S ChatGPT můžete opět získat aktuální data z internetu – Browse with Bing je zpět

Do ChatGPT Plus se opět vrací vestavěný „browsing mode“. Otestoval jsem jej pro vás, má jedno nové omezení. Já vám ale stejně doporučím lepší a bezplatnou alternativu.

Uveřejněno

Rubrika

Autor

„Pamětníci“ si možná vzpomínají, že ChatGPT na konci března při uvedení placené verze a pluginů získal i funkci „browsing mode“ (neboli „Browse with Bing“), která umožňovala chatbotovi vyhledat data relevantní k dotazu, načíst si je pro kontext na jehož základě pak tvoří odpověď.

Tuto funkci však OpenAI na začátku července stáhli na základě obav ze zneužití, například jí bylo možné obejít některé paywally (vyhledavače mají totiž od placených zpravodajských serverů více dat než je pak zdarma dostupné uživatelům).

AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno, České Budějovice)

Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?

Neznamenalo to, že by se to nedalo řešit – stále bylo možné používat pluginy a některé z nich nabízejí obdobnou funkcionalitu, každopádně to ale pak už není problém OpenAI a Bingu (navíc tyto pluginy nebudou mít právě typicky přístup k těm neveřejným článkům).

Web browsing je zpět

Před hodinou OpenAI tuto funkci slavnostně vrátilo. Funguje a vypadá na první pohled stejně – zapnete ji pomocí volby Browse with Bing v menu zobrazeném po najetí na GPT-4 – tj. musíte mít placený ChatGPT Plus (či Enterprise) a nelze tato funkce kombinovat s Advanced data analysis a pluginy.

Jak Browse with Bing funguje?

Možná vás napadlo, proč se vlastně tato funkce jmenuje Browse with Bing, co s tím má Bing společného. Je to jednoduché – ChatGPT na základě vašeho zadání vyhodnotí, jestli bude potřebovat zjistit pro jeho zodpovězení nějakou informaci z internetu a zadá jednoduchý dotaz vyhledavači Bing od Microsoftu.

Bing vrátí ChatGPT první stránku vyhledávání, kterou pak ChatGPT otevře, načte kontext a následně nad tímto kontextem pak ChatGPT zodpoví váš dotaz. Výsledek pak můžete vidět třeba zde, kde správně našel můj poslední článek Souhrn AI novinek #4.

Proč je tato funkce důležitá?

Trénovací data GPT 3 a 4 (a tedy i ChatGPT, který je na nich postavený), jsou relativně stará. Takzvaný „knowledge cutoff“, tedy datum nejaktuálnějších dat v databázi je září 2021. ChatGPT tak standardně neví o ničem, co se stalo v posledních dvou letech, na rozdíl třeba od Anthropic Claude, který má cutoff až někdy na začátku letošního roku, či Google Bard, který je řešen jinak a k dotazům se snaží připojovat aktuální kontext.

Aktualizace: Ještě jedna novinka – ChatGPT posunul knowledge cutoff o 5 měsíců, nyní tvrdí, že poslední update je v lednu 2022. Ale není to tak jednoduché – týká se to jen GPT-4 modelu a i ten má jednu zvláštní výjimku – když zapnete právě ChatGPT, tak hlásí opět září 21. Zjevně se tak používají minimálně 2 různé GPT 4 modely.

Zároveň je GPT stále jen jazykový model, který prostě nezná všechny reálie, zejména ne ty české, takže když se zeptáte třeba na Slavíkovce bez této funkce, získáte v lepším případě informaci, že si není jist, v horším si rovnou něco vymyslí.

Zatímco se zapnutou Web browsing funkcí si načte data z Wikipedie (či jiné stránky, kterou Bing vrátí jako první) a zobrazí pravděpodobně lepší informace.

Jaká má Web Browsing omezení?

Některá omezení vyplývají z výše uvedeného popisu fungování

  • Nemůžete se dotázat konkrétní stránky, váš dotaz jde vždy přes Bing, takže když ten stránku nenajde (či nebude na prvním místě výsledku), tak se výsledku nedoberete
  • Vrací se jen jedna stránka – například když se zeptáte na aktuální novinky v ČR, Bing vrátí na prvním místě stránku ze serveru expats.cz a její obsah vám přeříká.

Je zde ale i jedno nové omezení – OpenAI s Microsoftem zjevně zapracovali na problémech první verze, takže když se teď zeptáte na obsah nějakého placeného článku třeba na Wall Street Journal, který má výhradně placený přístup, napíše vám (bůhvíproč anglicky), že vám nemůže žádné novinky přímo zobrazit, že máte jít přímo na jejich web.

Dalším omezením, jak už jsem psal, je nemožnost kombinovat tuto funkci s Advanced data analysis či jinými pluginy. První možnost lze obejít pouze tak, že použijete nějaké jiné řešení mimo ChatGPT (budu o nich brzy psát), to druhé můžete obejít tak, že prostě místo Browse with Bing použijete nějaký GPT-4 plugin s obdobnou funkcionalitou (například WebPilot, BrowseOp či specializované typu Wikipedia) a ten pak můžete s jinými pluginy kombinovat.

Jde to i lépe a zadarmo

Další možností jak používat ChatGPT s touto funkcionalitou a dokonce zadarmo, je používat Bing Chat – bezplatnou obdobu ChatGPT (využívající GPT 4 API) buď ve vyhledavači Bing nebo rovnou v prohlížeči Edge.

Tuhle možnost bych vám ostatně doporučil ještě z několika dalších důvodů:

  1. Můžete si přepnout konverzační styl, takže třeba omezit halucinování.
  2. Bing v tady prohledává ne první výsledek, ale prvních 10 stránek, může tak vrátit více zajímavých informací z různých webů.
  3. Nabízí na jedno kliknutí i další související otázky.
  4. Můžete se ptát (a on vám odpovídat) i hlasem – skvělé zejména u mobilní verze Edge (verze pro Android a iPhone), kdy nemusíte dotazy vyťukávat na prťavé klávesnici mobilu.

Co vy na to?

Budete Browse with Bing používat, použijete některý browsing plugin, či raději dáte přednost třeba rovnou Bing Chatu ve vyhledavači v prohlížeči? Zajímá mě váš názor – nasdílejte můj článek, sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️ a dejte mi vědět. A nezapomeňte se registrovat, ať vám neunikne žádná další novinka.

Nové články sem přidávám porůznu, tak jestli nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si můj feed do RSS čtečky, sledujte můj Twitter, Facebook a LinkedIn, případně si nechte nové příspěvky posílat mailem (žádný spam!)