Často se setkávám s formulářem, kde je pole „Jméno“. Tohle prosím (téměř) nikdy nepoužívejte!
V čem je problém? Část formulářů si pod tím představuje celé jméno, část křestní jméno (a následuje pole pro příjmení). Lidé čtou postupně, takže neví, co jste tím mysleli a prostě tam „něco“ napíšou, tak jak jim mozek řekne, že je to asi správně, třeba proto, že tak jsou zvyklí z jiného webu.
Ale s šancí tak zhruba 50 % to bude blbě. A nejen to – jestliže tam očekáváte celé jméno a následující pole vypadá opět stejně, ale je to třeba pole pro adresu, tak i když tam budete mít nadpis adresa, tak vám do toho pole část lidí vyplní příjmení, protože prostě do toho předchozího napsali křestní jméno a po něm vždy následuje příjmení a lidé si tak ani nepřečtou název. V lepším případě si všimne, že po něm chcete najednou adresu, takže mu dojde, že v prvním políčku udělal chybu, takže se naštvaně vrátí a opraví to, jenže už máte naštvaného uživatele.
Řešení je snadné, vždy používejte jako název pole
- Jméno a příjmení (pakliže není zásadní problém s cizinci na českých formulářích, viz dál),
- Celé jméno (i sem někdo občas napíše třeba Honza, ale je to už méně časté)
- Křestní jméno (tam kde fakt chcete jen to, ale opět pozor na mezinárodní užití)
- Uživatelské jméno (tam kde má uživatel vytvořené svůj nick)
- Přihlašovací e-mail – dost přihlašovacích formulářů má pole „jméno“, myslí tím uživatelské jméno, ale ve skutečnosti je to vlastně uživatelův e-mail (takže uživatel ještě přemýšlí, co tam má kde zadaný za nick).
Možná existuje jedna výjimka – pakliže je vám úplně jedno, co do formuláře člověk napíše. Viz třeba tady na tom blogu u komentáře. Mohl bych to upravit (mimochodem na WordPressu to lze i bez úprav překladů a šablon použitím filtru nad překladovou funkcí gettext).
A jestli můžu radit – používejte raději jedno pole pro celé jméno, a to se týká nejen českých formulářů. Důvodů je několik, mírně to zvyšuje vyplněnost formulářů (protože méně polí), lépe to chytají automatická vyplnění formulářů, ale na co se nejvíc zapomíná – je spousta národů, které prostě nemají jméno a příjmení.
Maďaři píší Příjmení Jméno, podobně Číňani a další národy. Nedá se na to ale spoléhat, mnozí se naučili, že to Evropané čekají jinak a píší to tak obráceně než doma.
Rusové mají střední jméno – patronymum – které je odvozené s křestního jména otce. Do kterého políčka by jej měli zapsat?
Arabská jména se skládají z hlavního jména, přezdívky, patronyma, místa narození.
Takže třeba jméno
ابو كريم محمد الجميل بن نضال بن عبد العزيز الفلسطيني
čili Abu Karim Muhammad al-Jamil ibn Nidal ibn Abdulaziz al-Filistin
Znamená
„Otec od Karima, Muhammed, nádherný, syn Nidala, syna Abdulazize, Palestinec“
A tak by se dalo pokračovat pro mnoho dalších národů a jazyků. V mezinárodních formuláří tak používejte prostě jen jedno pole – „Name“, tam to všichni chápou a nikdo si pod tím nepředstaví křestní jméno jako u nás (a naopak Full name by motivovalo možná ty Araby tam psát fakt celá jména, což asi nechcete).
Jinak chápu, že to budete chtít ukládat do databáze v nějakém standardizovaném formátu, třeba kvůli následnému oslovování v mailingu, v tom případě doporučím skvělý nástroj Foxentry, který to dokáže v 99 % rozpoznat, ať to člověk napíše jakkoliv, navíc najde i překlepy, oslovení, a má i tunu dalších skvělých funkcí pro formuláře (třeba kontrola validity e-mailů, doplnění detailu k firmě podle IČ či názvu, našeptávač adresy atd.)
A mimochodem, když už jsem zmínit ta automatická vyplnění formulářů – vřele doporučuji pro názvy polí (input name) používat zavedené anglické názvy (name, případně given-name a family-name, podobně pro další typy polí email, password, street-address …) a nikoliv jejich třeba české názvy či nějaké kryptické hodnoty. Důvodem je právě automatické vyplňování – pakliže pole pojmenujete správně, tak je dost možné, že celý váš formulář vyplní uživatel napsáním jednoho písmene a potvrzením.
Když už musíte nějaké kryptické hodnoty pro name použít (protože to tak pak třeba zpracovává skript na serveru), využijte parametr autocomplete, kde jako jeho hodnotu napíšete ten správný název pole. Názvy všech možných podporovaných polí najdete např. v popisu parametru autocomplete.