Překládejte snadno z/do cizích jazyků v prohlížeči

Jestli podobně jako já píšete či čtete v několika jazycích a občas hledáte správný překlad, tak nejspíš buď používáte nějaké složité a bůhvíco dělající rozšíření do prohlížeče, nebo jako já online Google Translator. Jenže když těch jazyků používáte více, tak musíte neustále přepínat zdrojový a cílový jazyk, navíc standardně jsou vidět jen 3, takže to…

Uveřejněno

Autor

Značky:

Jestli podobně jako já píšete či čtete v několika jazycích a občas hledáte správný překlad, tak nejspíš buď používáte nějaké složité a bůhvíco dělající rozšíření do prohlížeče, nebo jako já online Google Translator.

Jenže když těch jazyků používáte více, tak musíte neustále přepínat zdrojový a cílový jazyk, navíc standardně jsou vidět jen 3, takže to jsou další kliknutí – no prostě samé starosti. Přitom existuje snadné řešení – překlad přímo z adresního pole.

Pro tenhle fígl využijeme funkcionalitu vlastních vyhledávačů v adresním řádku a namapujeme si vlastní vyhledávače pro jazyky, které potřebujeme, které pak po odeslání zobrazí překlad přes Google Translate. Konkrétně tedy mohu napsat např.

Mohu ale napsat tu zkratku (např. en), i před URL adresu, např. en kapler.cz a výsledkem bude odkaz na anglickou verzi dané stránky.

Jak na to

Návod je pro Chrome, ale obdobná řešení budou i pro jiné vyhledávače. Klikněte pravým tlačítkem do adresního políčka a zvolte Upravit vyhledávače (Edit Search Engines), případně (v Chrome) rovnou přejděte na chrome://settings/searchEngines.

V popup nabídce odjeďte až dolů na poslední řádek sekce Jiné vyhledávače (Other Search Engines) a tam budete mít k vyplnění 3 políčka

  • Titulek vašeho vyhledávače (slouží jen jako nápověda, není podstatný)
  • Klíčové slovo, tedy ta zkratka, kteoru je třeba napsat před hledanou frázi, např. ono czen
  • URL, na kterou se pak daná hledaná fráze pošle – vloží se do URL tam, kam dáte zástupnou značku %s.

URL z Google Translate je velmi jednoduchá a samopopisující, např. https://translate.google.cz/#cs/en/kapler.cz – tedy za doménou je za hashem zdrojový jazyk. Pro češtinu použijete „cs“, pro automatickou detekci „auto“ (téměř vždy se trefí a je to díky tomu krátké a univerzální), ostatní jazyky jsou jasné – en, es, sk, pl… – navolte si co potřebujete na webu a hned uvidíte, co google používá.

Můžete se inspirovat mými zkratkami:

název zkratka URL s %s
CZ to EN czen https://translate.google.cz/#cs/en/%s
EN to CZ encz https://translate.google.cz/#en/cs/%s
CZ to SK czsk https://translate.google.cz/#cz/sk/%s
SK to CZ skcz https://translate.google.cz/#sk/cz/%s
CZ to HU czhu https://translate.google.cz/#cz/hu/%s
HU to CZ hucz https://translate.google.cz/#hu/cz/%s
auto to EN en https://translate.google.cz/#auto/en/%s
auto to cz cz https://translate.google.cz/#auto/cs/%s
auto to SK sk https://translate.google.cz/#auto/sk/%s
auto to HU hu https://translate.google.cz/#auto/hu/%s

P.S.: jestli se vám článek líbil, dejte jej prosím sdílet ve vašich sociálních sítích. Jen tak budu vědět, že to má smysl a mám s tím ztrácet čas. Nezapomeňte si také prohlédnout další publikované návody a články.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)