními počítači v cloudu. Mohu jej připojit ke kterémukoliv počítači na kterém může být cokoliv (či nic), nabootovat z něj a mám hned „svůj“ počítač.

Tahle vymožnost se jmenuje Windows to Go, Windows jí nabízí standardně ve své Enterprise edici, ale nic vám nebrání ji vytvořit i třeba z vaší Home edice. Stačí vám ISO libovolné Windows 10 instalace (které si můžete stáhnout pomocí tohoto nástroje přímo z Microsoftu).

A když nemáte Enterprise edici (kde toho dosáhnete snadno tím, že dáte vyhledat Windows To Go Creator Wizard, kliknete a pokračujete podle pokynů), tak pak budete potřebovat ještě aplikaci, která z vašeho USB klíče vytvoří bootovací a nahraje na něj správným způsobem data z toho ISO souboru. Doporučuji jeden z těchto dvou:

  • Rufus – v češtině, rychlý a přehledný. Poté co v něm zvolíte „Vytvořit bootovatelný disk“ a vyberete příslušný Obraz ISO z vedlejšího výběrového seznamu, se pod tím objeví volba Windows to Go. Kliknete na Start a hotovo. Bohužel, mě to hlásilo nějakou nekompatibilní flešku (oficiálně totiž MS podporuje jen asi 10 USB disků) a po chvíli i chybu, po které to přestalo pracovat.
  • WinToUSB (stačí verze zdarma) – v angličtině, pomalý a ošklivý. V ISO file vyberete ISO s vaším Windows, Next, zvolíte disk a potvrdíte oddíly, kam se nahraje, Next a hotovo.

Pro ty kdo zdají Linux, je to něco jako Live Linux, až na to, že to funguje 🙂 – tedy fungují bez modlení a hackování všechny periferie a aplikace. Samozřejmě je to taky pomalé až hrůza (použijte nejlépe nějaký rychlý USB disk s minimálně 16 GB a počítač s hodně paměti, obojí optimálně na USB 3.0), ale berte to jako nouzovku. A samozřejmě tam, kde je v BIOSu zakázáno bootovat z flash disků vám to nepomůže.

P.S. standardně po startu nevidíte pevné disky toho hostujícího počítače (bezpečnost). Lze je zpřístupnit: Win+x / Správa disků / kliknout pravým na váš hardisk v dolním seznamu (nejspíše to bude Disk 0, bude u něj červená šipka dolů) / Online.

P.S.: pakliže vám stačí Google Chrome prohlížeč, Chrome aplikace, data na Google disku a nutný internet, tak vám možná postačí přihlášení s vlastním profilem v Chrome na hostujícím počítači. Nebo si uděláte podobné USB třeba s Chromixium (kde je pro tu „systémovou“ část Linux). A nebo tedy můžete použít libovolný Live Linux pro USB, třeba LinuxLiveUSB.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)

Komentáře

Jeden komentář: „MS Windows 10 to Go – počítač na USB“

  1. danton3

    Zdravím.
    O kterou verzi Rufusu se jedná? Zkoušel jsem Rufus 2.18, 2.9, 3.0, 3.1, 3.2, 3.3, 3.7 a 3.8 a nikde mi to nenabídlo volbu Windows to Go.