Týden, který uplynul od vydání předchozích AI novinek, byl malinko klidnější, ale i tak jsme se dočkali mnoha zajímavostí a překvapení.
Největší událostí bylo samozřejmě, když Meta představila své novinky – nové VR, AI a brýle s AI. Fráze AI či Artificial intelligence tam zazněla 27×, což je přesně o 27 více, než kolik předtím na keynote od Apple a bylo to hodně znát. AI se věnovala jedna ze tří částí a část té poslední. Meta má opravdu v této oblasti co nabídnout a dobře našlápnuto.
Šéf Apple Tim Cook se ale vyjádřil, že budou najímat nové AI odborníky, hledat je chtějí ve Velké Británii. Mimochodem velké firmy jako Amazon, Meta či Google v posledním roce naopak desítky tisíc lidí propustily. I to naznačuje velký technologický posun.
Kde je Windows Copilot?
Celé minulé úterý jsem se snažil aktualizovat Windows, abych se dostal k nové aktualizaci s jejich AI Copilotem. Bohužel, jak se později ukázalo, Microsoft novou verzi Windows a funkci Copilot Evropanům nepustí, a to kvůli problémům se splněním požadavků Digital Markets Act.
V odpovědích pro německý server Dr. Windows se Microsoft vyjádřil:
… Společnost Microsoft začala testovat a implementovat změny, aby některé služby byly plně v souladu s aktem EU o digitálních trzích do března 2024
Z těchto částí věty mi popravdě trochu lezou oči z důlku „začala testovat“, „některé služby“, „do března 2024“?! Jako že teprve začali, že na to nemysleli od začátku? Jakože budou fungovat jen některé služby? A to až za půl roku? WTF?
Tip: Pakliže máte alespoň aktualizaci 23H2 (naprosto zmateně a náhodně v posledních dnech zpřístupněná některým uživatelům, přitom nezáleží, jestli jsou v Insider programu), můžete prý alespoň boční Copilot ohackovat a pak panel spustit příkazem „microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar“ (případně si to můžete uložit jako odkaz a přiřadit tomu klidně onu klávesovou zkratku Win+C). Dejte vědět, jak jste dopadli.
Další novinky
Do ChatGPT Plus se vrátila oficiální podpora dotazování na aktuální informace na webu. Většinou ale stejně existují lepší možnosti a navíc zadarmo.
V pátek jsem napsal o tom, že Rozpoznávání obrázků v OpenAI ChatGPT Plus bude bomba. Článek jsem pak ještě několikrát aktualizoval a doplnil další úžasné příklady, takže jestli jste jej poctivě četli hned po zveřejnění, tak si ho dejte klidně znovu. Celé to má jednu chybku – funkce rozpoznání obrázků není dostupná hádejte kde – ano v Evropě. OpenAI k tomuto ovšem žádné bližší detaily nesdělila, takže nevíme, jestli má případné spuštění pro našince vůbec nějaký termín.
Zatím to ale nefunguje ani většině zahraničních uživatelů, funkce jim bude zpřístupněna v průběhu tohoto a příštího týdne. Měl jsem pár rozhovorů s lidmi, kteří mají už to štěstí, někteří jsou i zde z Čech, s tím že ovšem používají nějakou VPN, takže se jejich prohlížeč tváří, jako že je z Ameriky. Zdá se tedy, že by nemuselo být těžké tenhle limit obejít.
Předevčírem jsem pak zveřejnil rozhovor s ředitelem nově vzniklé České asociace umělé inteligence Lukášem Benzlem. Bavili jsme se o asociaci, výzvách a příležitostech v oblasti umělé inteligence.
AI školení – nové termíny a místa (Praha, Brno…)
Chcete dostávat tyto články na e-mail, aby vám nic neuteklo?
Zbytek novinek už se na můj web zatím nedostal, tak je probereme teď.
Microsoft aktualizoval na poslední 3. verzi obrázkový generativní model DALL-E. Psal jsem tu o něm, když jej OpenAI představovali – DALL-E 3 vrací úder – kvalitní generování obrázků jednoduchým textovým zadáním. Verze, kterou má Microsoft implementovanou ve svém Bing chatu (napište něco jako „vytvoř mi obrázek …“) případně lépe na samostatné stránce Bing Image Creator, je o něco zjednodušená, zejména tím, že nelze obrázek průběžně vylepšovat doptáváním se. Je také omezená pouze na čtvercové obrázky, byť se to dá částečně obejít.
Výhodou je, že je to zcela zadarmo a můžete si obrázky žádat „lidskou řečí“, bez nutnosti znalosti nějakých zkratek. Navíc obstojně zvládá i psát texty, bohužel pouze za podmínky, že jsou v angličtině ze známých anglických slov (viz zde můj příklad s časopisem, co se měl jmenovat Mandalorian). Český text vám to přeloží nebo vrátí nesmysl. V Midjourney je to ovšem nepoužitelné i v té angličtině. Připravuji detailní článek s praktickými zkušenostmi, stay tunned.
Mimochodem – Microsoft uvedl pro Android novou klávesnici – Microsoft SwiftKey AI Keyboard přidává dvě AI novinky – AI Chat a Create – zabudovaná aplikace na generování obrázků pomocí DALL-E 3.
Podle analýzy Search Engine Landu – čtvrtina top 100 a top 1000 webů blokuje jejich načítání GPTBotem. Tohle bude zajímavé sledovat, je tu výrazný kontrast v tom, jak se firmy snaží aby jejich obsah byl vidět na Google, ale brání mu v ChatGPT. Mimochodem Google přidal celkem nenápadně dalšího svého bota „Google-Extended“, který je používán právě pro indexování pro účely AI, takže jestli nějaký obsah nechcete servírovat chatboty, nezapomeňte zakázat i jeho.
Johny Ive – designer známý svou ikonickou prací pro Apple především ještě za doby Steva Jobse, se domlouvá na spolupráci s OpenAI – výsledkem by měl být nějaký AI hardware, obě strany ale odmítají říct cokoliv bližšího. Já bych pár nápadů měl, kdyby chtěli poradit :-).
Jedno z prvních AI first wearable – AI Pin – zařízení předvedla na pařížské fashion show společnost Humane. Vypadá jako nevzhledná brož či jmenovka na klopě a když řeknete budící slovíčko, tak ji můžete hlasem ovládat a ona vám pak na ruku (kterou před to dáte) promítá informace. Raději bych asi promítačku na hodinkách a sluchátko v brýlích či naslouchátku za uchem.
Výzkumníci z Morgan Stanley tvrdí, že AI usnadní práci, zvýší příjem a pomůže milionům lidí zvládat najednou dvě až tři zaměstnání. Přeloženo do lidštiny – lidi budou dělat zkrácené úvazky pro víc firem najednou, aby si vůbec vydělali na živobytí. Ovšem Češi mají druhý nejnižší podíl zkrácených úvazků ze všech zemí EU (7 %), některé země jej mají téměř řádově vyšší, průměr je pak kolem 20 %. Při objemu byrokracie s každým zaměstnancem pochybuji, že se to tady nějak brzy zlepší.
Po 150 dnech končí stávka scénáristů (a s nimi i celého Hollywoodu). Svaz scenáristů Ameriky (WGA) a Asociace producentů filmů a televize (AMPTP), dosáhli dohody. Nová smlouva obsahuje významná zlepšení pro scenáristy, jako jsou omezení umělé inteligence, průhlednější a větší odměny za streamování, zaručené minimální mzdy a příspěvky do penzijního a zdravotního fondu.
Co se týče AI, obsahuje dohoda následující odstavce:
- Umělá inteligence nemůže psát ani přepisovat literární materiál a materiál vytvořený umělou inteligencí nebude podle této dohody považován za zdrojový materiál, což znamená, že materiál vytvořený umělou inteligencí nelze použít k oslabení autorských práv nebo oddělených práv spisovatele.
- Spisovatel se může rozhodnout používat AI při poskytování spisovatelských služeb, pokud s tím společnost souhlasí a za předpokladu, že spisovatel dodržuje platné zásady společnosti, ale společnost nemůže po spisovateli požadovat, aby při poskytování spisovatelských služeb používal software AI (např. ChatGPT).
- Společnost musí pisateli sdělit, zda materiály předané pisateli byly vygenerovány pomocí AI nebo zda obsahují materiály vygenerované AI.
- WGA si vyhrazuje právo požadovat, aby využívání materiálů spisovatelů k tréninku AI bylo zakázáno touto dohodou nebo jiným zákonem.
Mimochodem Tom Hanks zrovna včera varoval, že koluje reklama na dentální plán, kde je místo něj jeho AI podoba. Tohle je jedna z prvních vlaštovek toho, čeho se právě herci u AI obávají. IMO nás čeká revoluce podobná přechodu z rádia na televizi a nikdo to už nezastaví a naopak ti co se chytnou první mohou značně vydělat.
Evropská komise zahájila předběžné vyšetřování údajného porušování pravidel hospodářské soutěže na trhu s čipy pro umělou inteligenci, kterému dominuje americká společnost Nvidia. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací (ale je to za paywalem, tak si o tom přečtěte na Novinkách).
Server Fastcompany zveřejnil zajímavý příběh o začátku spolupráce a investice Microsoftu do OpenAI. Začalo to, když se potkali na jedné konferenci. Tenhle měsíc jdu taky na pár konferencí, tak třeba se mi taky zadaří :-). Mimochodem – na jaké AI akce se chystáte? Pár jich má v přehledu asociace AI. Kdybyste o věděli nějaké zajímavé, kde bych neměl chybět, napište mi, já ji tu pak mohu doporučit.
Nevím, nakolik tu mám techničtější čtenáře – každý týden pročtu kromě stovek článků i některé zajímavé výzkumné papery. Tento týden mě zaujal třeba Promptbreeder – metoda, která využívá LLM jako je třeba GPT k iterativnímu vylepšování textových zadání. V tom je ale to kouzlo – nevyvíjí pouze samotné prompty. Vyvíjí také způsob, jakým jsou zadání generována.
Inicializuje populaci variant zadání pro danou úlohu. Testuje je, aby zjistil, které z nich jsou nejúčinnější. Vítězné varianty jsou „zmutovány“ – nějakým způsobem upraveny – a vloženy zpět do populace. A tak dokola. Je to sebezdokonalující se, sebereferenční smyčka využívající přirozený jazyk. Není třeba žádné složité ladění neuronové sítě. Výsledkem jsou zadání, která jsou specializovaná a vysoce optimalizovaná pro konkrétní aplikace. V matematických, logických a jazykových úlohách Promptbreeder překonává ostatní nejmodernější techniky napovídání.
AI zprávy z našich končin
Francouzský startup Mistral.ai zveřejnil asi první evropský velký jazykový model. Má zatím jen 7 miliard parametrů, ale je zveřejněn pod opensource Apache licencí. Na Živě jej vyzkoušeli a rovnou se ho i zeptali, jak zničit svět. Na rozdíl od ostatních modelů trénovaných aby se omezilo zneužití, Mistral 7B si žádné servítky nebral a umí i obstojně česky.
Nevíte, je tady v Česku někdo, kdo dělá na českém modelu? Nebo jste tu někdo, kdo byste na tom chtěli dělat – máte znalosti, peníze, kontakty či jiné užitečné vlastnosti? Napište mi, mám nějaké zajímavé zdroje a mohl bych to propojit.
Na Slovensku se konaly tuto sobotu volby. Pár dní před tím slovenská policie varovala před zneužíváním umělé inteligence, vrchol čekala právě v den voleb. Nevím, jestli se se jejich obavy potvrdily, bylo to ale dost možná poprvé na světě, kdy takové varování národní policie kvůli AI vydala. A nejspíš ne naposled.
Na Aktuálně psali o AI české webové aplikaci (resp. rozšíření do prohlížeče) Verifee, které určí, zda-li je článek na webu důvěryhodný. Pamatuji si, když to kluci před 2 lety vymysleli na hackathonu, je fajn, že se to posouvá. Ale hlavní problém je, že ti co by ji nejvíce potřebovali ji nainstalovanou nemají. Tady by to chtělo, aby kluky oslovil někdo ze Seznamu (či oni je) a rozšíření předinstalovali automaticky do Seznam prohlížeče (desktop i mobilní verze). Tu má velká spousta starších lidí, tam by to mohlo fungovat. A ještě by to chtělo automatickou kontrolu řetězových mailů.
Tohle není novinka, ale náhodou jsem na to tento týden narazil – největší multijazyčný klasifikační fashion dataset a benchmark pro páry obrázek – text, je od (nejen) českého módního vyhledavače Glami. Je v něm milion obrázků s popisky a klasifikací ve 13 jazycích. Je to super, jen přemýšlím, jestli o tom ví všechny ty fashion firmy, které Glami dávají svá XML.
Moc hezký praktický návod, jak vytvořit profesionálně vypadající video s vlastním mluvícím avatarem pomocí služby Haygen, udělal Dan Gottwald. Sám jsem to měl v plánu udělat, tak mi ušetřil práci. Jak tam Dan píše – výsledek může být ještě o dost lepší, když si s tím dáte práci a připravíte skvělé studiové video, na kterém se to naučí vaši mimiku. Jak by řekla paní Stella: „Zázrak! A malá studia nebudou mít co žrát“.
A to je prozatím vše
Mohl bych takhle pokračovat dalších mnoho stránek, ale snažím se vybrat to, co by mohlo mohlo zaujmout širší čtenářstvo. Dělám ještě specializované souhry pro vzdělávání a další obory, pakliže by vaše firma o něco takového měla zájem, dejte vědět.
Celý minulý týden jsem proležel s vymknutým kotníkem, proběhly alespoň první individuální školení online, dnes se chystám dobelhat na konferenci Firma Budoucnosti: Směr k efektivitě a přes AI a tech start-upy, jestli budete taky, napište mi a dáme třeba kafe. Když to noha zvládne, rád bych příští týden udělal první veřejná školení – jestli jste se ještě ani předběžně nezaregistrovali, tak neváhejte.
Nezapomeňte se také registrovat, aby vám chodily články hned jak je vydám do mailu a moc ocením, když tyhle novinky nasdílíte mezi své kruhy, sdílecí tlačítka jsou tady dole ⬇️⬇️⬇️.