Zmenšete PDF, PNG a JPG o desítky procent

Pokaždé, než na svůj web umístíte nějaké větší PDF, PNG či JPG, nebo než je pošlete mailem, zamyslete se nad tím, jestli náhodou zbytečně nezatěžujte příjemce/čtenáře. Ono se sice třeba 10 MB na PDF může zdát v dnešní době málo, jenže když si vezmete, že většina lidí si otevírá maily na mobilu a u webů…

Uveřejněno

Autor

Značky:

Pokaždé, než na svůj web umístíte nějaké větší PDF, PNG či JPG, nebo než je pošlete mailem, zamyslete se nad tím, jestli náhodou zbytečně nezatěžujte příjemce/čtenáře.

Ono se sice třeba 10 MB na PDF může zdát v dnešní době málo, jenže když si vezmete, že většina lidí si otevírá maily na mobilu a u webů už to jsou také desítky procent lidí, tak taková příloha jim vezme nejen tuny času, ale i velkou část jejich limitu (a na webech často ani nepoznají, že se proklikávají do nějakého PDF). A i průměrného cca. 2Mb/s pevného připojení je znát, jestli se vám něco otevře za 5 vteřin, nebo za 20.

Řešení je přitom snadné – doporučuji službu http://smallpdf.com/compress-pdf, se kterou běžně zmenšíte PDF na čtvrtinu velikosti bez (viditelné) ztráty kvality, případně rovnou zvažte, jestli třeba jednostrákové letáky nepřevést na JPG pomocí http://smallpdf.com/pdf-to-jpg. Umí i další kousky, jako převést PDF z/do Office, spojit / rozdělit PDF atd.

Datový objem obrázků pak podobně razantně a snadno můžete změnit přes https://tinypng.com/ (nenechte se zmást názvem, zmenší i JPG), zachová se i průsvitnost PNG. Mají k dispozici i plugin do Photoshopu a API pro vývojáře, kteří by to chtěli integrovat do svých systémů, s tím že 500 úprav je zdarma, další za nějaký mrzký peníz. Používáte-li WordPress, tak je k dispozici i plugin, který vše udělá za vás.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)